Title: Praktizējošu māsu stresa faktoru atšķirības un biežums saistībā ar praktizēšanas vietu
Other Titles: Differences in stressors among practicing nurses and frequency in relation to the place of practice
Authors: Rigonda Kalna
Evelīna Siliņa
Liepājas filiāle
Liepāja branch
Keywords: Sekundārās aprūpes māsas;primārās aprūpes māsas;NSS;stress;darba stāžs;vecums;darba laiks;stresori.;Secondary care nurses;primary care nurses;NSS;stress;work experience;age;working hours;stressors.
Issue Date: 2024
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba tēma ir “Praktizējošu māsu stresa faktoru atšķirības un biežums saistībā ar praktizēšanas vietu”. Tēmas aktualitāti nosaka tas, ka ir svarīgi iesaistīties, meklēt risinājumus un palīdzēt māsām, jo negatīvo faktoru ietekmē, kas apdraud gan māsu fizisko, gan emocionālo stāvokli, paaugstinās arī stresa līmenis. Un, ja stress turpinās un to nenovērš, tas var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Izvērtējot pētījumu datus, autore secina, ka gadījumos, kad māsas izjūt stresu un darba prasības ir nesamērīgas un lielākas nekā viņu spējas tikt ar tām galā, stress pieaug un māsām var rasties ne vien garīgās veselības traucējumi, bet arī smagi fiziskās veselības traucējumi. Māsu psihoemocionālo pazīmju ignorēšana var ne tikai palielināt fizisko un emocionālo stresu personai, bet arī izraisīt nekvalitatīvu pacientu aprūpi un lielāku darba slogu iestādēm. Pētījuma mērķis bija noskaidrot praktizējošu māsu stresa faktoru atšķirības un biežumu saistībā ar praktizēšanas vietu. Veiktais pētījums kopumā ļauj secināt, ka izvirzītā hipotēze “praktizējošo māsu stresa faktoru atšķirības un biežums ir saistīts ar praktizēšanas vietu”, ir apstiprinājusies. Vislielākais stress gan primārajā, gan sekundārajā veselības aprūpē ar darba stāžu 1-15 gadi, 16 un vairāk gadi ir skalā “Problēmas ar vadītājiem”. Tomēr, salīdzinot primāro veselības aprūpi ar sekundāro veselības aprūpi, lielāko stresu izjūt sekundārās aprūpes māsas ar darba stāžu 1-15 gadi. Bakalaura darbā ir 9 tabulas, 3 attēli, izmantoti 32 literatūras avots. Darba apjoms bez pielikumiem ir 37 lapaspuses, pielikumi 6 lapaspuses.
The topic of the bachelor's thesis is “Differences in stressors among practicing nurses and frequency in relation to the place of practice”. The relevance of the topic is determined by the fact that it is important to get involved, look for solutions and help nurses because under the influence of negative factors that threaten both the physical and emotional condition of nurses, the level of stress also increases. And if stress continues and is not addressed, it can lead to serious health problems. Evaluating the research data, the author concludes that in cases where nurses feel stress and work demands are disproportionate and greater than their ability to cope with them, stress increases and nurses may experience not only mental health disorders, but also severe physical health disorders. Ignoring the psycho-emotional signs of nursing can not only increase physical and emotional stress for the person, but also lead to poor quality patient care and increased workload for institutions. The aim of the bachelor thesis: to determine the differences and frequency of stress factors of practicing nurses in relation to the place of practice. The conducted study allows to conclude that the proposed hypothesis "differences and frequency of stress factors of practicing nurses is related to the place of practice" has been confirmed. The greatest stress in both primary and secondary health care with work experience of 1-15 years, 16 and more years is in the "Problems with managers" scale. However, when comparing primary health care with secondary health care, secondary care nurses with 1-15 years of experience feel the most stress. The bachelor thesis has 9 tables, 3 pictures, 32 sources of literature are used. The volume of work without appendices is 37 pages, appendices are 6 pages.
Description: Māszinības
Nursing Studies
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.