Title: Latvijas un Francijas intereses par drošību un aizsardzību Eiropā NATO 2030 un Eiropas Stratēģiskās autonomijas jautājumu kontekstā (2016.-2021. gads)
Other Titles: Interests of Latvia and France on security and defence in Europe in the context of NATO 2030 and European Strategic Autonomy (2016.-2021.)
Authors: Mārtiņš Vargulis
Ance Mālkalna
Eiropas studiju fakultāte
Faculty of European Studies
Keywords: Eiropas Stratēģiskā autonomija;NATO 2030;Latvija;Francija;intereses;European Strategic Autonomy;NATO 2030;Latvia;France;interests
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba tēma ir Latvijas un Francijas intereses par drošību un aizsardzību Eiropā NATO 2030 un Eiropas Stratēģiskās autonomijas jautājumu kontekstā (2016.-2021. gads). Darba aktualitāti veido strauji mainīgā drošības vide Eiropā. Tas ir aizsācis diskusijas par nepieciešamību stiprināt ES drošību un aizsardzību, kas ļautu stāties pretī kā militārajiem, tā civilajiem apdraudējumiem. Kā galvenos diskusiju formātus Eiropas drošības veicināšanā var uzskatīt Eiropas Stratēģisko autonomiju un NATO 2030 iniciatīvu. Abas drošības iniciatīvas paredz stiprināt Eiropas militārās un arī civilās spējas, lai reģions spētu efektīvi novērst jebkādu draudu un krīžu eskalāciju. Abi drošības ietvari savā ziņā ir autonomi procesi, ar vienotu mērķi attīstīt Eiropas drošības spējas, kas nereti veicina interešu sadursmi Eiropas valstu starpā. Īpaši tas ir attiecināms uz Latvijas un Francijas interesēm, kur nereti tiek novērotas būtiskas atšķirības izpratnē to, kā būtu jāattīsta Eiropas drošības politika. Līdz ar to tiek izvirzīta hipotēze, ka Latvijas un Francijas intereses par drošību un aizsardzību Eiropā tiek konstruētas, balstoties uz atšķirīgo izpratni par NATO un ES lomu drošības stiprināšanā Eiropā. Tā tiek pārbaudīta caur Latvijas un Francijas ārējās drošības aģentu prizmām, balstoties uz Nikolasa Onufa konstruktīvisma teoriju, kas ļauj izpētīt interešu konstruēšanu caur runas aktiem. Darbs sastāv no trīs nodaļām. Pirmajā nodaļā tiek veikta Nikolasa Onufa konstruktīvisma teorijas izpēte. Otrajā nodaļā tiek izpētīta Eiropas Stratēģiskās autonomijas un NATO 2030 attīstība un tendences, bet trešajā nodaļā veikta analīze par to, kā Latvija un Francija konstruē savas intereses attiecībā uz Eiropas drošību un aizsardzību. Pētījuma būtiskākie secinājumi ir, ka drošības intereses tiek konstruētas balsoties no abu valstu atšķirīgās izpratnes par ES un NATO lomu reģiona drošības uzturēšanā. Izpratni attiecīgi ietekmē ģeogrāfiskā atrašanās vieta un vēsturiskā pieredze. Latvijas skatījumā būtiskākais drošības apdraudējums ir Krievija, kamēr Francija ir ieinteresēta spēcīgāka dialoga veidošanā ar Krieviju. Interešu konstruēšanu ietekmē arī valstu pozicionējums starptautiskā sistēmā. Latvija sevi redz kā būtisku Baltijas reģiona drošības aktoru, kura ietvaros arī konstruē savas intereses, veicinot savu aizsardzību. Francijas sevi uzskata par spēcīgu globālu aktoru, kas redz sevi kā līderi arī Eiropas reģiona drošības uzturēšanā. Ņemot vērā šos faktorus, Latvija kā primāru reģiona drošības uzturētāju redz NATO, bet Francija ir ieinteresētāka ES lomas stiprināšanā.
The title of the bachelor’s thesis is the interests of Latvia and France on security and defence in Europe in the context of NATO 2030 and European Strategic Autonomy (2016.-2021.) The topicality of the thesis is shaped by the rapidly changing security environment in Europe. It has triggered discussions to strengthen the EU's security and defence to face military and civilian threats. The European Strategic Autonomy and the NATO 2030 initiative can be seen as the main debate promoting European security. Both security initiatives aim to strengthen Europe's military and civilian capabilities to prevent any escalation of threats and crises. In a sense, both security frameworks are autonomous processes with the common goal of developing European security capabilities, which often leads to a clash of interests between European countries. It can be seen in the case of Latvia and France, where there are different perspectives on how European security policy should be developed. Therefore, the hypothesis is that the interests of Latvia and France in security and defence in Europe are constructed based on different perceptions of the role of NATO and the EU in strengthening security in Europe. It is analysed through the prism of Latvian and French foreign and security agents, based on Nicolas Onuf's theory of constructivism, which allows studying the construction of interests through speech acts. The thesis consists of three chapters - the first chapter explores Nicolas Onuf's theory of constructivism. The second chapter looks into the development and trends of European Strategic Autonomy and NATO 2030. The third chapter analyses how Latvia and France construct their interests in European security and defence. The study's key findings are that security interests are constructed out of the different perceptions of the role of the EU and NATO in strengthening regional security. Mainly geographical location and historical experience influence their understanding. Russia is Latvia's most dangerous security threat, while France is interested in creating a strategic dialogue with Russia. Self-position in the international system also influences the construction of interests. Latvia sees itself as an essential security actor in the Baltic region, within which Latvia also constructs its interests by promoting its defence. France sees itself as a strong global actor who could be a leader in maintaining the security of the European region. Taking these factors into account, Latvia sees NATO as the primary security actor in the region, while France is more interested in strengthening the EU's role.
Description: Starptautiskās attiecības - Eiropas studijas
International Relations - European Studies
Socioloģija, politoloģija un antropoloģija
Sociology, Politics and Anthropology
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.