Title: Multidimensionālās sociālā kapitāla skalas (MSCS) izveide un sākotnējā validēšana
Other Titles: Development and Initial Validation of the Multidimensional Social Capital Scale (MSCS).
Authors: Sanita Šuriņa
Viktorija Perepjolkina
Inta Ozerska
Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte
Faculty of Public Health and Social Welfare
Keywords: pamatotība;psihometriskie rādītāji;skalas konstruēšana;sociālais kapitāls;ticamība;psychometric properties;reliability;scale development;social capital;validity
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Sociālais kapitāls (SK) tiek pētīts kā viens no būtiskākajiem indivīda ārējiem resursiem, kas veicina veselības uzvedību un subjektīvo labizjūtu, kā arī spēju adaptēties un solidarizēties krīzes apstākļos. Lai gan šo konceptu plaši izmanto veselības uzvedības veicinošo un kavējošo faktoru novērtēšanai un izskaidrošanai, Latvijā nav SK mērīšanas instrumentu. Šī pētījuma mērķis ir izstrādāt Latvijas kultūrvidei piemērotu multidimensionālu SK aptauju (MSCS) un veikt tās sākotnējo validēšanu. MSCS izveide balstīta uz sistemātiskā pārskata rezultātā izveidoto SK modeli, kas ietver trīs SK veidus: piesaistošo, savienojošo un sasaistošo un divas SK dimensijas: kognitīvo un strukturālo. Dati tika ievākti no reprezentatīvas Latvijas iedzīvotāju izlases (N=1003) Valsts pētījuma projekta (VPP) „Dzīve ar COVID 19” ietvaros 2020.gada septembrī. Rezultātā tika iegūts četru faktoru modelis (k=16), ko veido SK kognitīvo dimensiju elementi: piesaistošais (uztvertais sociālais atbalsts un kopīgas vērtības ar ģimeni un tuvākajiem draugiem), savienojošais (uztvertais sociālais atbalsts no domubiedriem un paziņām) un sasaistošais (institucionālā uzticēšanās un attieksme pret sabiedrībā pieņemtajiem likumiem un normām). Rezultāti parāda, ka Kronbaha alfa ir robežās no .80 līdz .90, kas liecina par labu iekšējo saskaņotību. Diskriminācijas indeksi kopumā atbilst zinātnē pieņemtiem psihometrikas rādītājiem un atrodas pieņemtajās robežās (.20 – .80). Izpētošās (EFA) un apstiprinošās (CFA) faktoranalīzes rezultāti apstiprina, ka iegūtā četru faktoru modeļa struktūra ir stabila un tā apstiprinās dažādās izlasēs. Šajā pētījumā izveidotā MSCS daļēji atbilst pētījuma teorētiskajam modelim un iegūtie rezultāti apliecina, ka izstrādātā SK aptauja ir drošs, valīds un izpētei atbilstošs instruments.
Social capital has been studied as one of the most important external resources that contribute to overcoming difficulties of individuals, the ability to adapt and show solidarity in times of crisis, preventive behavior. However, no specific assessment tool has been developed and validated for the measurement of social capital in Latvian. The present study aimed to develop and perform an initial validation of the Multidimensional Social Capital Scale (MSCS) in a Latvian adult sample. The developed theoretical concept based on rapid review covers such types of social capital as bonding, bridging and linking, and there are two dimensions in each of these types: cognitive and structural. Data were collected from a representative sample of Latvian inhabitants (N=1003), within a framework of the National research program “Life with COVID-19” in September 2020. As a result, a four-component structure was obtained. MSCS covers only the cognitive dimension of all three types. One type of bonding (Shared values and perceived social support for family members and close friends), one type of bridging (Perceived social support for friends and acquaintances), and two types of linking (Institutional trust and Attitude towards laws and norms). The items are internally consistent on all scales (Cronbach’s alpha ranged from .80 to .90). Discrimination indices generally meet the scientific requirements falling within the range (.20 – .80). Based on Exploratory (EFA) and Confirmatory factor analysis (CFA) a four-factor structure of MSCS was confirmed (k = 16) in two samples. CFA results demonstrated that the MSCS was a valid and reliable multidimensional scale, which was invariant across both samples. The present findings indicate the validity and reliability of the MSCS for the Latvian population.
Description: Veselības psiholoģija
Health Psychology
Psiholoģija
Psychology
Appears in Collections:Maģistra darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.