Please use this identifier to cite or link to this item: https://doi.org/10.25143/socr.19.2020.1.130-138
Title: Parodiju veidošana kā autora tiesību ierobežojums
Other Titles: Creating Parodies as a Restriction of Copyright (Abstract)
Authors: Veikša, Ingrīda
Biznesa augstskola Turība, Juridiskā fakultāte, Tiesību zinātņu katedra, Latvija
Keywords: copyright;freedom of expression;parody;autortiesības;vārda brīvība;parodija
Issue Date: 2021
Publisher: Rīga Stradiņš University
Rīgas Stradiņa universitāte
Citation: Socrates: Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes elektroniskais juridisko zinātnisko rakstu žurnāls = Rīga Stradiņš University Faculty of Law Electronic Scientific Journal of Law. Rīga: RSU, 2021, Nr. 1 (19). 130.–138. lpp. https://doi.org/10.25143/socr.19.2020.1.130-138
Series/Report no.: Socrates 2021, 1 (19)
Abstract: In certain cases, a literary or artistic work created by the author may be used without the author’s permission, based on the copyright restrictions specified by law. The purpose of these restrictions is to strike a balance between the right of an author and rights of society. One of the restrictions is the right on creation of parodies and caricatures, which is an essential component of freedom of expression. At the same time, the author has the right to take actions against the distortion of his work, because there is a very narrow line between parody and distortion. What seems like a funny joke to one person may seem offensive and resentful to another. If the author considers that his work is distorted, if it infringes the author’s honour or dignity, then such action constitutes an infringement of the author’s moral rights and is considered a violation. In order to avoid the creation of inappropriate parodies or caricatures, it would be advisable to make amendments to the Copyright Law that would ensure a balance between the author’s right to dignified use of his work and the society’s right of freedom of expression and inadmissibility of censorship.
Autora veidotu literatūras vai mākslas darbu atsevišķos gadījumos drīkst izmantot bez autora atļaujas, pamatojoties uz likumā noteiktajiem autortiesību ierobežojumiem. Šo ierobežojumu mērķis ir nodibināt līdzsvaru starp autora un sabiedrības tiesībām. Viens no tiesību ierobežošanas veidiem ir parodiju un karikatūru veidošana, kas ir būtiska vārda brīvības sastāvdaļa. Tajā pašā laikā autoram ir tiesības uz pretdarbību sava darba izkropļošanai, jo starp parodiju un izkropļošanu ir ļoti šaura robeža. Tas, kas šķiet smieklīgs joks vienam cilvēkam, citam var šķist aizskārums un aizvainojums. Ja autors uzskata, ka viņa darbs ir izkropļots, ka tas aizskar autora godu vai cieņu, tad šāda rīcība veido autora personisko tiesību aizskārumu un uzskatāma par pārkāpumu. Lai maksimāli izvairītos no neatbilstošu parodiju vai karikatūru radīšanas, Latvijas Republikas Autortiesību likumā būtu ieteicams veikt grozījumus, kas noteiktu kritērijus līdzsvaram starp autora tiesībām uz viņa darba cieņpilnu izmantošanu un sabiedrības tiesībām uz vārda brīvību un cenzūras nepieļaujamību.
DOI: https://doi.org/10.25143/socr.19.2020.1.130-138
ISSN: 2256-0548
License URI: http://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/
Appears in Collections:Socrates. 2021, 1 (19)

Files in This Item:
File SizeFormat 
Socrates-19_11_Veiksa_130-138.pdf158.68 kBAdobe PDFView/Openopen_acces_unlocked


This item is licensed under a Creative Commons License Creative Commons