Title: The Most Common Systemic Diseases in Dental Practice. Their Effect on the Choice of Local Anesthetics
Other Titles: Biežāk sastopamās sistēmiskās saslimšanas zobārsta praksē. To ietekme uz lokālās anestēzijas līdzekļu izvēli
Authors: Ilze Šalma
Liora Dorn
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: “Vietējā anestēzija” “Zobu anestēzija” (“Dent *”) “Sistēmiskas slimības” “UN”;“VAI” “UN kontrindicēts * “Sirds un asinsvadu sistēmas * / Sirds un asinsvadu slimnieki / Sirds un asinsvadu slimības” u.c “Hipertensīvs”;“Parkinsona”;“Vairogdziedzera”;“Elpošanas sistēmas”;“Diabēts” “Zāļu mijiedarbīb;“Anesthesia;Local” “Anesthesia;Dental” (“Dent*”) “systemic diseases” “AND”;“OR” “AND contraindicat* “Cardiovascular*/ Cardiovascular patients/ Cardiovascular disease” etc. “Hypertensive”;“Parkinson’s”;“Thyroid”;“Respiratory”;“Diabetes” “drug interaction” “ / complications”;“ / risks” “
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Kopsavilkums Zobārstniecība ir svarīga nodarbe, kurai jāpievērš uzmanība, ārstējot pacientus. Profesija prasa operācijas, kuru veikšanai nepieciešama piesardzība. Šajā procesā zobārsti sāpju mazināšanai parasti lieto vietējos anestēzijas līdzekļus, injicējot tos operācijas vietā. Pētījumi rāda, ka indivīdu vidū strauji pieaug hroniskas slimības, dažiem tas notiek neapzināti. Svarīgi ir tas, ka vietējie anestēzijas līdzekļi satur vazokonstriktorus, kuriem ir svarīga loma anestēzijas sasniegšanā un tās ilguma pagarināšanā (Yalcin, 2019). Tomēr vazokonstriktori var izraisīt komplikāciju rašanos, ja tos nepiemēro uzmanīgi. Tāpēc pētījuma mērķis bija noteikt zobārstniecības praksē izplatītās slimības un to, kā tās ietekmē vietējo anestēzijas līdzekļu izvēli. Sistemātiska pārskata izstrāde tika izmantota datu vākšanā un analīzē, pārskatot žurnālus, publicētos rakstus un grāmatas, kā arī citus avotus. Pētījums ir svarīgs, ņemot vērā dzīves ilgumu tiem, kas cieš no hroniskām slimībām, piemēram, cukura diabēta, hiper- un hipotireozes, hepatīta, aknu cirozes, nieru mazspējas un hemodialīzes, astmas, HOPS, Parkinsona slimības, kā arī sirds problēmām (piemēram, hipertensijas, disfunkcijas, sirds mazspējas u. c.) un to sasaisti ar anestēzijas lietošanu. Saistībā ar vecuma palielināšanos, daudzi pacienti apmeklē zobārstus, lai uzturētu zobus veselus, lai tos ilgstoši saglabātu un paaugstinātu dzīves kvalitāti. (Fernández-Feijoo et al, 2012). Mērķi Šī pētījuma mērķis bija identificēt atšķirības vietējo anestēzijas līdzekļu izvēlē, ārstējot pacientus, kurus skārušas sistēmiskas slimības, kuras visbiežāk parādās zobārstiem. Uzdevumi 1. Identificēt un aprakstīt visbiežāk sastopamās sistēmiskās slimības un līdz ar to arī visbiežāk izrakstītās zāles, ar kurām sastopas zobu vidē. 2. Lai noteiktu, kura no minētajām slimībām vai medikamentiem parāda mijiedarbību ar vietējiem anestēzijas līdzekļiem. 3. Veidot ieteikumus, pamatojoties uz pārskatītajām literatūrām, kā izvēlēties pareizu vietējo anestēziju minētajiem pacientiem ar visaugstāko efektivitāti un vismazāko risku. Metodes Lai nodrošinātu pareizu literatūras apskatu, vairākās tiešsaistes datu bāzēs tika meklēti publicētie raksti, sistemātiski pārskati un grāmatas par šo tēmu. Lai izveidotu pamatu argumentiem, tika izmantoti vairāk, kā arī mazāk jauni raksti. (skat. Metodikas nodaļu) Secinājums Pamatojoties uz veikto literatūras pārskatu, var secināt, ka vazokonstriktoru saturošus vietējos anestēzijas līdzekļus gandrīz katram pacientam var lietot droši un efektīvi, mazos daudzumos (līdz 2 kārtridžiem ar vazokonstriktora koncentrāciju 1: 100000), ar drošu aspirācijas tehniku un lēns injekcijas ātrums.
Abstract Dentistry is a critical occupation that requires attention while attending to patients. The profession requires surgeries that need carefulness to accomplish. In the process, the dentists normally use local anesthetics to reduce the pain by injecting them at the area where the operation is to take place. Studies show that there is an astronomic rise in chronic diseases among individuals, some having them unknowingly. Importantly, the local anesthetics contain vasoconstrictors which play an important role in attaining anesthesia and prolonging the duration of it (Yalcin, 2019). However, the vasoconstrictors may cause complications to arise, if it is not applied with carefulness. Therefore, the study aimed at establishing the common diseases in dental practices and how they affect the choice of the local anesthetics. Systematic review design was deployed in data collection and analysis through reviewing journals, published articles, and books among other sources. The research is important following the increased life expectancy of those suffering chronic diseases such as Diabetes Mellitus, Hyper- and Hypothyroidism, Hepatitis, Liver Cirrhosis, Renal failure and hemodialysis, Asthma, COPD, Parkinson’s Disease, as well as cardiac issues (such as Hypertension, Dysrythmia, Congestive heart failure and more) and related drug interactors. Due to advanced ages, many patients visit dentists to keep their teeth healthy to save them for a long period and increased quality of life. (Fernández-Feijoo et al, 2012). Aims This research aimed to identify differences in choice of local anesthetics when treating patients affected by systemic diseases which are most commonly appearing to dental practitioners. Tasks 1. To identify and describe the most common systemic diseases and therefore also the most commonly prescribed medication encountered in dental environment. 2. To determine which of said diseases or medication show interactions with local anesthetic agents. 3. To form recommendations, based on reviewed literatures, on how to choose proper local anesthesia for said patients with highest efficacy and lowest risks taken. Methods To ensure a proper literature review, several online-databases were searched for published articles, systematic reviews and books on the topic. More as well as less recent articles were used to build a foundation for argument. (see Methodology chapter) Conclusion Based on the literature review performed it can be concluded that vasoconstrictor-containing local anesthetics can be used in almost every patient safely and efficiently, in low amounts (up to 2 cartridges with a vasoconstrictor concentration of 1:100000), with safe aspiration technique and slow injection rate.
Description: Zobārstniecība
Dentistry
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.