Title: Uz psihosociālo atbalstu vērsta māsu un krūts vēža pacientu komunikācija ķīmījterapijas laikā
Other Titles: Focused on psychosocial support nurse and breast cancer patients communication in during chemotherapy
Authors: Diāna Platace
Agnese Supe
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: komunikācija;ķīmijterapija;psihosociālais atbalsts;krūts vēzis;māsa;pacients.;communication;chemotherapy;psychosocial support;breast cancer;nurse;patient.
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Ar krūts vēzi Latvijā ik gadus saslimst apmēram 1000 sieviešu. Galvenokārt šī slimība tiek atklāta sievietēm pēc 50 gadu vecuma. Savukārt vīrieši salīdzinoši reti saslimst ar krūts vēzi, Latvijā tie ir ne vairāk kā 10 gadījumi gada laikā. Ķīmijterapiju pielieto gan profilaktiski pēc operācijas, lai jau agrīni iznīcinātu iespējamās atlikušās vēža šūnas, gan pirms ķirurģiskas iejaukšanās, lai samazinātu audzēja izmērus. Attiecīgi ne tikai pēc ķīmijterapijas kursa ir jāsniedz psihosociālais atbalsts, bet tas ir arī jāsniedz šīs procedūras ietvaros, un tā, kā māsa ķīmījterapijas laikā ir kopā ar pacientu, tad galvenokārt viņai ir pienākums šo atbalstu sniegt. Pētījuma mērķis: Noskaidrot kāds ir māsu psihosociālais atbalsts krūts vēža pacientiem ķimījterapijas laikā. Pētījuma jautājumi:Kāds ir māsu psihosociālais atbalsts krūts vēža pacientiem ķimījterapijas laikā? Kāds psihosociāls atbalsts ir vajadzīgs pacientiem ar krūts vēzi ķīmijterapijas laikā? Pētījuma metode: kvantitatīvā, izmantota daļēji strukturēta anketa, kas satur slegtā un atvertā tipa jautājumus.Pētījumā piedalījās 78 respondenti – 57 pacienti un 21 māsa. Pētījuma rezultāti: Māsai ir unikāla loma psihosociālā atbalsta sniegšanā, taču ne katra māsa to spēj pareizi sniegt, vienai māsai trūkst pieredzes psihosociālā atbalsta sniegšanai, taču otra māsa to nemaz nevēlas darīt, jo tas nav viņas kompetencē, uzskata, ka pareizi ir labāk veikt kādu procedūru, nevis vienkārši aprunāties ar pacientu par viņa šī brīža situāciju.Attiecīgi māsas vidēji pacientam velta 10 – 20 minūtes, kas ir krietni par mazu, lai spētu pilnvērtīgi izprast pacienta velmes un vajadzības attiecībā pret psihosociālo atbalstu. Pētījuma secinājumi: Māsu psihosociālais atbalsts ķīmijterapijas laikā krūts vēža pacientiem ir salīdzinoši labs un pozitīvs, bet aizvien māsām trūkst pieredzes šī atbalsta sniegšanā, kaut gan tās izprot, kas ir psihosociālāis atbalsts un kā tas izpaužas un saprot, ka tas ir vajadzīgs. Psihosociālais atbalsts ir vajadzīgs pacientiem, var secināt, ka pacienti ievēro, ka māsām ir laika trūkums, un viņas nevar savlaicīgi sniegt šo psihosociālo atbalstu, līdz ar to vēlās, lai māsas vairāk iesaistās sarunā, komunicē par pacienta problēmam, motivē viņus un gūst pacientu uzticību arī turpmākajā sadarbībā, ja tas būs nepieciešams, pacientiem ir velme, lai māsas iesaistās sarunās par pacienta privāto dzīvi un viņa nākotnes plāniem un palīdz socializēties sabiedrībā, kā arī spēj mazināt vientulības sajūtu.
About 1,000 women get breast cancer in Latvia every year. This disease is detected in women over the age of 50. Men are relatively rare with breast cancer, in Latvia they are no more than 10 cases a year. Chemotherapy is used both prophylactically after surgery to kill any remaining cancer cells early and before surgery to reduce the size of the tumor. Not only should psychosocial support be provided after the course of chemotherapy, but it should also be provided as part of this procedure, and as the nurse is with the patient during chemotherapy, she is primarily responsible for providing this support. Aim of the research: To find out what is the psychosocial support of nurses in breast cancer patients during chemotherapy. Research questions: What is the psychosocial support of nurses for breast cancer patients during chemotherapy? What psychosocial support is needed for patients with breast cancer during chemotherapy? Research method: is a quantitative, research instrument semi-structured questionnaire containing closed and open-ended questions. 78 respondents participated in the research - 57 patients and 21 nurse. Research results: A nurse has a unique role in providing psychosocial support, but not every nurse is able to provide it correctly, one nurse lacks experience in providing psychosocial support, but the other nurse does not want to do it at all, because it is not within her competence. procedure, rather than simply talking to the patient about his current situation. Nurses spend an average of ten to twenty minutes on a patient, which is far too small to fully understand the patient's desires and needs for psychosocial support. Conclusions: Nursing psychosocial support during chemotherapy for breast cancer patients is relatively good and positive, but nurses still lack experience in providing this support, although they understand what psychosocial support is and how it manifests and understands that it is needed. Psychosocial support is needed for patients, it can be concluded that patients notice that nurses lack time and they cannot provide this psychosocial support in time, so they want nurses to be more involved in conversation, communicate about the patient's problems, motivate them and gain patients' trust. also in future cooperation, if necessary, patients have a desire for nurses to engage in negotiations about the patient's private life and his or her future plans and help to socialize in society, as well as to reduce the feeling of loneliness.
Description: Māszinības (ar specializāciju Internās aprūpes māsa)
Nursing Studies
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.