Title: Studentu izpratne un attieksme par asins un donoru orgānu ziedošanu
Other Titles: Students' Understading and Attitude towards Blood and Donar Organ donation
Authors: Olga Fokina
Karina Suvorova
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: Atslēgas vārdi: attieksme;izpratne;orgānu un asins ziedošana;studenti;Keywords: attitudes;understanding;organ and blood donation;students
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba tēma: ,,Studentu izpratne un attieksme pret asins un donoru orgānu ziedošanu”. Atšķirība starp asins un donoru orgānu pieprasījumu un piedāvājumu Latvijā palielinās ar katru gadu, neskatoties uz valdību un veselības aģentūru centieniem veicināt donoru reģistrāciju. Iesaistoties asins donoru kustībā, cilvēks, ziedojot asinis, uzlabo savu veselību. Tā, pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, cilvēkiem, kas regulāri ziedo asinis, uzlabojas imunitāte. Tie dzīvo vidēji par pieciem gadiem ilgāk, jo pēc asiņu ziedošanas tiek stimulēta asinsrades sistēma. Ziedojot asinis, cilvēks dāvina dzīvību citam cilvēkam.( Valsts asins donoru centrs, 2018). Latvijā orgānus pārstāda tikai tad, ja dzīvs donors to atļāva. No mirušās personas - tikai tad, ja donors dzīves laika nav to aizliedzis. Ja pacientam jāpārstāda donora sirds, tad to ir jāizdara ne vēlāk, kā četru stundu laikā pēc donora nāves, bet niere - 24 stundu laikā. Lai transplantācija būtu efektīva, nepieciešami profesionāļi speciālisti, atbilstoša donoru orgānu glābšana un visu iesaistīto dienestu ātra un kvalitatīva darbība ( Transplantācijas centrs, 2019). Pētījuma mērķi bija noteikt studentu izpratni un attieksmi pret asins un donoru orgānu ziedošanu. Tika izvirzīta hipotēze, ka studentiem ir nepietiekoša izpratne, bet pozitīva attieksme par asins un donoru orgānu ziedošanu. Pētījumā piedalījās 200 studenti no A iestādes 135 respondenti un B izglītības iestādes 65 respondenti, kas ir sasnieguši 18 gadu vecumu. Datu iegūšanai tika izmantota daļēji strukturēta aptaujas anketa, ko izstrādāja darba autore. Tā sastāv no slēgta tipa jautājumiem ar atbilžu variantu sērijām un atvērta tipa jautājumiem. Aptaujas anketa ļāva noskaidrot studentu attieksmi un izpratni par asins un donoru orgānu ziedošanu. Pētījuma rezultāti paradīja , ka vairumam studentu ir pozitīvā attieksme pret asins ziedošanu, jo kā parāda rezultāti vairāk, nekā puse aptaujāto studentu (59%) ir ziedojuši asinis. Gandrīz puse (47%) respondentu atzīmēja, ka viņu attieksme pret donoru orgānu ziedošanu ir pozitīva. Tika noskaidrots, ka studentu izpratne par asins un orgānu ziedošanu ir nepietiekoša, piemēram, uz jautājumu, cik daudz asiņu ņem vienā reizē, 30,5% respondentu atzīmēja, ka to nosaka nodošanas vietā un %? (n=19) respondenti atzīmēja ka nezin. Analizējot aptaujas rezultātus var teikt, ka studentiem pārsvara ir pozitīva attieksme pret asins un donoru orgānu ziedošanu, bet par to ir nepietiekoša izpratne.
The subject of bachelor's work: “Students understanding and attitudes to blood and donor organs donating”. The difference between demand and supply of blood and donor organs in Latvia increases with every year, despite efforts by governments and health agencies to boost donor registration. By engaging in the movement of blood donors, a person, by donating blood, improves his or her health. So, according to data from the World Health Organization, immunity is improving for people who regularly donate blood. They live on average for more than five years as the blood-poietic system is stimulated after blood donation. When you donate blood, you give life to another person. (Valsts asins donoru centrs, 2018). In Latvia, organs shall be replanted only if a living donor authorized it. From a dead person - only if the donor hasn't banned it for a lifetime. If the patient needs to replant the donor's heart, it should be done no later than within four hours of the donor's death and the kidney within 24 hours. Effective transplantation requires professional specialists, the adequate rescue of donor organs, and rapid and high-quality performance of all services involved (Transplantācijas centrs, 2019). The study's goals were to determine students' understanding and attitudes toward blood and donor organs donating. It was hypothesized that students had insufficient understanding but positive attitudes aboutdonating blood and donor organs. The study involved 200 students from the A Institution's 135 respondents and the B Educational Institution's 65 respondents who have reached the age of 18. A semi-structured questionnaire developed by the author of the work was used to obtain the data. It consists of closed-type questions with a series of responses and open-type questions. The questionnaire allowed students to find out their attitudes and understanding about donating blood and donor organs. The results of the study showed that most students have a positive attitude of blood donating, more than half of the students surveyed (59%) have donated blood. Nearly half (47%) of respondents noted that their attitudes toward donating donor organs were positive. It was found that students' understanding of blood and organ donation was insufficient, such as the question of how much blood is taken at once, 30.5% of respondents noted that it was determined at the place of transfer and 9.5% of respondents noted that they did not know. Analyzing the results of the survey, students mostly have a positive attitude toward donating blood and donor organs, but they have a lack of understanding about it.
Description: Māszinības (ar specializāciju Ambulatorās aprūpes māsa)
Nursing Studies
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.