Title: Shift Work as a Risk Fctor for Metabolic Syndrome
Other Titles: Maiņu darbs kā metabolā sindroma riska faktors
Authors: Marija Avota
Karen Kment
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: Metaboliskais sindroms;maiņu darbs;cukura diabēts;insulīna rezistence;aptaukošanās;diennakts ritms;diennakts ritma traucējumi;riska faktori;vielmaiņa;melatonīna ražošana;sirds un asinsvadu slimības;hronotipi;obstruktīva miega apnoja maiņu strādniekiem;gaismas iedarbība;eksogēnā melaton;Metabolic syndrome;Shift work;Diabetes;Insulin resistance;Obesity;Circadian rhythm;Circadian misalignment;Risk factors;Metabolism;Melatonin production;Cardiovascular diseases;Chronotypes;Obstructive Sleep Apnea in shift workers;Light exposure;Exogenous Melatonin intake
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Pašlaik daudzās nozarēs strādājošajiem ir jāstrādā maiņās. Maiņu darbs nozīmē, ka strādājat ārpus darba laika, kas parasti tiek uzskatīts par 9:00 līdz 17:00. Maiņu darbiniekiem bieži ir liekais svars vai aptaukošanās. Turklāt daudzi pieņemas svarā ātrāk nekā cilvēki, kuri dienas laikā ir aizņemti. Aptaukošanās bieži izraisa metabolisko sindromu, diabētu un sirds un asinsvadu slimības, un tāpēc tā ir saistīta ar paaugstinātu mirstības risku. Pēdējos gados vairāki pētījumi ir parādījuši saikni starp maiņu darbu un metabolisko sindromu. Maiņu darbs ir ne tikai īpaši svarīgs veselības aprūpē, rūpniecībā un sabiedrības drošībā, bet arī daudzās citās jomās un nozarēs. Tādējādi ir ļoti svarīgi saprast, kādu kaitējumu var nodarīt maiņu darbs, un rast preventīvus pasākumus, lai aizsargātu darbiniekus un mūsu sabiedrību. SECINĀJUMI: Maiņu darbs būtiski ietekmē veselību. Izmantojot pieejamo informāciju, miega trūkums un diennakts ritma traucējumi izraisa dažādus patofizioloģiskus notikumus, kas saistīti ar metaboliskā sindroma ģenēzi. Maiņu darbiniekiem ārkārtīgi bieži tiek diagnosticēta aptaukošanās, insulīna rezistence, dislipidēmija un arteriālā hipertensija. Tādējādi maiņu darbu var uzskatīt par veselības apdraudējumu, kas veicina metaboliskā sindroma attīstību.
Nowadays employees in many working fields face shift work. Shift work means that you are working outside business hours which are normally considered to be from 9am to 5pm. People operating in shift work often are overweight or obese. Also, many seem to gain weight faster, compared to persons being occupied during daytime hours. Obesity frequently results in metabolic syndrome, diabetes and cardiovascular diseases and therefore is associated with an increased mortality risk. In the past years, several studies have shown a connection between shift work and metabolic syndrome. Shift work is not only particular important in the health care system, industry, and public safety it is commonplace in numerous other fields and branches. Thus, it is highly important to understand the harm, shift work can cause, and to find prophylactic measures to protect employees and our society. Conclusion: Shift work has a significant impact on health. Applied research shows that sleep deprivation and circadian misalignment set off various pathophysiological events associated with the genesis of metabolic syndrome. Obesity, insulin resistance, dyslipidemia and hypertension are extremely often diagnosed in shift workers. Thus, shift work can be regarded as a huge health hazard causing the development of metabolic syndrome.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.