Title: Fizioterapeitu informētība par "saziņas kakla" sindromu un tā radītajām ilgtermiņa komplikācijām
Other Titles: Physiotherapists' awareness of "text neck" syndrome and its long-term complications
Authors: Māra Kuļša
Ksenija Vasiļjeva
Veselības un sporta zinātņu fakultāte
Faculty of Health and Sports Sciences
Keywords: “saziņas kakla” sindroms;viedtālrunis;rokās turamas viedierīces;viedtālruņa lietošana;kakla daļas sāpes;fizioterapeiti;text neck syndrome;smartphone;handheld smart devices;smartphone use;neck pain;physiotherapists
Issue Date: 2024
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Pētījuma nosaukums: Fizioterapeitu informētība par “saziņas kakla” sindromu un tā radītajām ilgtermiņa komplikācijām. Aktualitāte: Pēdējos gados pieaudzis viedtālruņu lietotāju skaits. Viedtālruņiem ir mazs ekrāns, kas veicina galvas noliekšanu tā lietošanas laikā. Ilgstoša viedtālruņa lietošana var veicināt nepareizas stājas un sāpju sindroma veidošanos. Fizioterapeitiem, kā funkcionāliem speciālistiem, jābūt informētiem par šādas problēmas esamību. Pētījuma mērķis: Noskaidrot strādājošo fizioterapeitu zināšanas par “saziņas kakla” sindromu un tā ilgtermiņa komplikācijām. Pētījuma metodes: Pētījumā piedalījās 60 dalībnieki. Iekļaušanas kritēriji: Latvijā strādājošs fizioterapeits, darba stāžs vismaz 1 gads. Pētījuma veikšanai tika izmantota “Saziņas kakla sindroma pašnovērtējuma anketa” (Samani et al, 2018). Anketa iztulkota latviešu valodā bakalaura darba ietvaros (Kancāne, 2020). Pētījuma anketa tika ievietota Latvijas Fizioterapeitu asociācijas (LFA) mājaslapā pētījumu sadaļā, kā arī vietnē Facebook LFA apakšgrupās “Muskuloskeletālā (MSK) fizioterapija” un “Fizioterapija pediatrijā”, kur Latvijā praktizējoši fizioterapeiti brīvprātīgi varēja izpildīt anketu no 05.04.2024. līdz 06.05.2024 un piedalīties pētījumā. Rezultāti: Apkopojot rezultātus, tika izpētīts, ka 33 pētījuma dalībnieku (57%) ir dzirdējuši par “saziņas kakla” sindromu, 4 (7%) – ir dzirdējuši, bet nezina, kas tas ir, bet 21 (36%) – nav dzirdējuši par sindromu. 44 respondenti atzīmēja, ka var izvairīties no “saziņas kakla” sindroma, un zina, kā to var darīt, 9 respondenti domā, ka var izvairīties, tomēr nezina kā to var darīt, bet 3 respondenti domā, ka no šī sindroma izvairīties nevar. 45 respondenti zina par starpskriemeļu diska trūci, kā šī sindroma komplikāciju, bet 12 respondenti par to nezināja. Par šī sindroma komplikāciju -spondilozi- zina 48 respondenti, bet 9 respondenti par tādu nezināja. Secinājumi: Lielākā daļa no šī pētījuma dalībniekiem ir dzirdējuši par “saziņas kakla” sindromu, kā arī zina kā no šī sindroma var izvairīties. Pētījuma vecāka gadagājuma dalībnieki un dalībnieki ar lielāku darba stāžu salīdzinoši biežāk atbildēja, ka nav dzirdējuši par “saziņas kakla” sindromu, tādēļ šo problēmu vajadzētu aktualizēt. Par “saziņas kakla” sindroma radītajām komplikācijām ir informēti aptuveni 81% pētījuma dalībnieku, tomēr visiem fizioterapeitiem, kuriem ir zināšanas veselības jomā un prasmes palīdzēt, jābūt informētiem par šo sindromu un komplikācijām.
Study title: Physiotherapists' awareness of “text neck” syndrome and its long-term complications. Actuality: The number of smartphone users has increased in recent years. Smartphones have a small screen that encourages tilting the head while using it. Prolonged use of a smartphone can contribute to the formation of incorrect posture and pain syndrome. Physiotherapists, as functional specialists, should be aware of the existence of such a problem. Aim of the study: to find out the knowledge of physiotherapists about "text neck" syndrome and its long-term complications. Methods: 60 participants participated in the study. Inclusion criteria: physiotherapist working in Latvia, work experience at least 1 year. The study was conducted using a self-administered questionnaire on text neck syndrome (Samani et al., 2018). This questionnaire has been translated into English as part of a bachelor thesis (Kancāne, 2020). The questionnaire was posted on the Latvian Physiotherapists Association website in the research section, as well as on Facebook in the LFA subgroups “Muskuloskeletālā (MSK) fizioterapija” and “Fizioterapija pediatrijā”, where physiotherapists practicing in Latvia could voluntarily complete the questionnaire from 05.04.2024 until 06.05.2024 and participate in the study. Results: 33 participants of the study (57%) have heard about the “text neck” syndrome, 4 (7%) – have heard about this syndrome, but do not know what it is, but 21 (36%) – have not heard of the syndrome. 44 respondents noted that they can avoid “text neck” syndrome and they know how to do it, while 9 - think they can avoid it, but they don't know how to do it, but 3 respondents think that this syndrome cannot be avoided. 45 respondents know about intervertebral disc herniation as a complication of “text neck” syndrome, but 12 - did not know. 48 respondents know about spondylosis as complication of this syndrome, but 9 - do not know such a complication. Conclusions: Most of the participants in this study have heard of “text neck” syndrome and know how to avoid it. Older study participants and participants with more work experience answered relatively more often that they had not heard of “text neck” syndrome, so this problem should be brought up. About 81% of the study participants are aware of the complications caused by “text neck” syndrome, but all physiotherapists who have the knowledge about health and skills to help should be aware of this syndrome and its complications.
Description: Fizioterapija
Physiotherapy
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.