Title: Sociālā atbalsta pakalpojumu sniedzēju sadarbība ar bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem pilngadīgiem jauniešiem pēc patstāvīgas dzīves uzsākšanas
Other Titles: Cooperation of Social Support Service Providers with Orphans and Young Adults Left without Parental Care After Starting an Independent Life
Authors: Silva Rupaine
Signe Kaparkalēja
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: bārenis;bez vecāku gādības palicis bērns;jaunietis;pamatvajadzības;sociālā atbalsta pakalpojumi.;orphan;child left without parental care;adolescent;basic needs;social support service.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba tēma ir “Sociālā atbalsta pakalpojumu sniedzēju sadarbība ar bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem pilngadīgiem jauniešiem pēc patstāvīgas dzīves uzsākšanas.” Darbā tika pētīta un apkopota informācija par bāreņu un bez vecāku gādības palikušo pilngadīgo jauniešu problēmām, vajadzībām un prasmēm, kas nepieciešamas, lai uzsāktu patstāvīgu dzīvi pēc ārpusģimenes aprūpes iestādes atstāšanas. Uzsākot patstāvīgu dzīvi, šiem jauniešiem ir ne tikai pamatvajadzības, kas ir mājoklis, apģērbs, ēdiens, veselības aprūpe un izglītība, bet arī psihoemocionālais un sociālais atbalsts, kā arī finansiālais nodrošinājums, ko sniedz Rīgas pašvaldības Bērnu un jauniešu centrs un Rīgas Sociālais dienests. Darbā tika aplūkotas pāris sociālā darba teorijas, kuras ir var izmantot sociālā atbalsta sniedzēji darbā ar bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem pilngadīgiem jauniešiem. Izceltās teorijas ir spēka perspektīvas teorija, kas balstās uz jaunieša stiprajām pusēm, sistēmu teorija, kas aplūko jaunieša apkārtējās vides/sistēmas ietekmi uz viņu, kā arī kognitīvi biheiviorālā teorija, kas fokusējas uz jauniešu uzvedību. Darbā tika pētīti sadarbību un komunikāciju ietekmējošie faktori. Galvenie sadarbību ietekmējošie faktori ir savstarpējā cieņa un uzticība, abu pušu ieinteresētība un motivācija, spēja pielāgoties, lomu sadale, sasniedzamu mērķu nospraušana. Galvenie komunikāciju ietekmējošie faktori ir komunikācijas prasmes, kulturālās atšķirības, statusi un lomas, piemērotu pieeju izvēle konkrētai situācijai, valodas lietojums. Atslēgvārdi: bārenis, bez vecāku gādības palicis bērns, jaunietis, pamatvajadzības, sociālā atbalsta pakalpojumi. Darba struktūra: Darbs sastāv no zinātniskās literatūras apkopojuma par bāreņu un bez vecāku gādības palikušo jauniešu raksturojumu, vajadzībām un nepieciešamajām prasmēm patstāvīgas dzīves uzsākšanai. Tika apkopota informācija par sociālā atbalsta pakalpojumu klāstu Rīgas pašvaldībā, kā arī pētīta literatūra par sadarbību un komunikāciju ietekmējošajiem faktoriem. Darbā ir 18 attēli.  
Topic of the study is “Cooperation of social support service providers with orphans and youth left without parental care after starting an independent life.” In the study there was information found out and researched on the problems, needs and skills of orphans and young adults who are left without parental care to start an independent life after out-of-home care. When starting an independent life, these young adults have not only the basic needs, such as housing, clothing, food, health care and education, but also psycho-emotional and social support, as well as financial support provided by Riga Municipality Children and Youth Center and Riga Social service. Some of the important social work theories that social support providers can use when working with orphans and youth left without parental care. Highlighted theories were strength-based perspective’s theory which focuses on the strong sides of the youth, systems theory that looks at the youth environment’s affect and also cognitive-behavioral theory which focuses on youth’s behavior was looked at. Factors influencing cooperation and communication were also studied in the paper. The main factors influencing cooperation are mutual respect and trust, the interest and motivation of both parties, the ability to adapt, clear division of roles and the setting of achievable goals. The main factors influencing communication are communication skills, cultural differences, statuses and roles, choice of appropriate approaches to a particular situation and use of language. Keywords: orphan, child left without parental care, adolescent, basic needs, social support service. Structure of the research: The work consists of a collection of scientific literature on the characteristics, needs and skills of orphans and youth left without parental care for starting an independent life. Information on the range of social support services in Riga municipality was collected, as well as the literature on factors influencing cooperation and communication was studied. There are 18 figures in the paper.
Description: Sociālais darbs
Social work
Sociālā labklājība
Social Welfare
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.