Title: Īpašuma tiesības uz preču zīmi pēc komercsabiedrības izslēgšanas no komercreģistra
Other Titles: Proprietary Rights to the Trademark after Removal of Corporation from the Commercial Register
Authors: Ivars Kronis
Olga Vahatova
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: Valstij piekritīgā preču zīme; komercsabiedrības izslēgšana no komercreģistra;Escheated Trademark; Dissolution
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darbs “Īpašuma tiesības uz preču zīmi pēc komercsabiedrības izslēgšanas no komercreģistra” ir zinātnisks pētījums, kurā ir vispusīgi analizēti jautājumi, kas izriet no valsts un no komercreģistra izslēgto komercsabiedrību dalībnieku tiesiskajām attiecībām. Bakalaura darba gaitā tiek analizētas problēmas saistībā ar valsts rīcību ar tai piekritīgajām preču zīmēm un to ietekmējošās preču zīmju īpatnības un ierobežojumi, kā arī preču zīmju atzīšanas par bezmantinieku mantu pamatojumi un sekas. Latvijā 2019. gadā būtiski pieauga no komercreģistra izslēgto komercsabiedrību skaits. Nolūkā sakārtot komerctiesību sistēmu, izslēdzot no komercreģistra ekonomiski neaktīvas komercsabiedrības, valsts pieļāva tādu preču zīmju skaita palielināšanu, kuras Latvijas Republikas Patentu valdes Preču zīmju reģistrā ir reģistrētas uz tādu komercsabiedrību vārda, kuras ir izslēgtas no komercreģistra, kas noveda pie Preču zīmju reģistrā iekļauto datu nesakārtotības. Darba mērķis ir no komercreģistra izslēgtās komercsabiedrības īpašuma tiesību uz preču zīmi teorētiskās un praktiskās problemātikas vispusīgā analīze. Darbā ir analizētas starptautiskās un nacionālās tiesību normas, it īpaši, Komerclikuma 317. pants un Ministru kabineta 26.11.2013. noteikumi “Kārtība, kādā veicama valstij piekritīgās mantas uzskaite, novērtēšana, realizācija, nodošana bez maksas, iznīcināšana un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšana valsts budžetā”, teorētiskie darbi un tiesu prakses materiāli, kas skar no komercreģistra izslēgtās komercsabiedrības īpašuma tiesības uz preču zīmi. No komercreģistra izslēgto komercsabiedrību bijušajiem dalībniekiem ir nevienlīdzīgas preču zīmes atgūšanas tiesības, bet aizliegums komercsabiedrības dalībniekiem atgūt mantu vai saņemt par to kompensāciju, ir diskriminējošs un nesamērīgs, tas neatbilst Satversmes 105. pantā nostiprinātajam pamattiesībām uz īpašumu. Turklāt, Ministru Kabineta 26.11.2013. Noteikumus Nr. 1354 nevar piemērot attiecībā uz valstij piekritīgajām preču zīmēm. Līdz ar to autore piedāvā izdarīt grozījumus Komerclikumā, un MK noteikumos, pilnveidojot pastāvošo regulējumu. Darbs sastāv no 56 lappusēm.
Bachelor's thesis “Proprietary Rights to the Trademark after Removal of Corporation from the Commercial Register” is a scientific research where issues arising from the legal relations between the state and the shareholders of dissolved corporations are comprehensively analyzed. In the bachelor's thesis, the problems related to the state's disposal of trademarks that escheat thereto and the peculiarities and restrictions of proprietary rights to the trademark that affect that state's disposal, as well as the grounds and consequences of taking over the trademarks without heirs are analyzed. In Latvia, the number of dissolved companies increased significantly in 2019. To arrange the commercial law system by removing economically inactive corporations from the commercial register, the state allowed increasing of the number of trademarks registered in the Trademark Register of the Patent Office of the Republic of Latvia in the name of dissolved corporations followed by a disorder in the data contained in the Trademark Register. The objective of the thesis is a comprehensive analysis of the theoretical and practical problems of the proprietary rights to the trademark after removal of a corporation from the commercial register. International and national norms of law, in particular, Article 317 of the Commercial Law and Regulations No. 1354 of 26.11.2013. of the Cabinet of Ministers “Procedures for State Escheated Property Accounting, Valuation, Sale, Free Transfer, Destruction and Sales Revenue Transfer to the State Budget”, theoretical works and court practice materials concerning proprietary rights to the trademark of a dissolved corporation are analyzed in the thesis. Former shareholders of dissolved corporations have unequal rights to recover a trademark, but the prohibition for shareholders of the corporation to recover property or receive a compensation is discriminatory and disproportionate, it does not comply with the fundamental right to property enshrined in the Article 105 of the Constitution. Moreover, Regulations No. 1354 of 26.11.2013. of the Cabinet of Ministers cannot be applied to state escheated trademarks. Consequently, the author proposes to make amendments to the Commercial Law and the regulations of the Cabinet of Ministers, improving the existing regulation. The thesis contains 56 pages.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.