Title: Zināšanas par kofeīnu un tā patēriņš ofisa darbiniekiem vienā no Rīgas uzņēmumiem
Other Titles: Knowledge about caffeine and its consumption among office employees in one of Riga's companies
Authors: Māra Kampara
Samanta Elizabete Ozola
Rehabilitācijas fakultāte
Faculty of Rehabilitation
Keywords: Atslēgas vārdi: Kofeīns;kofeīna patēriņš;zināšanas;ieguvumi;blakusefekti;lietošanas pārtraukšanas simptomi;Keywords: Caffeine;caffeine consumption;knowledge;benefits;side effects;withdrawal symptoms
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Aktualitāte: Kofeīns ir pasaulē viena no visplašāk patērētajām psihoaktīvajām vielām un tā patēriņam ir tendence pieaugt. Mērenās devās kofeīns sniedz ieguvumus veselībai, tomēr, pārsniedzot ieteicamo maksimālo dienas devu pieaugušajiem, ir iespējamas blakusparādības. Kofeīnu saturošu produktu dažādības, vieglās pieejamības, lietošanas ieraduma, tā ietekmes uz veselību dēļ, var tikt veicināts tā patēriņš lielās devās. Regulāra un pārmērīga kofeīna uzņemšana palielinātās devās ilgākā laika periodā var izraisīt kofeīna toleranci un atkarību. Ir maz pētījumu par patērētāju, kas uzņem kofeīnu, zināšanām par tā ietekmi uz veselību. Darba mērķis: Noskaidrot, kādas ir zināšanas par kofeīna ietekmi uz veselību un kāds ir kofeīnu saturošu produktu patēriņš, tā iemesli uzņēmuma ofisa darbiniekiem. Metodes: Kvantitatīvs neeksperimentāls šķērsgriezuma pētījums. Pētījumā piedalījās 82 darbinieki no 85, kas strādā Latvijas ofisā. Ar aptaujas anketu tika iegūta informācija par darbinieku kofeīna lietošanas paradumiem un to zināšanām par kofeīna ietekmi uz veselību. Iegūtie dati tika apkopoti un analizēti, izmantojot datorprogrammas MS Excel un IBM SPSS 29.0. Rezultāti un secinājumi: Vidējais kofeīna patēriņš dienā ofisa darbiniekiem bija 244,8 mg/d, kas atbilst EFSA rekomendētajam kofeīna daudzumam dienā pieaugušo populācijā. Visbiežāk lietotie kofeīnu saturošie patēriņa produkti bija kafija (35,8%, n=62) un tēja (zaļā/melnā) (27,2%, n=47). Biežākie kofeīna patēriņa iemesli ofisa darbiniekiem bija produktu garšas dēļ (94,9%, n=75), produktu lietošana kopā ar draugiem/kolēģiem (84,8%, n=67) un ieraduma dēļ (74,7%, n=59). Kopumā zināšanas par kofeīna ietekmi uz veselību ofisa darbiniekiem bija vājā līmenī (74,4% respondentu ieguva 1 – 5 punktus no maksimāli iegūstamajiem 15 punktiem), kas apstiprina to, ka būtu nepieciešama izpratnes veidošanas/mērķtiecīgu izglītošanas programmu organizēšana. Netika atrastas statistiski nozīmīgas atšķirības un saistības starp ofisa darbinieku zināšanu līmeni par kofeīna ietekmi uz veselību un kofeīna patēriņu dienā, kas liecina, ka visiem pētījuma dalībniekiem bija sliktas zināšanas neatkarīgi, vai tie patērēja zemu, mērenu vai augstu kofeīna daudzumu dienā.
Background: Caffeine is one of the most widely consumed psychoactive substances in the world, and its consumption has a tendency to increase. In moderate doses, caffeine provides health benefits, but exceeding the recommended maximum daily dose for adults can lead to side effects. Due to the variety of products containing caffeine, their easy accessibility, habit of use, and its impact on health, its consumption in large doses can be promoted. Regular and excessive intake of caffeine in higher doses over a longer period of time can lead to caffeine tolerance and addiction. There is little research on the knowledge of consumers who consume caffeine regarding its impact on health. Objective: To determine the knowledge about the impact of caffeine on health and the consumption of products containing caffeine, as well as the reasons for consumption among employees of the company’s office. Methods: A quantitative non-experimental cross-sectional study was conducted. In the study participated 82 employees out of 85 who work in the Latvian office. Information on employees caffeine use habits and their knowledge of the impact of caffeine on health were collected and analyzed using MS Excel and IBM SPSS 29.0 software. Results and conclusion: The average daily caffeine consumption for office employees was 244,8 mg/day, which corresponds to the EFSA recommended caffeine intake for the adult population. The most commonly consumed caffeinated products were coffee (35,8%, n=62) and tea (green/black) (27,2%, n=47). The most common reasons for caffeine consumption among office workers were the taste of the products (94,9%, n=75), consuming products with friends/colleagues (84,8%, n=67), and due to habit (74,7%, n=59). Overall, knowledge about the effects of caffeine on health among office employees was at low level (74,4% of respondents scored 1 – 5 points out of maximum of 15 points), which confirms the need for awareness-building/targeted educational program organization. No statistically significant differences or associations were found between office employees’ knowledge levels of the effects of caffeine on health and their daily caffeine consumption, indicating that all study participants had poor knowledge regardless of whether they consumed low, moderate, or high amounts of caffeine per day.
Description: Uzturs
Nutrition
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.