Title: Pilates vingrojumu efektivitāte grūtniecības laikā uz dzemdību rezultātiem: sistemātisks literatūras pārskats
Other Titles: The Effectiveness of a Pilates Exercise During Pregnancy on Childbirth Outcomes: a systematic literature review
Authors: Dace Bērtule
Jekaterina Fundorka
Rehabilitācijas fakultāte
Faculty of Rehabilitation
Keywords: Pilates;grūtniecība;efektivitāte;dzemdības;iznākums;Pilates;pregnancy;effectiveness;childbirth;outcome.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Grūtniecība ir katrai sievietei svarīgs un ar pārdzīvojumiem pilns notikums dzīvē, kas kopā ar bērniņa gaidām, ietekmē arī pašas sievietes veselības stāvokli. Šīs izmaiņas, kas galvenokārt ietekme sievietes labsajūtu, ir ļoti atkarīgai no katras sievietes individuāli, tomēr, pašas grūtniecības un dzemdību gaita ir mūsdienās labi zināma un pētāma. Turklāt ir zināms, ka vienlaikus ar bērna augšanu mātes dzemdē sieviete piedzīvo arī vairākas fizioloģiskās pārmaiņas, kas ietekmē viņas labsajūtu gan grūtniecības laikā, gan pēc dzemdībām. Pilates vingrošanas metodei ir veltīti vairāki zinātniskie raksti, kas apraksta šīs metodes pielietošanas drošību un efektivitāti grūtniecēm, kā arī tās ietekmi uz dzemdību iznākumu. Lai sasniegtu darba mērķi (sistemātiski apkopot un analizēt pieejamo zinātnisko literatūru, lai noskaidrotu pilates vingrojumu efektivitāti grūtniecības laikā un ietekmi uz dzemdību rezultātiem), darba autors veica sistemātisko pētījumu pārskatu. Pētījumu atlasei tika izmantota Prisma Flow diagramma. Pētījuma meklēšanai tika izmantotas ProQues, ScienceDirect, PubMed datubāzes. Sistemātiskajā literatūras pārskatā tika iekļauti trīs pētījumi, no kuriem divi pētījumi tika novērtēti kā vidējas kvalitātes pētījumi, bet viens kā labas kvalitātes pētījums. Kopējie pētījumu respondentu iekļaušanas kritēriji bija pilngadīgas sievietes, grūtniecības otrais trimestris, vienaugļa grūtniecība. Kopējie pētījumu respondentu izslēgšanas kritēriji ietvēra gestācijas diabētu, hipertensiju, preeklampsiju, medicīnisko aizliegumu vingrot grūtniecības laikā. Darba autore noskaidroja, ka pilates vingrojumu pielietošanas grūtniecības laikā normalizē grūtnieces svara pieaugumu, samazina dzemdību aktīvās fāzes ilgumu un nepieciešamību veikt ķeizergriezienu. Nav pierādījumu, ka pilates vingrojumu pielietošana grūtniecības laikā ietekmē bērna veselības rādītājus piedzimstot, kā arī dzemdību procesa laikā veikt epiziotomiju. Šobrīd pietrūkst augstas kvalitātes pētījumu par pilates vingrojumu efektivitāti grūtniecības laikā un ietekmi uz dzemdību rezultātiem, un ir nepieciešams veikt vairāk pētījumu, kas ļautu to noskaidrot.
Pregnancy is an important and eventful time in every woman's life, and along with the anticipation of having a baby, it also affects women's health. These health changes, which mainly affect a woman's well-being, are highly individual; however, nowadays the concept of pregnancy and childbirth itself is well-known and well-studied. In addition, it is known that as the baby grows in the uterus, the woman also experiences a number of physiological changes that affect her well-being both during pregnancy and during post birth period. Several scientific articles have been conducted on the Pilates method and its impact on the outcome of childbirth, describing its safety and effectiveness. The aim of this thesis was to systematically summarise and analyse the available scientific literature to determine the effectiveness of Pilates exercises during pregnancy on birth outcomes, In order to achieve the above-mentioned aim, the author conducted a systematic research review. In order to select the research, the Prisma Flow diagram was used. Such databases as ProQues, ScienceDirect, PubMed were used to find suitable researches. The systematic literature review included three studies, two of them were medium quality research and one – high quality. The common inclusion criteria for study respondents were as follows: adult women, second trimester of pregnancy, single pregnancy. The author of this thesis concluded that the Pilates exercise during pregnancy normalizes weight gain, reduces the duration of the active phase of labour and the need for caesarean section. There is no evidence that the use of Pilates exercises during pregnancy affects the health outcomes of the newborn, nor does the use of an episiotomy during the labour process. Currently, there is a lack of high-quality research on the effectiveness of Pilates during pregnancy on birth outcomes, thus, more research is needed to investigate the effectiveness of it during pregnancy considering above-mentioned parameters.
Description: Fizioterapija
Physiotherapy
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.