Title: Tiesības uz veselības aprūpi bruņota konflikta laikā
Other Titles: The right to health care in armed conflict
Authors: Karina Palkova
Emīls Georgs Siders
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: veselības aprūpe;bruņots konflikts;pacients;ārstniecības iestāde;ārstniecības persona;aizsardzība;health care;armed conflict;patient;medical institution;medical practitioner;protection
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Bakalaura darba tēma ir “Tiesības uz veselības aprūpi bruņota konflikta laikā”. Darbs sastāv no ievada, piecām nodaļām, vienpadsmit apakšnodaļām un nobeiguma. Pētījuma aktualitāte saistāma ar traģiskajiem notikumiem Ukrainas teritorijā. Kara darbības rezultātā notikusī traģēdija vedina uz pārdomām vairākās dzīves jomās, kuras skar ikvienu no mums arī ārpus Ukrainas teritorijas, bet darba ietvaros tika apskatītas un analizētas tiesības saņemt atbilstošu un pienācīgu veselības aprūpi bruņota konflikta laikā. Papildus tam pētījuma ietvaros gūtie dati un secinājumi deva iespēju tos izmantot, lai veiktu Ženēvas Konvencijas papildināšanu ar tādām tiesību normām, kas atbilst mūsdienu standartiem, kā arī veikt Latvijā pastāvošo normatīvo tiesību aktu papildināšanu ar grozījumiem, kas sekmētu konkrēta un piemērota rīcībplāna izveidi. Bakalaura darba ietvaros tika identificētas četras problēmas, kas saistītas ar veselības aprūpes sniegšanu bruņota konflikta laikā, kā arī tika piedāvāti šo problēmu risinājumi. Pirmkārt, tika analizēti veselības aprūpi regulējošie tiesību akti gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī. Tika konstatēta to problemātika un neatbilstība mūsdienu kvalitatīvas medicīnas prasībām atbilstošiem standartiem. Otrkārt, tika konstatēta nepieciešamība veikt daļu valstu un pašvaldību funkciju deleģēšanu starptautiskām organizācijām, kuru darbības mērķis ir nodrošināt ārstniecības pieejamību, medicīnas iestāžu un personāla aizsardzību karadarbības zonā. Treškārt, darbā tika aplūkota un vērtēta nepietiekamā medicīnas personāla un karavīru-glābēju izglītošana. Ceturtkārt, darba ietvaros tika fiksēta sekojoša problēma, proti, starptautiskie normatīvie tiesību akti nespēj pilnvērtīgi nodrošināt kara noziedznieku saukšanu pie atbildības un sankciju piemērošanu. Bakalaura darba ietvaros autors izteica priekšlikumus normatīvā regulējuma pilnveidei, tādējādi piedāvājot risinājumus minēto problēmu novēršanai. Bakalaura darba mērķis ir izpētīt un analizēt veselības aprūpi regulējošos normatīvos aktus, konstatējot normatīvo aktu un to pielietojuma trūkumus kara situācijā un piedāvāt to iespējamos risinājumus. Kopējais darba apjoms ir 72 lappuses.
The theme of this bachelor’s work is “The right to health care in armed conflict”. The work consists of introduction, five chapters, eleven subchapters and a conclusion. The curentness of the subject of the research is connected to the tragic happenings on the territory of Ukraine. Tragedy resulting from the hostilities causes mane to meditate over different spheres of life that influence everyone even outside of Ukraine, though within the framework of this research the right to receive eligible and competent healthcare during an armed conflict is being looked at. Additionally, it was possible to use the data received in the result of the research to make addition to the Geneva Convention with legal norms that comply to the modern standards as well as make additions and amendments to the existing legislation of Latvia to promote the creation of a specific and applicable plan of action. This bachelor’s work identifies four problems regarding the provision of health care during an armed conflict, as well as offers probable solutions to the problems. At first all the legal acts regulating the health care were analysed on national and international levels. The problems and disparity with the corresponding standards of modern quality health care were determined. As a second it was determined that part of the states and municipal functions must be delegated to international organisations whose goal is to provide availability of medicine, protection of medical institutions and medical practitioners in the territory of armed conflict. As a third this research analyses the not sufficient education of the medical practitioners and combat medics. As a fourth another problem was determined within the work, e.g., the international legislation is not fully able to hold the war criminals liable and apply sanctions. The author proposed suggestions to improve the legislation in this bachelor’s work, thus offering solution to resolve the named problems. The goal of this bachelor’s work is to examine and analyse legislation regulating the health care, determining the deficiencies of the legal acts and their implementation in the situation of armed conflict, as well as to offer probable solutions. Total volume of the work is 72 pages.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Bakalaura darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.