Title: Noteicošie ekonomiskie faktori Baltkrievijas ārpolitikas veidošanā attiecībās ar Krievijas Federāciju un Eiropas Savienību pēc 2016. gada
Other Titles: Key economic factors in shaping Belarus's foreign policy in relations with the Russian Federation and European Union after 2016
Authors: Elīna Vrobļevska
Agnese Lapiņa
Eiropas studiju fakultāte
Faculty of European Studies
Keywords: Baltkrievija;ārpolitika;Krievija;ekonomiskie faktori;Eiropas Savienība.;Belarus;foreign policy;Russia;economic factors;the European Union.
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba “Noteicošie ekonomiskie faktori Baltkrievijas ārpolitikas veidošanā attiecībās ar Krievijas Federāciju un Eiropas Savienību pēc 2016. gada” mērķis ir analizēt ekonomiskos faktorus Baltkrievijas ārpolitiskās nostājas veidošanā attiecībās ar Krieviju un Eiropas Savienību kopš 2016. gada. Pētījums ir aktuāls, jo Baltkrievija ir valsts, kuras iekšpolitiskās un ārpolitiskās nianses nepieciešams analizēt plašā faktoru spektrā. Viens no pamata virzieniem pēc kā tiek vērtēta valstu ārpolitikas veidošanas prasme ir ekonomika. Valsts finansiālais stāvoklis un ekonomiskā stabilitāte norāda uz to, cik efektīva ir valsts iekšpolitika un kā tas atspoguļojas uz ārpolitiku. Baltkrievija ekonomiskā kontekstā vairāku gadu garumā piekopj ārpolitikas veidošanas pieeju, kurā tā fokusējas uz daudzveidīgu attiecību dibināšanu ar aktoriem kā Krievija un Eiropas Savienība. Ar Krieviju ekonomiskās saites vijas jau vairāku gadu desmitu ilgumā, primāri caur tirdzniecību. Attiecības ar Eiropas Savienību ir konkrēti ekonomiskas no Baltkrievijas puses, paralēli cenšoties izkļūt no pilnīgas ekonomiskās atkarības no Krievijas. Lai arī no Baltkrievijas puses tiek definēta tās daudzpusīgās ārpolitikas veidošanas pieeja, uzturēt ciešas un efektīvas ekonomiskās attiecības ar abiem aktoriem vienlaikus līdz šim nav veiksmīgi izdevies. ES un Krievijas vispārējie principi un ideoloģija ir pilnīgi krasi atšķirīgi, kas konkrētajā situācijā uzrunā Baltkrieviju, ļaujot izprast abas puses un aizgūt vērtīgāko. Darbs sastāv no trim nodaļām, kurā izvirzītā pētījuma mērķa sasniegšanai izmantota kvalitatīvā dokumentu analīze. Pirmā nodaļa sniedz ieskatu par strukturālā reālisma teorijas pamatnostādnēm, ar kuru palīdzību iespējams skaidrot valstu ārpolitikas veidošanu no starptautiskās sistēmas iekšējās struktūras. Otrajā nodaļā aprakstīta Baltkrievijas ārpolitiskā nostāja attiecībās ar Krieviju un ES, sniedzot kontekstu šo aktoru ekonomiskajām attiecībām. Savukārt trešā nodaļa atklāj starp Baltkrieviju un ES, kā arī starp Krieviju un Baltkrieviju noslēgtās vienošanās un to ekonomiskā faktora fonu. Būtiskākie pētījuma secinājumi norāda uz to, ka Baltkrievijas ārpolitikas veidošana primāri ir atkarīga no Krievijas noteiktās ekonomiskās un politiskās virzības, ietverot Baltkrieviju savā ietekmes zonā. ES savukārt cenšas saglabāt efektīvas attiecības gan tirdzniecības, gan investīciju jomā, tomēr krasās ideoloģiskās un politiskās atšķirības šīs attiecības apgrūtina. Baltkrievijas ārpolitika ekonomiskā kontekstā ir nepatstāvīga un augstā mērā atkarīga no Krievijas.
The aim of the Bachelor 's thesis “Key economic factors in shaping Belarus's foreign policy in relations with the Russian Federation and European Union after 2016” is to analyze economic factors in shaping Belarus' foreign policy position in relations with Russia and the European Union since 2016. The study is up-to-date because Belarus is a country whose internal and foreign-political nuances need to be analyzed across a broad range of factors. One of the main spheres in which national foreign policy-making skills are assessed is the economy. The country's financial position and economic stability indicate the effectiveness of national internal policies and how it is reflected in foreign policy. In the economic context of Belarus, Belarus has been pursuing a foreign policy-making approach for several years, in which it focuses on establishing a diverse relationship with actors like Russia and the European Union. Economic ties have been linked to Russia for decades, primarily through trade. Relations with the European Union are particularly economic on the part of Belarus, in parallel seeking to emerge from a full economic dependency on Russia. While Belarus defines its multi-faceted foreign policy approach, maintaining a close and effective economic relationship with the two actors has not succeeded so far. The general principles and ideology of the EU and Russia are completely different, addressing Belarus in the current situation, allowing to understand both sides and keep the most valuable information. The thesis consists of three chapters which use a qualitative analysis of documents to achieve the aim of the study. The first chapter provides an insight into the guidelines for the theory of structural realism, which makes it possible to clarify the development of national foreign policy from the internal structure of the international system. The second chapter describes the foreign-political position of Belarus in relations with Russia and the EU, giving context to the economic relations of these actors. The third chapter reveals the background of the agreements concluded between Belarus and the EU, as well as between Russia and Belarus since 2016 and identify the economic background for these factors. The main findings of the study indicate that the development of Belarus's foreign policy depends primarily on the economic and political direction established by Russia, including Belarus in its impact area. The EU, for its part, is seeking to maintain effective relations in both trade and investment, but the sharp ideological and political differences make this relationship difficult. Belarus's foreign policy is independent and highly dependent on Russia in the economic context.
Description: Starptautiskās attiecības - Eiropas studijas
International Relations - European Studies
Socioloģija, politoloģija un antropoloģija
Sociology, Politics and Anthropology
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.