Title: Domas par pašnāvību saistībā ar sociāldemogrāfiskajiem faktoriem, ĶMI un viedokli par savu svaru darbaspējas vecuma pieaugušo sieviešu vidū Latvijā
Other Titles: Suicidal ideation in association with socio-demographic factors, BMI and opinion on their weight for working-aged adult women in Latvia
Authors: Toms Pulmanis
Karīna Elizabete Deaka
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: ĶMI;viedoklis par savu svaru;pašnāvība;domas par pašnāvību;BMI;opinion on their wight;suicide;suicidal ideation;suicidal thoughts.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Tēma. Domas par pašnāvību saistībā ar sociāldemogrāfiskajiem faktoriem, ĶMI un viedokli par savu svaru darbaspējas vecuma pieaugušo sieviešu vidū Latvijā. Mērķis. Izpētīt domu par pašnāvību izplatību saistībā ar sociāldemogrāfiskajiem faktoriem, ĶMI un viedokli par savu svaru darbaspējas vecuma pieaugušām sievietēm Latvijā. Saturs. Bakalaura darbs sastāv no 47 lappusēm, ieskaitot 10 attēlus un 3 pielikumus. Darbs ir sadalīts 4 nodaļās un 10 apakšnodaļās. Aktualitāte. Domas par pašnāvību ir viens no pašnāvnieciskas uzvedības veidiem, ar ko apraksta vēlmi vai domas par savas dzīves izbeigšanu. Pašnāvība ir būtisks problēma gan Latvijā, gan citur pasaulē, un pēc PVO datiem, pašnāvības tiek iekļautas starp 20 galvenajiem nāves cēloņiem pasaulē. Ir pierādīts, ka domas par pašnāvību īpatsvars ir biežāks sieviešu populācijā, kas ir svarīgs rādītājs pašnāvnieciskai uzvedībai, un to novērošana var palīdzēt paredzēt pašnāvību risku. Lai novērstu pašnāvību, ir svarīgi identificēt riska faktorus, kas varētu izraisīt domas par pašnāvību rašanos, tādējādi agrīni varētu veikt preventīvus pasākumus. Pētījumi ir parādījuši, ka domu par pašnāvību riska faktori sieviešu populācijā var būt saistīti ar sociāldemogrāfiskajiem faktoriem, ĶMI un domām par savu svaru. Materiāls un metodes. Bakalaura darba izstrādei tika izmantoti dati no Slimību profilakses un kontroles centra monitoringa tipa pētījuma “Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums, 2020” (angļu val. - Health Behaviour among Latvian Adult Population, 2020). Pētījums tiek veikts reizi divos gados un tā mērķa grupa ir Latvijas iedzīvotāji darbaspējas vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Bakalaura datu analīzē tika izmantoti konkrēti jautājumi no Slimību profilakses un kontroles centra izstrādātās aptaujas. Kopumā darba pētījuma daļā tika iekļautas atbildes no 1460 respondentiem, kas ir sievietes vecuma grupā no 18 līdz 63 gadiem. Darba statistiskajai analīzei tika izmantotas kvantitatīvas datu apstrādes metodes - frekvenču biežuma sadalījums, Hī kvadrāta (χ2) tests, šķērstabulas un 95% ticamības intervālu noteikšana. Pētījuma datu apstrādē tika izmantotas datorprogrammas IBM SPSS Statistic un MS Excel 2016. Galvenie secinājumi. Atbilstoši darbā noteiktajiem kritērijiem, domas par pašnāvību pēdējo 12 mēnešu laikā identificētas 6,1% Latvijas darbaspējas vecuma pieaugošo sieviešu. Pētījuma rezultāti uzrādīja, ka Latvijas darbspējas pieaugušo sieviešu vidū domas par pašnāvību nav saistītas ar sieviešu vecumu. Augstāka domu par pašnāvību izplatību novērojama sieviešu vidū, kas nav kopdzīvē, izglītībā pavadījušas 9 un mazāk gadus, nestrādā algotu darbu un kuru ienākumi mēnesī ir zemi. Starp domām par pašnāvību un sievietes ĶMI netika atrasta statistiski nozīmīga saistība, bet starp domām par pašnāvību un sievietes svara pašvērtējumu tika atrasta statistiski nozīmīga saistība tikai vecuma grupā 35-54 gadi un svara pašvērtējumam “nepietiekams svars”.
Topic. Suicidal ideation in association with socio-demographic factors, BMI and opinion on their weight for working-aged women in Latvia. Aim. To research the prevalence of suicidal ideation in relation to sociodemographic factors, BMI and opinion on their weight for working-aged women in Latvia. Contents. The Bachelor's paper consists of 47 pages, including 10 images and 3 attachments. The work is divided into 4 chapters and 10 sub chapters. Topicality. Suicidal thoughts are one form of suicidal behaviour that describes desire or thoughts of ending one's life. Suicide is a major problem both in Latvia and elsewhere in the world, and suicides are included among the world's 20 leading causes of death, according to WHO. The proportion of suicidal thoughts has been shown to be more common in the female population, an important indicator of suicidal behaviour, and monitoring them can help predict the risk of suicide. Identifying risk factors that could lead to suicidal thoughts is important to prevent suicide, so preventive measures could be taken early. Research has shown that risk factors for suicidal thoughts in the female population may be linked to socio-demographic factors, BMI and opinion on their weight. Material and methods. Data from the monitoring type study carried out by the Centre for Disease Prevention and Control “Health Behaviour among Latvian Adult Population, 2020” was used for the development of the Bachelor's paper. The study is carried out every two years and the target group thereof is Latvian residents of the age of 15-74. The Bachelor's analysis of data used specific questions from a survey compiled by the Centre for Disease Prevention and Control. Overall, responses from 1,460 respondents, who are women in the 18-63 age group, were included in the part of the work study. Methods of frequency analysis, crosstabs, 95% confidence intervals and Chi-square (x2) tests were used in statistical data processing. Computer programs IBM SPSS Statistics and MS Excel 2016 were used to process the study data. Results. According to the criteria laid down in the work, the thoughts of suicide have been identified in 6.1% of the working-age women of Latvia in the last 12 months. The results of the study showed that suicidal thoughts among Latvian working-age adult women are not related to women's age. The prevalence of suicidal ideation is higher among women who are not in cohabitation, have spent 9 years or less in education, are not in paid employment and have low monthly income. No statistically significant association was found between suicidal thoughts and a woman's BMI, but an association is seen between suicidal thoughts and a woman's self-assessed weight, a statistically significant association was found only in the 35-54 age group and self-assessed weight in the category “underweight.”
Description: Sabiedrības veselība
Public Health
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.