Title: Tiesības uz taisnīgu tiesu
Other Titles: Right to a fair trial
Authors: Uldis Ķinis
Annemarija Tauriņa
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: tiesības uz taisnīgu tiesu; tiesības; taisnīgums; tiesa; Satversme; pamattiesības;right to a fair trial; rights; justice; the court; The Constitution; fundamental rights
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Publiskajā telpā bieži notiek diskusijas par to, ko nozīmē tiesības uz taisnīgu tiesu, kā izpaužas taisnīgums, un nereti tiek dzirdēts, ka tiesa neesot bijusi taisnīga. Bieži vien sabiedrība aizmirst, ka taisnīgu tiesu nevar nodrošināt tikai tiesneši un tiesa. Lai pilnvērtīgi spētu šīs tiesības realizēt, katrai tiesas procesā iesaistītajai pusei ir jāpilda savi pienākumi godprātīgi. Sabiedrībai ir jāatceras, ka arī viņi ir tie, kas veido taisnīgas tiesas, piemēram, nenovilcinot tiesas procesus uz tiem neierodoties. Problēma ir tāda, ka sabiedrībā nav vienota uzskata par to, kas ir tiesības uz taisnīgu tiesu. ir novērojamas dažādas interpretācijas. Dabra gaitā autore mēģinās izklāstīt, kas ir tiesības uz taisnīgu tiesu, apkopojot gan tiesību doktrīnā, gan tiesu judikatūrā izklāstīto. Darba mērķis ir, analizējot taisnīgas tiesas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu, konstatēt problēmjautājumus un piedāvāt to risinājumu. Darba gaitā izpētīts, ka regulējums, kas nosaka tiesības uz taisnīgu tiesu, ir pilnvērtīgs, tomēr sabiedrībā rodas problēmas šī regulējuma interpretācijā. Pētījuma gaitā tika rasta atbilde uz pētījuma problēmjautājumu. Autore darba rezultātā sniedza savu skatījumu, kas ir tiesības uz taisnīgu tiesu. Tika piedāvāts arī priekšlikums kā sabiedrībā veidot vienveidīgu uzskatu par to, kas ir tiesības uz taisnīgu tiesu. Darbs sastāv no ievada, trīs nodaļā, vairākām apakšnodaļām un nobeiguma. Pirmajā nodaļā tiek izprastas tiesības uz taisnīgu tiesu vēsturiskā attīstība, otrajā nodaļā tiek izprasta tiesību pielietošanas kārtība, trešajā nodaļā tiek noskaidrotas tiesības uz taisnīgu tiesu aizskārumi. Darba nobeigumā sniegti autores gūtie secinājumi un priekšlikumi. Darbs sastāv no 59 lappusēm.
There is often a discussion in the public sphere about the meaning of the right to a fair trial, and it is often heard that the court has not been fair. Society often forgets that a fair trial cannot be ensured by judges and the court alone. In order to be able to exercise this right to the full, each party to the proceedings must perform their responsibilities in good faith. Society must remember that they, too, are the ones who create fair courts, for example, by not delaying court proceedings and appearing when it is necessary. The problem is that society does not have a unified view of what is the right to a fair trial. There are many different interpretations. In the course of this thesis, the author will try to explain, what the right to a fair trial is, summarizing both the legal doctrine and the case-law of the courts. The work aims to identify the problems and propose solutions by analysing the legal framework of a fair trial and its application. During the work it has been researched that the regulation, which determines the right to a fair trial, is full-fledged. However, society has problems interpreting this regulation. In the course of the analysis, the answer to the research question was found. As a result of the work, the author gave her view what is a right to a fair trial. A proposal was also made on how to form a common view in society about the right to a fair trial. The Bachelor's thesis consists of an introduction, three chapters, several subsections and a conclusion. In the first chapter, the historical development of the right to a fair trial is comprehended, in the second chapter, the procedure of application of the right is analysed, and in the third chapter, the problems of the application of the right to a fair court and possible solutions are clarified. At the end of the work, the conclusions and suggestions obtained by the author are presented. The work consists of 59 pages.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.