Title: Veselīga uztura un fizisko aktivitāšu šķēršļi pacientiem ar metabolo sindromu
Other Titles: Barriers to healthy eating and phisical activity in patients with metabolic syndrome
Authors: Māra Grundmane
Marita Kalvāne
Rehabilitācijas fakultāte
Faculty of Rehabilitation
Keywords: Veselīgs uzturs;fiziskās aktivitātes;veselīga dzīvesveida šķēršļi;metabolais sindroms.;Healthy diet;physical activities;barriers to a healthy lifestyle;metabolic syndrome.
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Metabolais sindroms (MetS) ir viena no raksturīgākajām ar veselību saistītajām problēmām, kas īpaši izplatīta pasaules attīstītajās valstīs. Apmēram 20–25 procentiem pasaules pieaugušo iedzīvotāju ir MetS, turklāt tas skar arvien jaunākus iedzīvotājus ASV, Āzijā un Eiropā, tostarp Latvijā. MetS ir saistīts ar vairāku kardiovaskulāro riska faktoru, kā arī palielinātu pacienta ķermeņa masas indeksu un vidukļa apkārtmēru. Veselīga dzīvesveida paradumus ietekmē virkne uztverto, personisko, sociālo un vides šķēršļu. Lai palielinātu veselīga uztura un fizisko paradumu nostiprināšanos, sabiedrības veselības aizstāvjiem būtu jārisina uztveres šķēršļu veidi. Pētījuma mērķis bija izpētīt biežākos veselīga uztura un fizisko aktivitāšu šķēršļus pacientiem ar MetS. Lai sasniegtu mērķi, tika izmantots kvantitīvā šķērsgriezuma pētījuma metode – respondentu anketēšana četrās jautājumu grupās, kas sastāvēja no 47 jautājumiem. Tika apjautāti 59 pacienti ar MetS raksturīgajiem veselības traucējumiem vecumā no 21 līdz 80 gadiem ģimenes ārstu un uztura speciālistu prakses vietās dažādās Latvijas pilsētās. Pētījuma rezultātā tika secināts, ka biežākie šķēršļi veselīga uztura saglabāšanā ir gribasspēka trūkums un aizņemts dzīvesveids. Savukārt populārākie MetS pacientu šķēršļi optimālas fiziskās aktivitātes uzturēšanā ir motivācijas trūkums un nespēja atrast finansiāli izdevīgas fiziskās aktivitātes iespējas. Pētījumā tika atklāts, ka visbūtiskākie uztura un fizisko aktivitāšu šķēršļi novērojami starp pacientiem, kas uzturā regulāri lieto pusfabrikātus, saldinātus dzērienus un saldumus. Respondenti uzturā lieto gan zivis, gan dārzeņus, tomēr to lietošana nav uzskatāma par pietiekošu. Pētījumā netika atklāta saistība starp nepietiekamu zivju un dārzeņu lietošanu uzturā un šķēršļu daudzumu. Nevar veikt secinājumus par faktoriem, kas ierobežo šo produktu lietošanu.
Metabolic syndrome (Mets) is one of the most common health problems that are particularly common in the world's developed countries. Around 20-25 percent of the world's adult population has MetS, and it affects increasingly younger people in Europe, the US, Asia and Latvia. MetS is associated with multiple cardiovascular risk factors as well as increased patient body weight/body-mass index and waist size. Healthy lifestyle habits are affected by a number of perceived, personal, social and environmental obstacles/barriers. In order to increase healthy nutrition and physical habits, public health advocates should address the types of barriers to perception. The study aimed to explore the most common barriers to healthy nutrition and physical activity in patients with MetS. In order to achieve the objective, a quantitative cross-sectional study method was used – the questionnaires of respondents in four question groups consisting of 47 questions. 59 patients with MetS-specific health disorders aged 21 to 80 were surveyed in places of practice of family doctors and nutritional specialists in various cities of Latvia. As a result of the study, it is concluded that the most frequent barriers to healthy nutrition are the lack of willpower and a busy lifestyle. On the other hand, the most popular obstacles to MetS patients to maintaining optimal physical activity are a lack of motivation and an inability to find financially beneficial opportunities for physical activity. In the case of reseponents, both fish and vegetables are used; however, their use is not considered sufficient. The study revealed that the most significant barriers to healthy nutrition and physical activity were observed among patients who regularly consume semi-finished, sweetened drinks and sweets. The study did not reveal the relationship between insufficient consumption of fish and vegetables and the amount of obstacles. No conclusions can be drawn on the factors limiting the use of these products.
Description: Uzturs
Nutrition
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.