Title: Bērnu bez noteiktas paternitātes tiesību aizsardzības juridiskie aspekti
Other Titles: Legal aspects of protecting the rights of children without established paternity
Authors: Agnese Reine
Gunita Buse
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: Paternitātes noteikšana Bērnu;bez noteiktas paternitātes tiesības;Determination of paternity Rights of Children without Established Parentage
Issue Date: 2023
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba nosaukums ir “Bērnu, bez noteiktas paternitātes, tiesību aizsardzības juridiskie aspekti”. Tēmas aktualitāte ir saistīta ar mūsdienu ģimeņu faktiskajiem apstākļiem, kad vecāki izvēlas dzīvot nereģistrētās attiecībās un daļai no bērniem, kas dzimuši šādas attiecībās, nav noteikta paternitāte.. Latvijā ik gadu dzimst ap 500 bērni, kuriem nav noteiktas paternitātes. Bērna izcelšanās institūta esošais tiesiskais regulējums nepamatoti ierobežo bērnu bez noteiktas paternitātes. Ierobežojums ietver gan mantiskās, gan sociālās tiesības. Esošais tiesiskais regulējums neparedz un nespēj nodrošināt tiesību aizsardzību no agrīnas bērnības vai dzimšanas brīža, kā tas paredzēts, piemēram, ANO Bērnu tiesību deklarācijā vai Latvijas Republikas Satversmes 92. un 110.pantā. Lai mazinātu nevienlīdzību starp bērniem ar un bez noteiktas paternitātes, kā arī aizsargātu viena vecāka ģimenes Likumdevējam būtu jāveic grozījumi Civillikumā (turpmāk - CL), Civilprocesa likumā (turpmāk - CPL) , lai paredzētu noteikt paternitāti kopš bērna dzimšanas. Ieviešot nelielas izmaiņas Uztura garantijas fonda likumā (turpmāk – UGFL) paredzot, ka tas darbojas ikviena bērna interesēs un saskaņā ar CL 179.panta trešās daļas noteikto atbildību vecvecākiem tiku samazināta diskriminācija un panākts atbalsts nabadzības mazināšanai. Darba kopējais lapaspušu skaits ir 60.
The title of the bachelor thesis is "Legal Aspects of the Protection of the Rights of Children without Established Parentage". The topicality of the topic is related to the actual circumstances of modern families, where parents choose to live in an unregistered relationship and as a result around 500 children a year are born in Latvia without established paternity. The existing legal framework of the institution of filiation unduly restricts the rights of children without established paternity. The restriction includes both property and social rights. The existing legal framework does not and cannot ensure the protection of rights from early childhood or birth, as provided for, for example, in the UN Declaration on the Rights of the Child or Articles 92 and 110 of the Constitution of the Republic of Latvia. In order to reduce inequality between children with and without established paternity, as well as to protect single-parent families, the legislator should amend the Civil Code and the Civil Procedure Law to provide for the recognition of paternity from the birth of the child. Minor changes to the Food Guarantee Fund Act to ensure that it acts in the best interests of each child and to the liability of grandparents under Article 179(3) of the Civil Code would reduce discrimination and provide more support to at-risk groups to alleviate poverty. The total number of pages is 60.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.