Title: Apcietinājuma piemērošanas tiesiskie un praktiskie aspekti
Other Titles: ...
Authors: Jānis Baumanis
Aleksandra Šaroščenkova
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: Procesuālie piespiedu līdzekļi;drošības līdzeklis;apcietinājums;Procedural coercive measures;security measure;arrest
Issue Date: 2024
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba tēma ir “Apcietinājuma piemērošanas teorētiskie un praktiskie aspekti”. Apcietinājums ir procesuālais piespiedu līdzeklis un ir visbargākais no drošības līdzekļiem, kas ir pamatojams ar visplašāko tiesību aizskārumu tā piemērošanas gadījumā. Plaša cilvēktiesību aizskāruma dēļ apcietinājuma piemērošanas regulējumam un normu izpildei praksē ir pievērsta pastiprināta starptautiskā uzmanība. Kopš Kriminālprocesa likuma spēkā stāšanās brīža, ar apcietinājumu saistītais normatīvais regulējums tika grozīts un papildināts vairākas reizes, kas liecina par to, ka likumdevējs ir nepārtrauktā ideālā regulējuma meklējumos, lai nodrošinātu līdzsvaru starp apcietināmās personas tiesību aizskārumu un kriminālprocesa efektīvai mērķa sasniegšanai. Savukārt normatīvā regulējuma mainīgums sagādā grūtības prakses veidošanā un vienveidīgā izpratnē, līdz ar to pastāv iespējamo procesuālo pārkāpumu risks. Minētais pamato nepieciešamību veikt apcietinājuma piemērošanas teorētisko un praktisko aspektu izpēti. Bakalaura darba izstrādes laikā tika pētīts apcietinājuma normatīvais regulējums un tā īstenošana praksē, identificējot tā nepilnības attiecībā uz apcietināmās personas praktisko tiesību ievērošanu un kontroli, kā arī konstatējot pretrunas apcietināšanas pamatu uzskaitījumā. Pētījuma rezultāta tika gūta atziņa par nepieciešamību veikt grozījumus Kriminālprocesa likumā, lai pilnveidotu apcietinājuma normatīvo regulējumu. Bakalaura darba apjoms ir 55 lpp.
The subject of the Bachelor's work is “theoretical and practical aspects of the application of detention.” Detention is a coercive procedural measure and is the most severe of the security measures, which are justified by the widest interference with the law in the event of its application. As a result of widespread human rights abuses, the regulation of detention and enforcement have gained increased international attention in practice. Since the entry into force of the Criminal Procedure Law, the normative framework related to detention has been amended and supplemented several times, indicating that the legislator is in the search for a continuous ideal framework in order to strike a balance between the interference with the rights of the arrested person and the effective pursuit of the objective of criminal proceedings. On the other hand, the variability of the regulatory framework makes it difficult to establish practices and in a uniform sense, so that there is a risk of possible procedural irregularities. This justifies the need for an examination of the theoretical and practical aspects of detention. During the development of the Bachelor's work, the normative regulation of arrest and its implementation in practice were examined, identifying its shortcomings in respect of observance and control of the practical rights of the arrested person, as well as finding contradictions in the list of grounds for arrest. The result of the study was learned about the necessity to make amendments to the Criminal Procedure Law in order to improve the normative framework for detention. The Bachelor's work consists of 55 pages.
Description: Policijas darbs
Police work
Iekšējā drošība un civilā aizsardzība
Internal Security and Civil Defense
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.