Title: Bērna šķiršanas no ģimenes un ārpusģimenes aprūpes tiesiskais regulējums un tā pilnveides iespējas Latvijā
Other Titles: Legal framework for the separation of a child from a family and out-of-family care and the possibilities for its development in Latvia
Authors: Rihards Ērdmanis
Dāvis Silenieks
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: Atslēgvārdi: bērns;bērna šķiršana no ģimenes;ārpusģimenes aprūpe;bāriņtiesa;bērnu tiesības;bērnu intereses;audžuģimene;aizbildnis;bērnu aprūpes iestādes.;Keywords: child;child seperation from family;out-of-family care;Orphan's Court;children's rights;children's interests;foster family;guardian;child out-of-family care institutions.
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Tēmas ’’Bērna šķiršanas no ģimenes un ārpusģimenes aprūpes tiesiskais regulējums un tā pilnveides iespējas Latvijā’’ aktualitāte ir svarīga, jo mūsdienās bērnu tiesības tiek uzskatītas par vienām no vissvarīgākajām tiesībām. Bērni tiek šķirti no savām bioloģiskajām ģimenēm un nodoti ārpusģimenes aprūpē, taču ne vienmēr tas ir bērnu vislabākajās interesēs, līdz ar to tiek pārkāptas bērna intereses un tiesības. Tiesiskā regulējuma pilnveidošana veicinātu to, ka bērniem, kuri ir palikuši bez vecāku gādības, tiktu nodrošinātas visas normatīvajos aktos noteiktās tiesības, balstoties uz bērnu labākajām interesēm, kā arī tiem būtu iespēja uzaugt ģimeniskā vidē un šie bērni kļūtu par pilnvērtīgu sabiedrības daļu, kas vēlāk paši veidotu savu ģimeni, izprastu ģimenes būtību un saviem bērniem nodrošinātu visas likumā noteiktās tiesības. Bakalaura darbā autors identificēja šādas problēmas - ģimenes atdalīšana kā starptautisko tiesību pārkāpums; bāriņtiesu sniegtais sociālais atbalsts tām ģimenēm, no kurām tiek izņemti bērni ir nepilnīgs; bāriņtiesas, sociālo dienestu, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas un Labklājības ministrijas veiktās darbības nav bijušas tādas, lai nodrošinātu bērna vislabākās intereses; daļai bērnu, kuri ir šķirti no savām bioloģiskajām ģimenēm un atrodas ārpusģimenes aprūpē, netiek nodrošinātas tiesības uz tādu dzīves vidi un aprūpi, kas veicina bērna pilnvērtīgu attīstību; bāriņtiesa skatās ļoti šaurā lokā, runājot par atbilstošu cilvēku piemeklēšanu aizbildņa vai audžuģimenes atrašanā; lemjot par bērna šķiršanu no ģimenes un ievietošanu kādā no bērnu aprūpes iestādēm tiek pārkāptas tiesības uz savas ģimenes privāto dzīvi un tās neaizskaramību. Bakalaura darba mērķis ir analizēt bērnu šķiršanas no ģimenes un ārpusģimenes aprūpes tiesisko regulējumu, konstatējot abu šo institūtu problemātiku. Darba izstrādes laikā tika iegūti rezultāti, ka ir nepieciešami uzlabojumi tiesiskajā regulējumā tieši bērna šķiršanā no ģimenes un ārpusģimenes aprūpē.
’’The legal framework for the child seperation of family and out-of-family care and its development opportunities in Latvia’’ is important because children's rights are considered to be one of the most important rights today. Children are divorced from their biological families and given to out-of-family care, but it is not always in the best interests of child. Improving the legal framework would encourage children who have remained without parental care to enjoy all the rights set out in the regulatory framework, based on the best interests of children, as well as the possibility of growing up in a family environment and becoming a fully fledged part of society, which would later form their own family, understand the nature of the family and their children ensure all rights. In the work of the bachelor, the author identified such problems as separation of family as a violation of international law; social support provided by Orphan's Courts for families from which children are removed is incomplete; activities performed by the Orphan's Court, social services, the State Child Rights Protection Inspectorate and the Ministry of Welfare have not been such as to ensure the best interests of the child; children who are separate from their biological families and are in out-of-family care shall not be entitled to such a living environment and care that contributes to the full development of the child; the Orphan's Court shall look in a very narrow circle, talking about bringing appropriate people to find a guardian or a foster family; deciding on the separation of a child from family and placing in out-of-family care institutions violate the right to the private life of family and its integrity. The aim of the bachelor's work is to analyse the legal framework for family divorce and out-of-family care by identifying the problems of this two institutions. During the development of work, the results were obtained that improvements were needed in the legal framework directly in the divorce of the child from the family and out-of-family care.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.