Title: Eitanāzijas tiesiskā regulējuma ieviešanas perspektīvas Latvijā
Other Titles: Prospects for the implementation of the legal framework of euthanasia in Latvia
Authors: Laura Šāberte
Violeta Kairova
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: Atslēgas vārdi: eitanāzija;cieņpilna nāve;asistētā pašnāvība;tiesības uz dzīvību;tiesības uz nāvi.;Keywords: euthanasia;death with dignity;assisted suicide;right to life;right to die.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba autore veica pētījumu par tēmu “Eitanāzijas tiesiskā regulējuma ieviešanas perspektīvas Latvijā”. Pētījuma aktualitāte – Latvija ietilpst to ES dalībvalstu skaitā, kurā nav legalizēta eitanāzija un attiecībā uz to nepastāv tiesisks regulējums. Kopš neatkarības atgūšanas Latvijā ir notikušas vairākas publiskas diskusijas par eitanāzijas legalizēšanu un visos gadījumos tās izraisīja precedentu. Latvijā dotais jautājums joprojām ir aktuāls un Latvija ir izvēles priekšā – rast tiesisku risinājumu eitanāzijas jautājuma regulēšanai vai arī atstāt visu kā ir. Pētījuma mērķis – analizējot eitanāzijas jautājumu no cilvēktiesību aspekta un aplūkojot citu ES dalībvalstu pieredzi dotā jautājuma regulēšanā, izvērtēt eitanāzijas tiesiskā regulējuma ieviešanas perspektīvas Latvijā un sniegt priekšlikumus. Pētījuma laikā darba autore noskaidroja, ka eitanāzija ir daļa no cilvēktiesībām, tādēļ tās legalizēšana nav pretrunā ar citām cilvēktiesībām. Nīderlandei, Beļģijai un Luksemburgai ir uzkrāta ilgu gadu pieredze attiecībā uz eitanāzijas tiesisko regulējumu, kas būtu jāņem vērā, izvēloties tiesiski noregulēt eitanāziju arī Latvijā. Daļa Latvijas sabiedrības pauž atbalstu eitanāzijas procedūrai un tās legalizēšanai Latvijā. Lai tiesiski noregulētu eitanāzijas procedūru Latvijā, ir nepieciešams pieņemt jaunu normatīvo aktu, kurā jāiestrādā konkrēti kritēriji attiecībā uz eitanāzijas procedūru un tās veikšanas kārtību. Pētījuma laikā tika gūtas atbildes uz izvirzītajiem jautājumiem, izdarīti secinājumi un sniegti konkrēti priekšlikumi eitanāzijas tiesiskā regulējuma ieviešanai Latvijā. Bakalaura darbs sastāv no trim nodaļām. Pirmajā nodaļā ir apskatīta eitanāzija no cilvēktiesību konteksta. Otrajā nodaļā ir aplūkoti Nīderlandes, Beļģijas un Luksemburgas normatīvie akti, kas regulē eitanāzijas / asistētās pašnāvības procedūras veikšanu. Trešajā nodaļā ir analizēta Latvijas sabiedrības nostāja un viedoklis par eitanāziju un tās ieviešanu Latvijā un tiek izvērtētas Latvijas perspektīvas eitanāzijas legalizēšanai. Bakalaura darba kopējais lappušu skaits – 89 lpp.
The author of the bachelor thesis carried out research on the topic “Prospects for the implementation of the legal framework of euthanasia in Latvia”. Latvia is one of the EU Member States where euthanasia has not been legalised and where there is no legal framework for it. Since independence, Latvia has had several public discussions on legalising euthanasia, all of which have set a precedent. The issue is still topical in Latvia and Latvia is faced with a choice - to find a legal solution to regulate euthanasia or to leave things as they are. The aim of the study is to analyse the issue of euthanasia from a human rights perspective and to examine the experience of other EU Member States in regulating the issue, to assess the prospects for introducing legal regulation of euthanasia in Latvia and to make proposals. During the research, the author found out that euthanasia is part of human rights, therefore its legalization does not contradict other human rights. The Netherlands, Belgium and Luxembourg have accumulated many years of experience regarding the legal regulation of euthanasia, which should be taken into account when choosing to legally regulate euthanasia in Latvia as well. A part of Latvian society expresses support for the euthanasia procedure and its legalization in Latvia. In order to legally regulate the euthanasia procedure in Latvia, it is necessary to adopt a new legal act, which should include specific criteria regarding the euthanasia procedure and the procedure for carrying it out. The study provided answers to the questions raised, drew conclusions and made concrete proposals for the introduction of legal regulation of euthanasia in Latvia. The bachelor thesis consists of three chapters. The first chapter deals with euthanasia from a human rights perspective. The second chapter deals with the laws and regulations of the Netherlands, Belgium and Luxembourg governing euthanasia/assisted suicide procedures. The third chapter analyses the position and opinion of the Latvian public on euthanasia and its implementation in Latvia and assesses the Latvian perspectives for legalising euthanasia. The total number of pages of the bachelor thesis is 89.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.