Title: Cough Medication Use in Children in Parent’s Opinions
Other Titles: Vecāku viedoklis par klepus ārstēšanu bērniem
Authors: Andris Pūce
Ali Kianpour Forsberg
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: Bērni. Bezrecepšu pretklepus medikamenti. Recepšu pretklepus medikamenti. Aptauja. Vecāku viedoklis;children. Over-the-counter cough medication. Prescription cough medication. Survey. Parents opinions
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Klepus ir dabisks cilvēka ķermeņa aizsargreflekss, lai aizsargātu un atbrīvotu elpceļus. Tas ir biežs saaukstēšanās un citu elpceļu infekciju simptoms, kas nereti rada bažas un trauksmi bērnu vecākiem, bieži pienācīgi netiek novērtēts arī klepus ilgums. Klepus ir arī viens no biežākajiem konsultāciju iemesliem pie ģimenes ārsta. Klepus etioloģija ir atkarīga no dažādiem apstākļiem. Cilvēkiem ir pieejami vairāki bezrecepšu un recepšu medikamenti, kaut arī nereti trūkst pierādījumu par to efektivitāti. Alternatīvi līdzekļi, kā piemēram, medus ir zinātniskos pētījumos minēti arī kā pārāki līdzekļi pār atsevišķiem pretklepus medikamentiem. Šajā pētījumā mēs izmantojām anonīmu tiešsaistes anketu, lai labāk izprastu vecāku viedokli par pretklepus medikamentu lietošanu. Zinātniskā pētījuma rezultāti uzrāda, ka no 81 aptaujas dalībnieka, puse no vecākiem savam bērnam lietoja pretklepus medikamentus. Apmierinātība par sasniegto ārstēšanas rezultātu bija augstāka lietojot recepšu medikamentus nekā bezrecepšu medikamentus. Biežākais informācijas avots rekomendācijām par medikamentiem bija farmaceiti aptiekās. Bezrecepšu medikamenti lielākoties tika izvēlēti ārstēšanai, bez iepriekšējās konsultācijas ar ārstu. Bērnu vecumam bija nozīme medikamentu lietošanas biežumā, vismazāk medikamenti tika lietoti vecuma grupā līdz diviem gadiem, kad to izmantoja aptuveni trešdaļa vecāku. Salīdzinot Latvijas uz Zviedrijas anketu rezultātus, nebija atšķirības starp pretklepus medikamentu lietošanas biežumu, vecāku vecumu nedz arī par vecāku informētību saistībā par jaunākajām rekomendācijām. Recepšu pretklepus medikamentu efektivitātes novērtējums pēc vecāku domām bija septiņi, izmantojot novērtēšanai skalu vērtībā līdz 10, savukārt bezrecepšu pretklepus medikamentiem tas bija pieci. Visbiežākie alternatīvie ārstēšanas līdzekļi, ko vecāki izvēlējās bija dažādi silti šķidrumi, ūdens un medus, tie gan tika izmantoti kā papildinājumi nevis kā aizstājēji terapijas kursā. Pretklepus medikamenti tiek plaši izmantoti bērnu ārstēšanā, taču izmaiņas dažādās ārstēšanas vadlīnijās, rekomendācijās, kā arī zinātnisku pierādījumu trūkums par pretklepus medikamentu efektivitāti nemaina vecāku lēmumu pieņemšanu attiecībā uz tiem. Vecākiem būtu jābūt vairāk informētiem par to cik efektīvi ārstniecībā ir pretklepus medikamenti, kā arī kāds ir iespējamais klepus simptoma norises ilgums bērniem. Būtu nepieciešamas izmaiņas regulējumos attiecībā uz šo produktu tirdzniecību un marķēšanu. Ir jāveic plašāki pētījumi, lai labāk izprastu pret klepus medikamentu potenciālu pielietojumu bērniem dažādos apstākļos.
Cough is natural reflex of human body to defend and clear airways. As symptoms for common cold and other respiratory infections it causes concern and disturbances in daily life of parents, and they often underestimate the duration of cough. It is one of the usual reasons for visiting physicians at outpatient clinic. Etiology of cough is dependent on geographical and clinical setting. Multiple medications as over-the-counter (OTC) and prescription type that are available despite lack of evidence for their efficacy. Alternatives such as honey have been mentioned in studies as superior to some cough medications. In this research paper we are using a survey conducted as an anonymous online form, to get better understanding for parents’ opinion regarding use of cough medication. The result show that of 81 participants to the survey, half of the parents used cough medication for their child. The satisfaction is assessed higher for prescription medication then OTC type. Most common source of recommendation is pharmacies and OTC medication seems to be used in majority of cases without doctor’s consultation. Age of the children did affect the use of medications, and it was lower in youngest age group zero to two years old, but it still was accruing in one third of the cases in this age group. When comparing Latvia, and Sweden, it didn’t affect the use of cough medication in children, neither did age of the parents or if the parents have been previously informed about latest recommendation. Efficacy assessment of cough medication in parents’ opinion was seven from one to 10 scale for prescription medication and five for OTC type. We can see that warm liquids, water, and honey are the most common alternatives and they are used as complement rather than substitute. In conclusion we see that cough medication is widely used in children and changes in recommendation and guidelines and lack of scientific evidence for effectiveness of cough medication in children doesn’t seems to change parents’ decision making. Use of alternative remedies have not been a substitute rather a complement for cough medications and parents seems to make the decision based on other sources then physician recommendations. One suggestion is that parents need to be more informed regarding how effective cough medications really are and how the natural duration of cough could be. Changes in regulation regarding marketing and labelling of these products can also have an impact. More large-scale research should be done to get a better understanding for use of Cough medication in children in different settings.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.