Title: Rīta treniņu nozīme cilvēku fiziskajā un psiholoģiskajā veselībā
Other Titles: The importance of morning exercise in people’s physical and psychological health
Authors: Zane Ulmane
Agnija Janele
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: Atslēgas vārdi: rīta treniņi;fiziskās aktivitātes;psiholoģiskā veselība;fiziskā veselība;morning training;physical activity;psychological health;physical health
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba tēmas nosaukums ir “Rīta treniņu nozīme cilvēku fiziskajā un psiholoģiskajā veselībā”. Izvirzītais pētnieciskais jautājums ir, “Kādi ir pētījuma dalībnieku ieguvumi fiziskajā un psiholoģiskajā veselībā nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm no rīta?”. Pētījuma mērķis ir noskaidrot dalībnieku ieguvumus fiziskajā un psiholoģiskajā veselībā nodarbojoties ar rīta treniņiem. Pētījumā piedalījās 142 vīrieši un sievietes, kas nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm. Datu vākšana veikta ar anketas publicēšanu. Datu apstrāde veikta ar SPSS un Excel programmu. Pētījumā iegūto datu vizualizācija veidota pārskatāmās un loģiskās diagrammās. Bakalaura darba rezultāti ir sekojoši: visvairāk dalībnieku - 23 dalībnieki, ar fiziskajām aktivitātēm no rīta nodarbojas brīvā laika dēļ. Produktivitāte bija visbiežāk norādītais ieguvums nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm no rīta. Veicot pētījuma trešo uzdevumu, noskaidrot un salīdzināt rīta un vakara fizisko aktivitāšu veicēju attieksmi par to, kā fiziskās aktivitātes ietekmē fizisko un psiholoģisko veselību, tika secināts, ka statistiski nozīmīgas atšķirības bija tikai diviem argumentiem: fiziskās aktivitātes palīdz mazināt dažādu slimību riskus un fiziskās aktivitātes ietekmē dzīves kvalitāti. Secinājumi: iemesli, kāpēc pētījuma dalībnieki izvēlas nodarboties ar fiziskajām no rīta ir dažādi, taču visvairāk dalībnieku atbildēja, ka svarīgākais faktors ir brīvais laiks. Ieguvumi, nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm no rīta ir dažādi. Visvairāk dalībnieku norādīja, ka nozīmīgākais ieguvums ir produktivitāte. Salīdzinot rīta un vakara aktivitāšu grupas tika secināts, ka tikai starp diviem no 18 argumentiem pastāv statistiski nozīmīgas atšķirības - fiziskās aktivitātes palīdz mazināt dažādu slimību riskus un fiziskās aktivitātes ietekmē dzīves kvalitāti. Lai atbildētu uz pētījuma jautājumu: Kādi ir respondentu ieguvumi psiholoģiskajā un fiziskajā veselībā nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm no rīta, secināts, ka ieguvumi psiholoģiskajā veselībā ir sekojuši: gandarījums par paveikto, labs garastāvoklis pēc treniņa, labsajūta, pozitīvisms. Fiziskajā veselībā: kustības uzlabo veselību, uzlabojas fiziskā noturība, spēja veikt augstas intensitātes aktivitātes, uzlabojas vielmaiņa, no rīta ir spēks, sagatavo organismu ikdienas darbiem.
The title of the bachelor's thesis is “The Importance of morning exercise in people’s physical and psychological health”. The research question is, “What are the benefits for physical and psychological health through physical activity in the morning for the participants?”. The aim of this study is to find out the physical and psychological benefits of the participants health with morning workouts. Study involved 142 men and women engaged in physical activity. Data collection was performed by publishing a questionnaire. Data processing was performed by using SPSS and Excel program. The visualization of the data obtained in the study is made in clear and logical diagrams. The results of the bachelor's thesis are as follows: most of the participants - 23, engages with physical activities in the morning due to free time. Productivity was the most commonly reported benefit from engaging in physical activity in the morning. In the third task of the study, to find out and compare attitudes between morning and evening physical activity performers on how physical activities affect their physical and psychological health, it was concluded that that there are only two statistically significant arguments: physical activity helps to alleviate various diseases risks and physical activity positively affects the quality of life. Conclusions: Reasons why study participants choose to exercise in the morning are different, but most participants answered that the most important factor is free time. The benefits of exercising in the morning vary. Most participants pointed out that the most significant benefit is productivity. Between the morning and evening physical activitiy groups, only two statistically significant differences were concluded from 18 - physical activity helps to reduce the risk of various diseases and physical activity affects the quality of life. To answer the research question: what are the benefits in psychological and physical health for respondents who engage with physical activity in the morning, it was concluded that the benefits in psychological health are as follows: satisfaction with the work done, good mood after training, well-being, positivism. The improvments in physical health are that the exercises improve health and physical endurance, the ability to perform high-intensity activities, improved metabolism, strength in the morning and prepares the organism for daily work.
Description: Veselības sports
Health Sport
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.