Title: Ģimenes audzināšanas stils kā bērna uzvedību ietekmējošs faktors
Other Titles: Parenting Style as an Influential Factor of a Child's Behavior
Authors: Marika Lotko
Iveta Šica
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: Ģimene;audzināšana;jūtas;uzvedība;atbildība;sociālais darbs.;Family;parenting;feelings;behaviour;responsibility;social work.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba tēma ir “Ģimenes audzināšanas stils kā bērna uzvedību ietekmējošs faktors”. Darba mērķis ir pētīt kā audzināšanas stils ģimenē ietekmē bērna uzvedību. Bakalaura darba teorētiskā daļa sastāv no trīs daļām. Pirmajā daļā autore izklāsta, bērnu uzvedības īpatnības un uzvedības problēmas no attīstības psiholoģijas viedokļa, kā arī raksturo audzināšanu, kā ģimenes funkciju un tās nozīmi bērna sociālās uzvedības veidošanā. Otrajā daļā tiek aprakstīts, kādos veidos un stilos ģimenēs mēdz audzināt bērnus, un kā šie stili ietekmē bērna personību, pašvērtējumu un uzvedību, kā arī sociālā darbinieka lomu darbā ar ģimenēm, kurām ir adaptīvas grūtības bērna sociālas uzvedības veidošanā. Trešajā daļā tiek sniegta atskaite par empīrisko pētījumu, kurā noskaidrots vecāku un sociālo darbinieku viedokļi par audzināšanas stilu ietekmi uz bērnu uzvedību. Balstoties uz pētījumā gūtajiem rezultātiem, kursa darba autore secina, ka par bērnu audzināšanas stiliem ir pieejams daudz informācijas un tiem vecākiem, kas interesējas tā ir brīvi pieejama. Vecāki, kuriem liekās nepareizs stils, kā paši audzināti, meklē veidus, kā citādāk veidot komunikāciju un attiecības ar savu bērnu, lai tās būtu draudzīgas, cieņpilnas un uzticīgas. Šādas ģimenes nenonāk sociālā dienesta redzeslokā vai arī meklē palīdzību īstermiņa grūtībās. Ir vecāki, kuri ir pārliecināti, ka viņi paši zina, kā jāaudzina savi bērni un tie ir vecāki, kuri audzina ar tām metodēm, kā ir audzināti paši un neuzskata par vajadzīgu meklēt papildinformāciju, par to, kas bērnam būtu noderīgāk un kas kaitējoši. Tās ģimenes, kurām ir nepieciešama sociālā darbinieka palīdzība, pārsvarā gadījumos neko nezina par attiecību veidošanu ar bērnu un audzināšanas metodēm un stiliem. Šādās ģimenēs bērniem bieži mēdz būt grūtības ar socializāciju, mācībām un uzvedību. Ir svarīgi informēt vecākus par atbildību, kādu viņiem uzliek vecāku statuss, lai bērni var izaugt par laimīgiem un sabiedrībā ekonomiski funkcionējošiem cilvēkiem un vēlāk izaudzināt arī paši laimīgu nākamo paaudzi.
The topic of this Bachelor’s thesis is “ Parenting style as an influential factor of a child's behavior”. The goal of the thesis is to research how the parenting style affects the behavior of children. The theoretical part consists of three sections. First section covers the specifics of child behavior and behavioral problems from a psychological perspective as well as describes the role of parenting in a family and in the formation of a childs social behavior. The second section describes the different ways and styles of parenting, how they influence a childs personality, self-esteem and behavior, and the role of social workers when working with families that are struggling with the formation of a childs social behavior. The third section consists of the results of an empirical research on parents’ and social workers’ opinions on effect of the parenting style on childrens behavior. Based on the results, the author concludes that there is plenty of information about parenting styles and it is accessible to parents that are interested in the topic. Parents that do not agree with the way they were raised, seek out alternative ways to communicate and form a relationship with their children, so they could form friendly, respectful and trustful. These families either do not come into sight of the Social service at all or only seek support in short term issues. There are parents that are confident in their knowledge of how to raise children and raise their kids with the same methods they were raised with. They do not care for extra information on what would be more useful for kids and what is more harmful. Families that are in need of help from a social worker, mostly don’t know anything about forming a relationship with children, parenting methods or styles. In these kind of families children often struggle with socializing, studying and appropriate behavior. It is important to inform parents about the responsibilities that come with becoming a parent, to raise happy, economically functioning human beings that can also raise a happy generation themselves.
Description: Sociālais darbs
Social work
Sociālā labklājība
Social Welfare
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.