Title: Ar brīvības atņemšanu saistītie piespiedu līdzekļi
Other Titles: Coercive measures associated with deprivation of liberty
Authors: Sandra Kaija
Linda Vikse
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: Ar brīvības atņemšanu saistītie piespiedu līdzekļi;Aizturēšana;Apcietinājums;Mājas arests;Ievietošana ārstniecības iestādē ekspertīzes izdarīšanai;Nepilngadīgā ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē.;Coercive measures related to deprivation of liberty;Detention;Detention;Home Arrest;Inplacement in a Medical Institution for the performance of an expert-examination;Insert of a Minor in a Social Adjustment Educational Institution.
Issue Date: 2020
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Viens no procesuālo piespiedu līdzekļu veidiem ir ar brīvības atņemšanu saistītie piespiedu līdzekļi. Tie sevī ietver – aizturēšanu, ievietošanu ārstniecības iestādē ekspertīzes veikšanai, apcietinājumu, mājas arestu un nepilngadīgā ievietošanu sociālās korekcijas izglītības iestādē. Šie procesuālie piespiedu līdzekļi dziļi skar personas, kurai tie piemēroti, personisko dzīvi un vienu no personas pamattiesībām – brīvi pārvietoties. Šādu piespiedu līdzekļu piemērošana ir ļoti aktuāla Latvijas Republikā, jo tiesībsargājošās iestādes ikdienu saskaras ar kādu no piespiedu līdzekļu piemērošanu, kas saistīta ar brīvības atņemšanu, kas visdziļāk un tiešāk ietekmē un ierobežo personas brīvību un likumiskās intereses. Bakalaura darbā galvenokārt tiks pētīta ar brīvības atņemšanu saistīto piespiedu līdzekļu patreizējais regulējums Kriminālprocesa likumā un ar to saistītā problēmas praksē, kas rodas no nepilnīgā, formālā normatīvā regulējuma un neprecīzas šī institūta izpratnes. Taču neskatoties uz to ka Kriminālprocesa likumam tika izdarīti daudzi grozījumi, vēl joprojām ir tiesiskā regulējuma nepilnības un vairākiem pantiem ir nepieciešami precizējumi, jo Kriminālprocesa likumā ir ietverti dažādi piespiedu līdzekļi kas saistīti ar brīvības atņemšanu, taču tajos nav pietiekami skaidri viens no otra nošķirti noteikumi, piemēram ievietošana ārstniecības iestādē ekspertīze noteikšanai pamats, kārtība, termiņi, līdz ar to piespiedu līdzekļu piemērošana praksē var novest pie prettiesisku personas brīvības un tiesību ierobežošanu, kas pamatotu neatbilstību Latvijas Republikas Satversmes cilvēka pamattiesību 94. pantam, kas nosaka ka ikvienam ir tiesības uz brīvību un personas neaizskaramību. Nevienam nedrīkst atņemt vai ierobežot brīvību citādi kā tikai saskaņā ar likumu. Bakalaura darba mērķis ir analizēt ar brīvības atņemšanu saistīto piespiedu līdzekļu patreizējo regulējumu Kriminālprocesa likumā, izzināt ar to saistītās problēmas praksē, kas rodas no nepilnīgā, formālā regulējuma un neprecīzas šī institūta izpratnes, un izstrādāt ieteikumus to novēršanai. Bakalaura darba autore izvirza 5 uzdevumus mērķa sasniegšanai – izzināt kriminālprocesuālās aizturēšanas jēdzienu, nosacījumu, kārtību un noformēšanu, noskaidrot kriminālprocesuālā apcietinājuma būtību, pamatus, piemērošanu un termiņus, izpētīt mājas aresta reglamentāciju kriminālprocesuālajā kārtībā, noskaidrot atrašanās laiku ārstniecības iestādē ekspertīzes izdarīšanai un tā kārtību un izpētīt nepilngadīgā ievietošanu sociālās korekcijas izglītības iestādē nosacījumu, kārtību un piemērošanu. Bakalaura darba galvenie rezultāti ir izstrādātie priekšlikumi Kriminālprocesa likuma 15.nodaļā ietvertajos pantos, kas ievērojami uzlabotu cilvēktiesību ievērošanu.
One of the types of procedural coercive measures is the coercive measures associated with deprivation of liberty. These include detention, placement in a medical treatment institution for the performance of an expert-examination, arrest, house arrest and the placement of a minor in a social adjustment educational institution. These procedural coercive measures deeply affect the personal life of the person to whom they apply and one of the fundamental rights of the person to move freely. The application of such coercive measures is very topical in the Republic of Latvia, as law enforcement authorities face the daily application of one of the coercive measures related to deprivation of liberty, which most deeply and directly affects and limits the freedom and legitimate interests of a person. The work of the bachelor will focus on the current regulation of custodial remedies in the Criminal Procedure Law and related problems in practice arising from the incomplete, formal regulation and inaccurate understanding of the Institute. However, although many amendments were made to the Criminal Procedure Law, there are still shortcomings in the legal framework and a number of articles need clarification, since the Criminal Procedure Law contains various coercive measures related to deprivation of liberty, but they do not have sufficiently clear rules separate from each other, such as putting in a medical institution the basis for establishing an expert-examination,, time limits, as a consequence, the application of coercive measures in practice may lead to an illegal limitation of the freedom and rights of a person, which would justify a non-compliance with Section 94 of the Constitution of the Republic of Latvia, which states that everyone has the right to freedom and personal integrity. No one should be deprived of or restricted to freedom other than under the law. The aim of the work of the bachelor is to analyse the rules of procedure for coercive measures related to deprivation of liberty in accordance with the procedures specified in the Criminal Procedure Law, to investigate the shortcomings thereof, which relate to human rights violations, and to develop recommendations for their elimination. The author of the bachelor's work raises 5 tasks for the achievement of the objective – to explore the concept, conditions, procedures and presentation of criminal detention, to clarify the nature, foundations, application and time limits of criminal proceedings, to investigate the regulation of house arrest in criminal proceedings. The main results of the work of the bachelor are the drafted proposals in the articles included in Chapter 15 of the Criminal Procedure Law, which would significantly improve respect for human rights.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.