Title: Pacientu pēc koronārās angioplastijas līdzestība antikoagulantu un antiagregantu lietošanā un to ietekmējošie faktori
Other Titles: Patient`s after coronary angioplasty compliance to the use of anticoagulants and antiplatelet drugs and factors affecting them
Authors: Natālija Degtjarjova
Juliāna Siļčenkova
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: koronārā angioplastija;antiagreganti;antikoagulanti;līdzestība;perkutānā koronārā intervence;duālā antitrombotiskā terapija;koronārā sirds slimība.;coronary angioplasty;antiplatelet drugs;anticoagulants;compliance;percutaneous coronary intervention;dual antithrombotic therapy;coronary heart disease.
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Latvijā sirds un asinsvadu sistēmas slimības ir viens no galvenajiem iedzīvotāju mirstības iemesliem. Sakarā ar to bieži vien tiek pielietota koronāra angioplastija, kas palīdz uzlabot un pagarināt iedzīvotāju dzīvi. Tomēr dotajai procedūrai viens no svarīgākajiem un bīstamākajiem sarežģījumiem ir stenta tromboze, kas prasa tūlītēju hospitalizāciju. Stenta trombozi vairākuma gadījumos veicina pacientu nelīdzestība medikamentu lietošanā un terapijas plāna neievērošanā. Tāpēc pacientiem ar sirds un asinsvadu slimībām svarīgi būt līdzestīgam savam ārstēšanas plānām, ievērojot ārsta norādījumus ne tikai pirms koronāras angioplastijas, bet arī pēc tas procedūras, lai samazināt komplikāciju risku un uzturēt savu veselības stāvokli atbilstošā līmenī. Iedziļinoties literatūrā un atrodot jau veiktus pētījumus, var secināt, ka nelīdzestība medikamentu lietošanā pacientiem pirms un pēc perkutānas koronāras intervences palielina sirds un asinsvadu risku, tomēr līdz galam nav izpētīti faktori, kas mudina pacientus neievērot ārstēšanas plānu. Pētījuma “Pacientu pēc koronārās angioplastijas līdzestība antikoagulantu un antiagregantu lietošanā un to ietekmējošie faktori” mērķis ir salīdzināt pacientu līdzestību antikoagulantu un antiagregantu lietošanā un to ietekmējošos faktorus pēc pirmreizējās un atkārtotās koronārās angioplastijas. Pētījums tika veikts vienā no Latvijas slimnīcām, kurā piedalījās 100 respondenti. Tie uzreiz tika sadalīti divās grupās pa 50 respondentiem katrā: pēc pirmreizējas koronārās angioplastijas un pēc atkārtoti veiktas koronārās angioplastijas. Pētījumam tika pielietotas divas drukātā veidā aptaujas. Pētījuma rezultātos ir redzams, kādi faktori traucē un sekmē vēlmi ievērot antiagregantu un/vai antikoagulantu lietošanas plānu, kā arī līdzestības vidējie rādītāji atkarībā no angioplastijas procedūru atkārtojumā. Pētījuma rezultāti ļauj secināt, ka galvenie līdzestību veicinošie faktori ir ārsta uzraudzība, profesionalitāte un labas atsauksmes, bet medikamentu cena, uztraukums sakarā ar iespējamām blaknēm un aizmāršība ir traucējošie faktori. Tomēr jāveic jaunus pētījumus, lai noskaidrot no kādiem faktoriem vēl atkarīgi līdzestības rādītāji. Pateicoties dotajam pētījumam var redzēt, ka respondentiem atkarībā no angioplastijas procedūru atkārtojumā ir augsti vidējie aritmētiskie dazāda veida līdzestības rādītāji un tie statistiski nozīmīgi neatšķiras. Galvenais, šos rādītājus uzturēt esošajā līmenī vai uzlabot, informēt respondentus un sniegt atbalstu.
In Latvia heart and cardiovascular diseases are one of the main causes of death in the population. According to this, coronary angioplasty is often used to help to improve and prolong the life of the population. However, one of the most important and dangerous complications of this procedure is stent thrombosis, which requires immediate hospitalization. In most cases, stent thrombosis is caused by not compliance in medication of patients and inequalities to the treatment plan. Therefore, it is important for patients with cardiovascular disease to follow their treatment plan, following the doctor's instructions, not only before coronary angioplasty but also after the procedure, in order to reduce the risk of complications and maintain their health. Referring to the literature of existing studies suggests that not compliance in medication use to patients before and after percutaneous coronary intervention increase cardiovascular risk, but factors that encourage patients not to follow to a treatment plan have not been fully understandable. The aim of the study “Patient`s after coronary angioplasty compliance to the use of anticoagulants and antiplatelet drugs and factors affecting them” was to compare patient`s after primary and recurrent coronary angioplasty compliance to the use of anticoagulants and antiplatelet drugs and factors affecting them. Research was made in one of the Lavian hospitals with participation of 100 respondents. They were immediately divided into two groups of 50 respondents each: after the first coronary angioplasty and after the repeated coronary angioplasty. Two printed questionnaires were used for the study. The results of the study show which factors interfere with and promote the desire to follow the antiplatelet and / or anticoagulant regimen, as well as the averages indicators of compliance depending on the repetition of angioplasty procedures. The results of the study suggest that the main compliance contributing factors are doctor’s supervision, professionalism and good feedback, but the price of medication, anxiety about possible side effects and forgetfulness are disruptive factors. However, new research is needed to determine what factors still depend on compliance indicators. Thanks to the given research it can be seen that the respondents have high arithmetic mean values of different types of compliance indicators depending on the repetition of angioplasty procedures and they do not differ statistically significantly. The main thing is to maintain or improve these indicators, inform respondents and provide support.
Description: Māszinības (ar specializāciju Internās aprūpes māsa)
Nursing Studies
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.