Title: Rare Complications in Dentoalveolar Surgery. Review of Published Case Reports
Other Titles: Retas komplikācijas dentoalveolārajā ķirurģijā. Publicēto gadījuma apraksu apskats
Authors: Ilze Akota
Lukas Singer
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: Dentoalveolārā Kirurģija;retas komplikācijas;eksodontija;trešais molārs;mutes dobuma ķirurģija;infekcijas;pārmērīga asiņošana;sastopamība;nervi;mutes dobuma ķirurģija;Gudrības zobi;implantu operācija;abscess;pneimotorakss;hemofilija;sejas žokļu ķirurģija;jatrogēnas komplikācijas;lūzumi;Dentoalveolar Surgery;Rare Complications;Exodontia;Third Molar;Oral Surgery;Infections;Excessive bleeding;Haemorrhage;Incidence;Nerves;Oral Surgery;Wisdom teeth;Implant surgery;Abscess;Pneumothorax;Hemophilia;Maxillofacial Surgery;Iatrogenic Complications;Fractures
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Dentoalveolārā ķirurģija ietver mutes dobumā veicamas procedūras, kurās iesaistīti zobi un atbalsta struktūras. Arī dentoalveolārajā ķirurģijā ir jāņem vērā komplikāciju iespējamība. Veiktie retrospektīvie pētījumi ziņo par biežāk un retāk sastopamajām komplikācijām pēc dentoalveolārām procedūrām. Visbiežāk ziņotās komplikācijas ir zobu lūzumi, brūces, mīksto audu traumas,alveolīts, košanas muskuļu spazmas (trismus) un nervu bojājumi, kas izraisījuši nejutīgumu un sajūtu izmaiņas. Retāk ir ziņots par tādām komplikācijām kā infekcijas, asiņošana, apakšžokļa lūzumi kā jatrogēnas komplikācijas gadījums un neparastām nervu problēmām. Šī pārskata mērķis bija informēt mutes dobuma veselības speciālistus par iespējamām retām komplikācijām un to un bīstamību dzīvībai, kā arī to profilakses un pārvaldības iespējām. Tika veikta elektroniska meklēšana, lai apkopotu atbilstošus gadījumu ziņojumus, kas publicēti no 2000. līdz 2021. gadam. Lai izvairītos no komplikācijām ir svarīgi veikt preventīvus pasākumus. Pirmais solis pacienta riska novērtēšanā ir rūpīga pacienta anamnēzes ievākšana un klīniska izmeklēšana. Lai iegūtu skaidru priekšstatu par klīnisko situāciju, jāveic atbilstoši izmeklējumi, piemēram, rentgenogrāfija, asins analīzes un papildu detalizētas analīzes ar attēlveidošanas metodēm. Lai veiksmīgi veiktu dentoalveolāro procedūru, nepieciešams likvidēt akūtu vai hronisku infekciju un sāpes, atjaunot anatomisko formu un košļāšanas funkcijas, saglabāt svarīgās struktūras un likvidēt esošās patoloģijas, kā arī novērst turpmākas, sagaidāmās problēmas. Infekcijas ir retāk ziņotā komplikācija. Šīs komplikācijas retums ir saistīts ar smagām un kritiskām sekām, ko infekcija var izraisīt. Ziņotie gadījumi iekļauj infratemporālās un submasseterālās telpas infekcijas, smadzeņu abscesu, kā arī retrofaringeālu abscesu un mediastinītu. Hemorāģiskie notikumi var izraisīt dzīvībai bīstamas komplikācijas. Ir ziņots par vienu novēlotas AHA (iegūtā hemofilija A) diagnozes gadījumu un diviem kritiskiem (viens tūlītējs un viens aizkavēts) elpceļu obstrukcijas gadījumiem. Ir ziņots arī par jatrogēnām komplikācijām, tostarp apakšžokļa lūzumiem un pneimotoraksu, pneimomediastīnuinītu un pneimoperikardītu. Tika ziņots arī par neparastu neiroloģisku komplikāciju ar kontralaterālā sejas nerva paralīzes gadījumu. Šajā pārskatā ir pētīti publicētie ziņojumi par reto komplikāciju gadījumiem dentoalveolārajā ķirurģijā ar mērķi informēt mutes dobuma veselības speciālistus par ne tik bieži ziņotām iespējamām nopietnām komplikācijām pēc dentoalveolāras procedūras. Tiek uzsvērta profilakses un savlaicīgas nozīme.
Dentoalveolar surgery includes procedures performed in the oral cavity involving teeth and supporting structures. As with any other surgical procedure, the possibility of complications to arise needs to be taken into account. Conducted retrospective studies reported more and less common complications as outcomes after dentoalveolar procedures. The most commonly reported complications were fractured teeth, lacerations, soft tissue injuries, dry sockets, trismus, and nerve injuries leading to numbness and altered sensations. Less common reported complications included infections, haemorrhages, mandibular fractures as a case of iatrogenic complication, and unusual neural problems. The objective of this review was to make oral health practitioners aware of the rarity and fatality of certain outcomes and their possibilities of prevention and management. An electronic search has been conducted to gather relevant articles in form of case reports published between 2000 and 2021. In order to avoid such a situation to arise, preventive measures are crucial. A detailed medical history of the patient in conjunction with a physical examination to assess the risk of the patient is the first step. After that, to have a better picture of the clinical situation, routine investigations like radiographs, blood tests, and further detailed imaging modalities should be performed. In order to achieve a successful dentoalveolar procedure, the elimination of acute or chronic infections and pain, the restoral of the anatomical form and masticatory function, the preservation of vital structures, and the elimination of existing pathologies, as well as the prevention of future, expected problems should be reached. Infections are a less commonly reported complication. The rarity of this complication stands in the severe and critical outcomes that can arise from an infection. Reported cases involve an infratemporal and submasseteric infection, a brain abscess, and a case of retropharyngeal abscess and mediastinitis. Haemorrhagic events can lead to catastrophic complications. One case about a late diagnosis of AHA (Acquired Hemophilia A) has been reported and two critical (one immediate and one delayed) cases of airway obstructions. Complications including iatrogenic situations are reported, including mandibular fractures and pneumothorax, pneumomediastinum, and pneumopericardium. An unusual neural complication reporting a case of contralateral facial nerve palsy has been reported. In this review, published case reports of rare complications in dentoalveolar surgery have been investigated with the objective to make oral health practitioners aware of the existence of not so commonly reported possible catastrophic situations following a normal dentoalveolar procedure or complication. The importance of prevention and management is pointed out.
Description: Zobārstniecība
Dentistry
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.