Title: Izpratne par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem grūtnieču sociāldemogrāfiskajās grupās Latvijā
Other Titles:  Comprehension of sexual and reproductive health issues in socio-demographic groups of pregnant women in Latvia
Authors: Toms Pulmanis
Marta Emīlija Sondore
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: Seksuālā veselība;reproduktīvā veselība;seksuāli transmisīvās infekcijas;kontracepcija;grūtnieces;izpratne par seksuālo un reproduktīvo veselību.;Sexual health;reproductive health;sexually transmitted infections;contraception;pregnant women;comprehension about sexual and reproductive health.
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Pētījuma mērķis: Noskaidrot grūtnieču izpratni par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem grūtnieču sociāldemogrāfiskajās grupās Latvijā. Seksuālā un reproduktīvā veselība ir būtiska katra indivīda dzīves sastāvdaļa un no tās ir atkarīga cilvēka fiziskā un psiholoģiskā labklājība. Seksuālā veselība ietekmē arī sociālo un ekonomisko attīstību pasaulē. Seksuālajai veselībai ir nepieciešama pozitīva un cieņpilna pieeja seksualitātei un seksuālajām attiecibām no katra indivīda puses (WHO, 2021). Seksuālā un reproduktīvā veselība indivīdam ir atkarīga arī no zināšanām par seksuālo un reproduktīvo veselību, iegūtās informācijas kvalitātes, izpratnes par neaizsargāta dzimumakta riskiem un sekām, kā arī izpratnes par kvalitatīvas aprūpes un pakalpojumu pieejamību. Izpratnei par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem ir būtiska ietekme uz cilvēka dzīvi, viņa uzvedību un lēmumu pieņemšanu, tomēr par šo tēmu nereti zināšanu līmenis ir zems, jo daudziem indivīdiem ir liegta piekļuve visaptverošai un kvalitatīvai informācijai par šo tēmu, kā arī ir indivīdi, kuri dzīvo vidē, kurā apkārtējie cilvēki izturas nosodoši pret seksuālām attiecībām un šajā vidē netiek veicināta veselīga pieeja seksuālajai veselībai (Rahimi-Naghani et al., 2016). Izpētot zinātniskās publikācijas, jāsecina, ka ir pieejami daudz pētījumi, kuros aplūkota sieviešu izpratne par seksuālo un reproduktīvo veselību. Toties ir limitēts apjoms pētījumu, kuros aplūkota tieši grūtnieču izpratne par seksuālo un reproduktīvo veselību. Tādēļ darba autore ir izvēlējusies šo tēmu, ar mērķi noskaidrot grūtnieču izpratni par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem dažādās sociāldemogrāfiskās grupās Latvijā. Pētījuma metodes raksturojums: Kvantitatīvā pētījuma ietvaros izstrādāts pētījuma instruments- anketa ar 23 jautājumiem. Anketa sadalīta četrās daļās: 1) Sociāli demogrāfiskie dati; 2) Seksuāli transmisīvas infekcijas; 3) Sieviešu reproduktīvā sistēma; 4) Kontracepcija. Kvantitatīvā pētījuma ietvaros izanalizētas 120 anketas. Galvenie pētījuma rezultāti un secinājumi: 1. Labāka izpratne par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem novērojama grūtniecēm, vecuma grupās 19-24, 25-30 un 31-36 gadi. 2. Pētījumā tika secināts, ka labāka izpratne par seksuālas un reproduktīvās veselības jautājumiem ir grūtniecēm, kuras ir ieguvušas augstāko izglītību un dzīvo Latvijas Republikas galvaspilsētā Rīgā vai citās valstspilsētās. 3. Labāka izpratne par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem ir grūtniecēm, kurām ir augstāks ģimenes ikmēneša ienākumu līmenis. Savukārt grūtniecēm, kurām ģimenes ikmēneša ienākumi ir 500-999EUR, izpratnes līmenis saistībā ar šo tēmu ir zems.
Title: Comprehension about sexual and reproductive health issues in socio-demographic groups of pregnant women in Latvia Aim of the research: To find out the comprehension of pregnant women about sexual and reproductive health issues in the socio-demographic groups of pregnant women in Latvia. Sexual and reproductive health is an essential part of every individual's life, and the physical and psychological well-being of a person depends on it. Sexual health also affects social and economic development in the world. Sexual health requires a positive and respectful approach to sexuality and sexual intercourse on the part of everyone (WHO, 2021). Sexual and reproductive health in an individual also depends on knowledge of sexual and reproductive health, the quality of the information obtained, an understanding of the risks and consequences of unprotected sex, and an understanding of the availability of quality care and services. Understanding sexual and reproductive health issues has a significant impact on a person's life, behaviour and decision-making, but the level of knowledge about this topic is often low, as many individuals are denied access to comprehensive and high-quality information on the subject, live in an environment where the people around them are sexually judgmental and do not promote a healthy approach to sexual health (Rahimi-Naghani et al., 2016). Research on scientific publications shows that there are many studies available on women's understanding of sexual and reproductive health. However, there is a limited amount of research that looks specifically at pregnant women 's understanding of sexual and reproductive health. Therefore, the author of the paper has chosen this topic with the aim to find out the understanding of pregnant women about sexual and reproductive health issues in various socio-demographic groups in Latvia. Description of the research method: As part of a quantitative study, a research tool was developed - a questionnaire with 23 questions. The questionnaire is divided into four parts: 1) Socio-demographic data; 2) Sexually transmitted infections; 3) Female reproductive system; 4) Contraception. As part of a quantitative study, 120 questionnaires were analysed. The main results and conclusions of the study: 1. Better comprehension of sexual and reproductive health issues is observed in pregnant women, in the age groups 19-24, 25-30 and 31-36 years. 2. The study concluded that pregnant women who have completed higher education and live in the capital of the Republic of Latvia, Riga, or in other cities, have a better comprehension of sexual and reproductive health issues. 3. Pregnant women with a higher monthly family income have a better comprehension of sexual and reproductive health issues. On the other hand, pregnant women with a family monthly income of 500-999 EUR have a low level of awareness of this topic.
Description: Vecmāte
Midwifery
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.