Title: Kompensācijas mehānisma par īpašuma tiesību aprobežošanu mikroliegumos tiesiskais regulējums un piemērošanas problēmas
Other Titles: Legal framework and application problems of the compensation mechanism for the restriction of property rights in micro-reserves
Authors: Inga Kudeikina
Kitija Balode
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: Mikroliegums;īpašuma tiesības;saimnieciskā darbība;aprobežojumi;kompensācijas mehānisms.;Micro-reserve;property rights;economic activity;restrictions;compensation mechanism.
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba tēma ir “Kompensācijas mehānisma par īpašuma tiesību aprobežošanu mikroliegumos tiesiskais regulējums un piemērošanas problēmas”. Par temata aktualitāti liecina tiesu prakse, jo meža un lauksaimniecības zemju īpašnieki pauž negatīvu nostāju par to, ka pašreizējais kompensācijas mehānisms, kurš Latvijas Republikā izveidots, lai atlīdzinātu zaudējumus īpašniekam par īpašuma tiesību aprobežošanu mikroliegumos un atsevišķos gadījumos arī to buferzonās, nav samērīgs. Darbā tiks pētītas problēmas, kas saistās ar kompensācijas izmaksas nosacījumiem, kārtību un tās apmēra samērīgumu. Bakalaura darba mērķis ir izpētīt normatīvo regulējumu, kas paredz kompensācijas par saimnieciskās darbības ierobežojumiem mikroliegumos izmaksas nosacījumus, kārtību un apmēru, analizēt tiesu praksi, konstatēt problēmjautājumus un piedāvāt risinājumus. Darbs sastāv no trim nodaļām. Pirmajā nodaļā “Mikrolieguma izveides nepieciešamība kā pamats īpašuma tiesību aprobežošanai” tiek pētīti iemesli mikrolieguma izveides nepieciešamībai, kā arī normatīvais regulējums, uz kā pamata šīs īpašuma tiesības tiek aprobežotas. Darba otrajā nodaļā “Kompensācijas izmaksas nosacījumi, kārtība un apmērs”, kas iedalās divās apakšnodaļās – “Kompensācijas mehānisms par saimnieciskās darbības ierobežošanu mikroliegumos ārpus Natura 2000 teritorijām” un “Kompensācijas mehānisms par saimnieciskās darbības ierobežošanu mikroliegumos Natura 2000 teritorijā” – tiek skaidrot, kas ir kompensācija un kāpēc tāda ir nepieciešama, kā arī notiek normatīvā regulējuma saistībā ar kompensācijas izmaksas nosacījumu, kārtības un apmēra analīze. Darba trešajā nodaļā “Pašreizējā kompensācijas mehānisma tiesiskā regulējuma un tā piemērošanas problēmas” tiek pētīta tiesu prakse saistībā ar mikroliegumu izveidi un kompensācijas mehānismu, meklēti un izcelti galvenie problēmjautājumi, apkopoti īpašnieku, kuru īpašumā ierobežota saimnieciskā darbība, kā arī vides organizāciju, viedokļi un ieteikumi par pašreizējo kompensācijas mehānismu. Bakalaura darbā secināts, ka nepieciešams papildināt normatīvo regulējumu, lai privātpersonām, kuru īpašumā izveidots mikroliegums, mazāk aprobežotu īpašuma tiesības, kā arī lai piedāvātu alternatīvu kompensācijas veidu. Bakalaura darba kopējais apjoms ir 56 lpp.
The theme of the Bachelor's Paper is “Legal framework and application problems of the compensation mechanism for the restriction of property rights in micro-reserves”. The topicality of the Bachelor's Paper is evidenced by case-law, because forest and agricultural land owners express a negative position that the current compensation mechanism, which has been established in the Republic of Latvia in order to compensate losses to the owner for restriction of ownership rights in micro-reserves and in some cases also in their buffer zones, is not proportionate. The Bachelor's Paper will examine problems related to the conditions, modalities and proportionality of the payment of compensation. The aim of the Bachelor's Paper is to study the regulatory framework, which provides for the conditions, procedures and amount of disbursement of compensation for restrictions on economic activity in micro-reserves, to analyze case-law, to identify problematic issues and to offer solutions. The paper consists of three chapters. The first chapter “Necessity of establishing a micro-reserve as a basis for the restriction of property rights” explores the reasons for the necessity to establish a micro-reserve, as well as the regulatory framework on the basis of which these property rights are limited. The second chapter of the paper “Conditions, Procedures and Amount of Compensation Payment”, which is divided into two sub-chapters – “Compensation mechanism for restriction of economic activity in micro-reserves outside Natura 2000 territories” and “Compensation mechanism for restriction of economic activity in micro reserves in Natura 2000 territory” – explains what compensation is and why it is necessary, as well as an analysis of the regulatory framework in relation to the conditions, procedures and amount of compensation payments takes place. The third chapter of the paper “Problems of the current legal framework of the compensation mechanism and its application” examines case law related to the establishment of micro-reserves and the compensation mechanism, searches for and highlights the main issues, summarizes the opinions and recommendations of owners who own property with limited economic activity, as well as environmental organizations on the current compensation mechanism. The Bachelor's Paper concludes that it is necessary to supplement the regulatory framework in order to limit the ownership rights less to private persons in whose ownership of the micro-reserve has been established, as well as to offer an alternative form of compensation. The total volume of the Bachelor's Paper is 56 pages.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.