Title: Smēķēšanas iemesli un paradumi pieaugušajiem.
Other Titles: The reasons and habits of smoking in adults people.
Authors: Olga Fokina
Dana Vasiljeva
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: smēķēšana;paradumi;iemesli;vīrieši;sievietes.;smoking;habits;reasons;men;women.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Ar tabaku saistīto nāves un invaliditātes gadījumu skaits visā pasaulē pieaug, tāpēc ka joprojām tiek izmantota tabaka, galvenokārt cigaretes. Praksē arvien vairāk tiek novēroti pacienti, kurām ir atkarība no tabakas, kura noved pie nāves, invaliditātes gadījumiem un, protams, palēnina pacienta atveseļošanās laiku. Tāpēc veselības aprūpes speciālistiem jāpievērš uzmanība faktoriem, kas var ietekmēt pacienta motivāciju atmest smēķēšanu, identificēt un novērst to. Māsām ir vairāki svarīgi uzdevumi pacientu aprūpē, bet vissvarīgākais ir viņu atveseļošanās, sniegt pacientam zināšanas par to, kas var pasliktināt viņa veselības stāvokli un, kas var palīdzēt nepieļaut tādu pašu kļūdu nākotnē. Pamatojoties uz pētnieciskā darba mērķi - noskaidrot smēķēšanas iemeslus un paradumus pieaugušajiem, tika veikts kvantitatīvs pētījums izplatot aptaujas anketas gan interneta vidē, sociālajos tīklos, gan elektroniski X iestādes vidē. Pētījuma dizains ir neeksperimentāls šķērsgriezumā salīdzinošs, korelatīvs pētījums. Kopā tika anketēti 269 respondenti, no kuriem 242 anketas tika iekļautas pētījumā. Pētījuma dalībnieki bija pieaugušie vīrieši un sievietes vecumā no 18 līdz 77 gadiem, kuri smēķē. Pētnieciskais darbs sastāv no 51 lapām, 34 literatūras avotiem, 13 attēliem, 2 tabulām, 5 pielikumiem. Veicot pētījuma rezultātu apkopojumu, tika apstiprināta izvirzīta hipotēze- Smēķēšanas iemesli un paradumi pieaugušajiem atšķiras pēc dzimuma un vecuma. Pastāv statistiski nozīmīga atšķirība pēc respondentu vecuma: vecāki par 36 gadiem smēķē automātiski, lai uzlabotu garastāvokli, lai mazinātu negatīvas sajūtas un kontrolētu svaru. Lielāka daļa respondentu vecumā pēc 36 gadiem izvēlās parasto tabaku, kā arī tie ir mazāk zinoši par smēķēšanas kaitīgam sekām. Tajā laikā respondenti, kuri ir jaunāki par 35 gadiem, smēķē, lai izbaudītu mirkli, vērojot dūmus un neaizdomājās par smēķēšanu citu cilvēku klātbūtnē. Smēķē vairāk elektroniskās cigaretes, ūdenspīpi un nedomā par smēķēšanas atmešanu, salīdzinot ar respondentiem vecumā pēc 35 gadiem. Vīrieši, salīdzinot ar sievietēm, smēķē draugu kompānijas pēc, smēķējot citu cilvēku klātbūtnē. Bet sievietes smēķē, jo tas palīdz kontrolēt svaru, kas ir statistiski atšķirīgi no vīriešiem. Kā arī vīriešiem pastāv lielāka atkarība no cigaretēm pēc Fagestroma testa rādītājiem. Statistiski nozīmīgi ir tas, ka vīrieši uzsāk smēķēt, jo tas ir moderni, lai pierādītu, ka esot pieaudzis un tāpēc, ka tas bija aizliegts.
Tobacco-related deaths and disabilities are on the rise worldwide due to the non-stop use of tobacco, in particular, cigarettes. Nowadays a great number of patients are tobacco addicted. This fact leads to death, disability and, of course, slows down the patient's recovery time. Health professionals should therefore pay attention to the factors that can influence a patient's motivation to quit, identify and prevent smoking. Nurses have several important roles in patient care, but the most important is their recovery. In addition, nurses inform their patients about the conditions which may worsen patients’ health condition and help them avoid making the same mistake in the future. The aim of the research work is to find out the reasons and habits of smoking in adults. A quantitative study was carried out by distributing questionnaires on the Internet, social networks and electronically to the employees of the X factory. The research design is a non-experimental cross-sectional comparative correlational study. A total of 269 respondents were interviewed. 242 questionnaires of these respondents were included in the study. The participants were adult smokers, men and women aged 18 to 77. The research work consists of 51 pages, 34 references, 13 figures, 2 tables, 5 annexes. The results of the study support the hypothesis that smoking reasons and habits differ by sex and age in adults. There is a statistically significant difference by age of respondents: over 36 years of age smoke automatically to improve mood, to reduce negative feelings and to control weight. Therefore, a higher proportion of respondents aged over 36 choose conventional tobacco and are also less aware of the harmful effects of smoking. Meanwhile, respondents under 35 smoke to enjoy the moment while watching the smoke and do not think about smoking in front of other people. They smoke more electronic cigarettes, hookahs and do not think about quitting compared to respondents over 35. Men smoke in the company of friends, smoking in the presence of others, compared to women. But women smoke because it helps control weight, which is statistically different from men. Men also have a higher dependence on cigarettes as measured by the Fagestrom test. It is statistically significant that men take up smoking because it is fashionable, to show that they have grown up and because it was forbidden.
Description: Māszinības
Nursing Studies
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
PIELIKUMI.pdfNoslēguma darba pielikums331.61 kBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked
Sabiedribas_veselibas_un_socialas_labklajibas_fakultate_MZF_2023_Dana_Vasiljeva_043414.pdfBakalaura darbs873.64 kBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.