Title: Sociālais darbs ar uzturlīdzekļu parādnieku un uzturlīdzekļu saņēmēju ģimenēm.
Other Titles: Social Work with Families of Maintenance Debtors and Maintenance Recipients.
Authors: Lolita Vilka
Laura Biseniece
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: uzturlīdzekļi;uzturlīdzekļu parāds;ģimene ar uzturlīdzekļu parādsaistībām;sociālās sekas;ģimenes attiecības.;alimony;alimony debt;family with alimony debts;social consequences;family relations.
Issue Date: 2024
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Sociālās sekas ģimenēs, kurās ir uzturlīdzekļu nodrošināšanas problemātika, ir maz pētīta joma. Ģimenes, kurās ir uzturlīdzekļu parādnieks vai uzturlīdzekļu saņēmējs, netiek uzskatīta par atsevišķu sociālā darba mērķa grupu. Lai gan-, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2022. gadā 13%, jeb katrs 8. bērns Latvijā saņēma uzturlīdzekļus no valsts, gadījumos, kad kāds no vecākiem nepilda pienākumu nodrošināt bērnus ar uzturlīdzekļiem. Šķiršanās ģimenē un uzturlīdzekļu nenodrošināšanai ir negatīvas sociālas sekas, kas ietekmē bērnu labklājību. Bakalaura darba tēma “Sociālais darbs ar uzturlīdzekļu parādnieku un uzturlīdzekļu saņēmēju ģimenēm” ir veltīta situācijas izpētei sociālajā darbā ar ģimenēm, kurās ir uzturlīdzekļu parādsaistību problemātika. Pētījumam ir starpdisciplinārs raksturs, skarot sociāli-tiesisko un sociālā darba problemātiku. Bakalaura darbs sastāv no ievada, teorētiskās daļas, kurā ir trīs nodaļas, un pētnieciskās daļas ar pētījuma metodoloģijas un pētījuma rezultātu atspoguļojumu, secinājumi un priekšlikumi. Pētījuma mērķis ir noskaidrot sociālās sekas ģimenēs ar uzturlīdzekļu nodrošināšanas problemātiku un izpētīt sociālā darbinieka pieredzi darbā ar ģimenēm ar bērniem, kurās ir uzturlīdzekļu parādnieks un / vai uzturlīdzekļu saņēmējs. Teorētiskajā daļā ir raksturotas sociāli-tiesiskās attiecības uzturlīdzekļu nodrošināšanā bērniem tiesiskā regulējuma tvērumā uzturlīdzekļu parāda gadījumā; identificētas sociālās sekas no sociālā un cilvēkkapitāla perspektīvas un raksturoti atbalsta pasākumi ģimenēm ar uzturlīdzekļu parādnieku. Pētījuma daļā ir noskaidrota sociālo darbinieku pieredze, kā arī uzturlīdzekļu parādnieku un uzturlīdzekļu parādnieku pilngadīgo bērnu viedokļi par uzturlīdzekļu parādu radītajām sekām un ģimenes attiecībām. Pētījuma rezultāti parādīja, ka sociālajiem darbiniekiem nav viennozīmīga attieksme pret ģimenēm ar uzturlīdzekļu parādsaistību problemātika kā atsevišķu sociālā darba mērķa grupu. Tomēr sociālie darbinieki arī atzīst, ka praksē pieredzētās situācijas, kur cilvēks ar uzturlīdzekļu parādsaistībām nokļūst “parādsaistību slazdā”, nostāda sociālo darbinieku sarežģītas morāli – ētiskas dilemmas priekšā. Bakalaura darba apjoms ir 67 lappuses, darbā ir 11 attēli, 2 tabulas, 62 informatīvie avoti, no tiem 23 avoti un literatūra, 5 periodiskie izdevumi, 34 interneta resursi un 16 pielikumi. Atslēgvārdi: uzturlīdzekļi, uzturlīdzekļu parāds, ģimene ar uzturlīdzekļu parādsaistībām, sociālās sekas, ģimenes attiecības.
The social consequences of families with child support problems are an understudied area. Families with an alimony debtor or alimony recipient are not considered a separate target group of social work. Although - according to the data of the central statistics office, in 2022, 13%, or every 8th child in Latvia received child support from the state, in cases where one of the parents does not fulfill the obligation to provide children with child support. Divorce and failure to provide child support have negative social consequences that affect children's well-being. The theme of the bachelor's thesis “social work with families of maintenance debtors and maintenance recipients” is devoted to the study of the situation in social work with families in which there are problems with maintenance debts. The research has an interdisciplinary nature, affecting socio-legal and social work issues. The bachelor's thesis consists of an introduction, a theoretical part, which consists of three chapters, and a research part with a reflection of research methodology and research results, conclusions and proposals. The purpose of the research is to find out the social consequences in families with maintenance issues and to study the experience of a social worker in working with families with children in which there is a maintenance debtor and/or a maintenance recipient. The theoretical part describes the socio-legal relations in the provision of maintenance for children within the scope of the legal framework in case of maintenance debt; identified social consequences from the perspective of social and human capital and characterized support measures for families with maintenance debtors. The part of the research has clarified the experience of social workers, as well as the opinions of maintenance debtors and adult children of maintenance debtors about the consequences of maintenance debts and family relations. The results of the study showed that social workers do not have an unambiguous attitude towards families with maintenance debt problems as a separate target group of social work. however, social workers also recognize that the situations experienced in practice, where a person with alimony obligations falls into a “debt trap”, put social workers in front of complex moral - ethical dilemmas. The volume of the bachelor thesis is 67 pages, the thesis contains 11 images, 2 tables, 62 information sources, of which 23 sources and literature, 5 periodicals, 34 internet resources and 16 appendices. Keywords: alimony, alimony debt, family with alimony debts, social consequences, family relations.
Description: Sociālais darbs
Social work
Sociālā labklājība
Social Welfare
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.