Title: Vertikalizācijas ortozes ietekme uz gūžu locītavu stabilitāti pacientiem ar bērnu cerebrālo trieku- sistemātisks literatūras pārskats
Other Titles: Effectiveness of verticalization orthosis in providing hip stability in patients with cerebral palsy - a systematic review
Authors: Gundars Rusovs
Katrīna Grundšteine
Rehabilitācijas fakultāte
Faculty of Rehabilitation
Keywords: Vertikalizācijas ortoze;stāvēšanas rāmis;vertikalizators;Bērnu cerebrālā trieka (BCT);GMFCS IV un V līmenis;gūžu stabilitāte;Reimera migrācijas procenti;gūžu migrācijas indekss.;Verticalisation orthosis;standing frame;cerebral palsy;GMFCS IV and V level;hip stability;hip migration;Reimers migration percentage;Reimers hip migration index.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Darba autors: Katrīna Grundšteine Darba vadītājs: Gundars Rusovs Darba nosaukums: “Vertikalizācijas ortozes lietošanas efektivitāte gūžu locītavu stabilitātes nodrošināšanā pacientiem ar bērnu cerebrālo trieku - sistemātisks literatūras pārskats”. Pētījuma jautājums: Kādi ir pierādījumi vertikalizācijas ortozes lietošanas efektivitātei gūžu locītavu stabilitātes nodrošināšanā pēc Reimera migrācijas indeksa pacientiem vecumā līdz 18 gadiem ar bērnu cerebrālo trieku un IV vai V līmeni pēc LMFKS (GMFCS)? Darba mērķis: Sistemātiskā literatūras pārskata mērķis ir apkopot un izanalizēt pieejamo zinātnisko literatūru par vertikalizācijas ortozes lietošanas efektivitāti gūžu locītavu stabilitātes nodrošināšanā pēc Reimera migrācijas indeksa pacientiem vecumā līdz 18 gadiem ar bērnu cerebrālo trieku un IV vai V līmeni pēc LMFKS (GMFCS). Uzdevumi: Definēt iekļaušanas un izslēgšanas kritērijus; izpētīt literatūru iepriekš definētās datubāzēs; atlasīt publikācijas iekļaušanai pārskatā; atlasīt datus no iekļautajiem pētījumiem; apkopot pierādījumus, atbildot uz pētījuma jautājumu. Lai iegūtu detalizētu atbildi uz pētāmo jautājumu, tika izvirzīti papildus uzdevumi: noskaidrot vai pacientiem ar BCT IV un V līmeni, bez veiktas operatīvas ārstēšanas, lietojot vertikalizācijas ortozi, nav novērojama stāvokļa pasliktināšanās, ir vērojami uzlabojumi; izpētīt vai pacientiem ar BCT IV un V līmeni pēc operatīvas ārstēšanas, lietojot vertikalizācijas ortozi, nav novērojama stāvokļa pasliktināšanās, ir vērojami uzlabojumi.  Rezultāti: Tika atlasīti, apkopoti un analizēti trīs pētījumi, kuros apskatīta vertikalizācijas ortozes lietošanas efektivitāte gūžu locītavu stabilitātes nodrošināšanā pacientiem ar BCT. Pētījumu sistemātiskā atlase veikta izmantojot Prisma Flow diagrammu un visu pētījumu metodoloģiskā kvalitāte izvērtēta, izmantojot PEDro skalu. Secinājumi: pacientiem ar BCT, IV vai V līmeni pēc GMFCS un veiktu operatīvu ārstēšanu, lietojot vertikalizācijas ortozi ir novērojama gūžu stabilitātes uzlabošanās. Pacientiem ar BCT, IV un V līmeni pēc GMFCS bez veiktas operatīvas ārstēšanas nav vērojama viennozīmīga stāvokļa uzlabošanās, bet ir vērojama esošā stāvokļa noturēšana vai lēnāka gūžas stabilitātes mazināšanās. Pacientiem ar BCT, IV un V līmeni pēc GMFCS bez veiktas operācijas un ar gūžu migrācijas procentu mazāku par 50°, vertikalizācijas ortožu lietošanai kombinācijā ar botulīna injekcijām ir profilaktiska ietekme.
Author: Katrīna Grundšteine Supervisor: Gundars Rusovs Title of Bachelor thesis: Effectiveness of verticalization orthosis in providing hip stability in patients with cerebral palsy - a systematic review. Research question: What is the evidence on effectiveness of verticalization orthosis in providing hip stability according to the Reimer’s migration index in patients with cerebral palsy GMFCS level IV or V up to 18 years of age? Purpose: The aim of this systematic review is to collect and analyse the available scientific literature on the effectiveness of verticalization orthosis in providing hip stability according to the Reimer’s migration index in patients with cerebral palsy GMFCS level IV or V up to 18 years of age? Tasks: Define inclusion and exclusion criteria; research literature in predefined databases; select publications for inclusion in the report; select data from included studies; gather evidence to answer the research question. In order to obtain a detailed answer to the researched question, additional tasks were set: to clarify whether patients with Cerebral palsy and IV or V level (GMFCS) without surgical treatment, while using verticalization orthosis, experience worsening of the condition or there are improvements; to investigate whether patients with Cerebral palsy and IV or V level (GMFCS) after operative treatment using a verticalization orthosis show no worsening of the condition or improvements are observed. Results: Three studies that examined the effectiveness of the use of verticalization orthosis in providing hip joint stability in patients with cerebral palsy were selected, summarized and analysed. The systematic selection of studies was performed using the Prisma Flow diagram and the methodological quality of all studies was evaluated using the PEDro scale. Conclusions: In patients with cerebral palsy, GMFCS level IV or V, after an operative treatment, the use of a verticalization orthosis shows an improvement in hip stability. In patients with cerebral palsy, GMFCS level IV or V, without operative treatment, there is no clear improvement of the condition, but there is a maintenance of the existing condition or a slower decrease in hip stability. In patients with cerebral palsy, GMFCS level IV or V, without an operative treatment and with a hip migration percentage less than 50°, the use of verticalization orthoses in combination with botulinum injections has a prophylactic effect.
Description: Ortozēšana - protezēšana
Orthotics and Prosthetics
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Bakalaura darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.