Title: Privātā dzīve un vārda brīvība internetā
Other Titles: Privacy and freedom of expression on the internet
Authors: Anete Bože
Laura Andersone
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: Privātā dzīve un vārda brīvība internetā;cilvēktiesības nav absolūtas;anonīms komentārs;anonīma persona.;Privacy and freedom of speech on the Internet;human rights are not absolute;anonymous comment;anonymous person.
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darbā “Privātā dzīve un vārda brīvība internetā” mērķis ir analizējot Latvijas Republikas tiesisko regulējumu, identificēt problēmas un ieteikt risinājumus. Vārda brīvības īstenošana ir saistīta ne tikai ar tiesībām, bet arī ar atbildību par publiski pausto. Latvijas Republikas Satversmes 100.pants nosaka, ka ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta. Latvijas Republikas Satversmes 96. pants paredz, ka ikvienam ir tiesības uz privātās dzīves, mājokļa un korespondences neaizskaramību. Tiesības brīvi paust uzskatus un iegūt informāciju par aktuāliem notikumiem sabiedrībā ir viens no būtiskākajiem demo-krātiskas sabiedrības pamatiem un viens no svarīgākajiem nosacījumiem tās progresam.2020.gadā vairāk nekā 20% no visām Datu valsts inspekcijā saņemtajām sūdzībām 10 mēnešos bija par situācijām, kur kāds publicējis fotogrāfijas vai citu informāciju, kas ļauj identificēt indivīdu, bez šīs personas piekrišanas. Valstij ir būtisks pienākums aizsargāt privāto dzīvi un vārda brīvību, kā arī personas godu un cieņu, bet to ir sarežģīti nodrošināt,ja persona bauda zināmu anonimitāti.Mūsdienās privātā dzīve un vārda brīvība internetā ir būtiska un aktuāla par to liecina 2015.gada 16. jūnijā Eiropas Cilvēktiesību tiesas pieņemta-is spriedums lietā Delfi pret Igauniju, kurā atzina, ka interneta ziņu portāls ir atbildīgs par aizskarošiem un neslavu ceļošiem lietotāju komentāriem. Spriedumā atzina, ka interneta ziņu portals ir atbildīgs par aizskarošiem un neslavu ceļošiem lietotāju komentāriem. Spriedums Delfi pret Igauniju ir vērsis uzmanību, cik tālu vārdu brīvība ir ierobežojama in-ternetā. Kā arī Eiropas Cilvēktiesību tiesa (turpmāk – Tiesa) 2020. gada 19. novembrī pasludināja spriedumu lietā Dupate pret Latviju, atzīstot, ka ir pieļauts Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (turpmāk – Konvencija) 8. panta (tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību) pārkāpums. Darba teorētisko un normatīvo akta bāzi veidos Latvijas Republikas Satversme, ANO Vispārējās Cilvēktiesību deklarācija, Eiropas Savienības Pamattiesību harta. Mūsdienās saistībā ar tiesībām uz privāto dzīvi un vārda brīvību nenozīmē visatļautību, tās tiek uzskatī-tas par visvarīgākajām cilvēktiesībām, kuras valstij būtu jāaizsargā. Bakalaura darbs sastāv no 60.lpp.
The aim of the bachelor's thesis "Private life and freedom of expression on the Internet" is to identify problems and recommend solutions by analyzing the legal framework of the Repub-lic of Latvia. The exercise of freedom of speech is not only related to rights, but also to res-ponsibility for what is publicly expressed. Article 100 of the Constitution of the Republic of Latvia states that everyone has the right to freedom of expression, which includes the right to freely obtain, retain and disseminate information, express one's views. Censorship is pro-hibited. Article 96 of the Constitution of the Republic of Latvia stipulates that everyone has the right to inviolability of private life, home and correspondence. The right to freely express opinions and obtain information about current events in society is one of the most essential foundations of a democratic society and one of the most important conditions for its progress. In 2020, more than 20% of all complaints received by the Data State Inspectorate in 10 months were about situations where someone published photos or other information that allows identifying an individual, without that person's consent.The state has a fundamental obligation to protect private life and freedom of speech, as well as the honor and dignity of a person, but it is difficult to en-sure this if a person enjoys a certain anonymity. Today, private life and freedom of speech on the Inter-net is essential and relevant, as evidenced by the judgment of the European Court of Human Rights in the case Delfi v. Estonia on June 16, 2015, in which it was recognized that the In-ternet news portal is responsible for offensive and defamatory user comments. In the judgment, it was recognized that the Internet news portal is responsible for offensive and defamatory user comments. The Delfi v. Estonia judgment has drawn attention to how far freedom of speech can be restricted on the Internet. Also, the European Court of Human Rights (hereinafter referred to as the Court) on November 19, 2020, issued a judgment in the case of Dupate v. Latvia, recognizing that Article 8 of the European Convention for the Pro-tection of Human Rights and Fundamental Freedoms (hereinafter referred to as the Conven-tion) was allowed (right to private life inviolability) violation. The theoretical and regula-tory basis of the work will be the Constitution of the Republic of Latvia, the UN Universal Declaration of Human Rights, the Charter of Fundamental Rights of the European Union.Today, in connection with the right to private life and freedom of speech, it does not mean permissiveness, they are considered the most important human rights that the state should protect. The bachelor the-sis consists of 60 pages.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.