Title: Holesterīna līmeņa saistība ar vecuma mākulas deģenerāciju.
Other Titles: Association of cholesterol levels with age-related macular degeneration
Authors: Guna Laganovska
Alberts Veitners
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: Atslēgas vārdi: Vecuma mākulas deģenerācija;holesterīns;drūzas;statīni;Keywords: Age-related macular degeneration;cholesterol;drusen;statins
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Vecuma mākulas deģenerācija (VMD) ir trešais biežākais akluma cēlonis pasaulē, un galvenais akluma cēlonis valstīs ar augstiem ienākumiem. Slimības patfizioloģija joprojām ir neskaidra, taču ir pierādīti vairāki riska faktori, kas sekmē tās attīstību, piemēram, smēķēšana, uzturs, un vairāki ģenētiski polimorfismi. Pētījumos ir ziņoti novērojumi, kuru gadījumā paaugstināts holesterīna līmenis palielina slimības attīstības risku. Pētnieciskā darba mērķis bija aplūkot asins seruma holesterīna līmeņa saistību ar vecuma mākulas deģenerācijas attīstību, kā arī apskatīt iespēju ietekmēt slimības attīstības gaitu, pielietojot holesterīna līmeņa mazinošu terapiju. Kā pētnieciskā darba metode tika izmantota zinātniskās literatūras meklēšana Google Scholar vietnē, brīvpieejas datubāzēs, un RSU abonētajās datubāzēs: ClinicalKey, PubMed, Sciencedirect, Accessmedicine. Pētnieciskajā darbā tika secināts, ka hipotēze, kas norāda uz hiperlipidēmiju/hiperholesterinēmiju kā VMD riska faktoru, ir apskatīta vairākos klīniskos pētījumos, tomēr rezultāti joprojām ir dažādi, un atsevišķos gadījumos pat pretrunīgi. Pašlaik nav pietiekami ticamu pierādījumu, lai pamatotu hipotēzi, ka statīni novērš vai aizkavē VMD progresēšanu, bet nav arī pietiekamu pierādījumu, lai šo hipotēzi noliegtu. Pat neliels aizsardzības efekts sniegtu lielu potenciālo ieguvumu pacienta dzīves kvalitātei, un aprūpes izmaksām, tādēļ ir nepieciešama turpmāka izpēte par statīnu lomu VMD riska mazināšanā.
Age-related macular degeneration (AMD) is the third most common cause of vision loss in the world, and the main cause of blindness in high income countries. The pathophysiology of the disease is poorly understood as of yet, however, there multiple known associated risk factors, including smoking, nutrition, and multiple genetic polymorphisms. Studies have reported an increased risk of the disease in patients with elevated levels of cholesterol. The goal of this study was to review the association of cholesterol levels with age-related macular degeneration, as well as to look at potential ways to affect the course of the disease, by using a cholesterol lowering treatment. The method of choice for this study was to rewiew literature in databases such as Google Scholar, free access databases, as well as those subscribed to by RSU: ClinicalKey, PubMed, Sciencedirect, Accessmedicine. By analizing the scientific literature, it was found that the hypothesis of hyperlipidemia/ hypercholesterolemia as a risk factor for the development of AMD has been reviewed in multiple clinical trials. However, the results are varied, and at times even conflicting. There is no conclusive evidence to prove that the use of statins prevents or delays the progression of AMD. Conversely, there is not enough evidence to deny the hypothesis either. Keeping in mind, that even a minor protective action would yield significant benefits to the patients’ quality of life, as well as reduce healthcare expenditure, further research on the role of statins in AMD risk reduction are justified and needed.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.