Title: Psiholoģiskais terors darba vietā
Other Titles: Psychological terror in the workplace
Authors: Kitija Bite
Marina Skavitova
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: psiholoģiskais terors;emocionālā vardarbība;mobings;bosings;iebiedēšana.;psychological terror;emotional abuse;mobbing;bossing;harassment.
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Psiholoģiskais terors darba vidē izpaužas kā emocionāla vardarbība vērsta pret darbinieku un to raksturo tādas darbības kā verbālā aizskaršana, izsmiešana, publiska pazemošana, pārmērīga kontrole, nepamatota vainošana u.c. Psiholoģiskā teroru vērstu pret darbinieku saista ar tiesiskās vienlīdzības principa, diskriminācijas aizlieguma principa, atšķirīgās attieksmes aizlieguma principa, kā arī personas cieņas un goda aizskaršanu, personas neaizskaramības principa, tiesībām uz darba pārkāpumiem (nenodrošinot vienlīdzīgus, taisnīgus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus), ko īsteno vai pieļauj darba devējs. Psiholoģiskais terors nav definēts tiesību aktos un nav vienotas izpratnes par to, var rasties šīs tiesību normas interpretācijas un piemērošanas problēmas. Tiesību aktos nav noteikts imperatīvs aizliegums īstenot psiholoģisko teroru darba vidē. Pētījuma mērķis ir analizējot psiholoģiskā terora darba vietā tiesisko regulējumu, tā normu piemērošanu un tiesu praksi, norādīt uz šīs jomas problēmām un ieteikt to risinājumus. Pētījumā rezultātā tika konstatētas galvenās tiesiskās problēmas, kas saistītas ar psiholoģiskā terora identificēšanu, kā arī tiesiskā instrumenta izmantošanu, lai pilnvērtīgi aizsargātu personas pamattiesības uz neaizskaramību. Tika piedāvāti pētījuma rezultātā konstatēto problēmu risinājums. Bakalaura darba sastāv trīs nodaļās ar apakšnodaļām, kopējais lappušu skaits ir 57.
Psychological terror in the work environment manifests itself as emotional violence against an employee and is characterized by such activities as verbal abuse, ridicule, public humiliation, excessive control, unjustified accusation, etc. Psychological terror against an employee is linked to the principles of legal equality, non-discrimination, non-discrimination, as well as violation of personal dignity and honor, the principle of personal integrity, the right to work violations (without ensuring equal, fair and healthy working conditions) or permitted by the employer. Psychological terror is not defined in law and there is no common understanding of it, problems of interpretation and application of this legal norm may arise. The law does not impose an imperative ban on psychological terror in the workplace. The aim of the research is to analyze the legal regulation of psychological terrorism in the workplace, the application of its norms and court practice, to point out the problems in this field and to suggest their solutions. As a result of the study, the main legal problems related to the identification of psychological terror, as well as the use of a legal instrument to fully protect a person's fundamental right to inviolability, were identified. A solution to the problems identified in the study was offered. The bachelor's thesis consists of three chapters with subsections, the total number of pages is 57.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.