Title: Trauksmes, depresijas un stresa simptomātikas novērtējums pacientiem ar išēmisku un hemorāģisku insultu
Other Titles: Assessment of anxiety, depression and stress symptoms in patients with ischemic and hemorrhagic stroke
Authors: Līga Ēriksone
Inga Millere
Anastasija Travkina
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: Atslēgvārdi: insults;hemorāģisks;išēmisks;depresija;trauksme;stress;insulta riska faktori.;Keywords: stroke;hemorrhagic;ischemic;depression;anxiety;stress;stroke risk factors.
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Pēcinsulta trauksmes un depresijas biežuma rādītājs ir augsts 26 – 60% gadījumu, ilgums sastāda no 12 līdz 18 mēnešiem (Belskaya, Lukyancyinova, 2013., Barbosa et al., 2011). Pacientiem pēc insulta ir augsts depresīvu un trauksmes spektra traucējumu līmenis (Belskaya, Lukyancyinova, 2013., Herrmann, 1988), ar to negatīvi iespaidojot kognitīvajās funkcijas, ikdienišķu pacienta aktivitāti, tas var būt arī viens no faktoriem paaugstinātam nāves riskam pirmajā gadā pēc insulta. Pētījuma mērķis: Novērtēt un salīdzināt depresijas, trauksmes un stresa simptomātiku pacientiem ar išēmisku un hemorāģisku insultu. Pētījuma hipotēze: Depresijas, trauksmes un stresa simptomātika pacientiem ar išēmisku insultu un pacientiem ar hemorāģisku insultu atšķiras. Metode: kvantitatīva pētījuma metode. Instrumentārijs: anketa par pacienta pamatinformāciju un aptauja DASS 42 (atjaunotā LV versijā ) (Ozoliņa Z., 2013). Dalībnieki: Kopumā aptaujā piedalījas un aizpildīja 100 cilvēki, no tiem 50 (50%) vīrieši un 50 (50%) sievietes vecumā no 23 līdz 88 gadiem (vidējais vecums M = 66,38, SD = 13,47). Respondenti bija sadalīti divās grupās: 1) pacienti ar hemorāģisku insultu, 2) pacienti ar išēmisku insultu. Rezultāti: 1) Statistiskie dati respondentiem ar išēmisku insultu ir līdzīgi, bet respondenti ar hemorāģisku insultu bija nedaudz vairāk apmierināti ar savu vispārējo stāvokli nekā respondenti ar išēmisku insultu; 2) Ir satraukums 39 (78%) respondentiem ar hemorāģisku insultu un 31 (62%) respondentiem ar išēmisku; 3) 30 (60%) respondentiem ar hemorāģisku insultu emocionāls nomākums un 32 (64%) ar išēmisku insultu; 4) Starp hemorāģisku un išēmisku insultu depresijas simptomātikā tika atrastas statistiski nozīmīga atšķirība (p < 0,003, p = 0,05).
The incidence of post-stroke anxiety and depression is high in 26 – 60% of cases, lasting from 12 to 18 months (Belskaya, Lukyancyinova, 2013; Barbosa et al., 2011). Patients with stroke have a high level of depressive and anxiety disorders (Belskaya, Lukyancyinova, 2013; Herrmann, 1988), which negatively affects cognitive function, daily patient activity, it may also be a factor in an increased risk of death in the first year after stroke. Aim: To evaluate and compare the symptoms of depression, anxiety, and stress in patients with ischemic and hemorrhagic stroke. Hypothesis: The symptoms of depression, anxiety, and stress are different in patients with ischemic stroke and in patients with hemorrhagic stroke. Method: quantitative research method. Instruments: questionnaire on basic patient information and questionnaire DASS 42 (updated in LV version) (Ozolina Z., 2013). Participants: In total, 100 people participated and filled in the survey, of which 50 (50%) men and 50 (50%) women aged 23 to 88 years (mean age M = 66.38, SD = 13.47). Respondents were divided into two groups: 1) patients with hemorrhagic stroke, 2) patients with ischemic stroke. Results: 1) The statistics for respondents with ischemic stroke are similar, but respondents with hemorrhagic stroke were slightly more satisfied with their general condition than respondents with ischemic stroke; 2) There is anxiety in 39 (78%) respondents with hemorrhagic stroke and 31 (62%) respondents with ischemic stroke; 3) 30 (60%) respondents with hemorrhagic stroke emotional depression and 32 (64%) with ischemic stroke; 4) 30 (60%) respondents with hemorrhagic stroke emotional depression and 32 (64%) with ischemic stroke.
Description: Māszinības (ar spec. Anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes)
Nursing Studies
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.