Title: Mutes dobuma mikrobioma izmaiņas cukura diabēta pacientiem
Other Titles: Oral microbiome alterations in diabetes mellitus patients
Authors: Ilze Akota
Dārta-Elizabete Emuliņa
Zobārstniecības fakultāte
Faculty of Dentistry
Keywords: mutes mikrobioms; cukura diabēts; cukura diabēts un mutes dobums; disbioze;1. tipa cukura diabēts un mutes mikrobioms; cukura diabēts un siekalu mikrobioms; gestācijas cukura diabēts un mutes mikrobioms;oral microbiome; diabetes oral cavity dysbiosis; type 1 diabetes oral microbiome; diabetes microbiota saliva; gestational diabetes oral microbiome
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Šī literatūras apskata mērķis bija apkopot un analizēt pieejamo literatūru par mutes dobuma mikrobioma izmaiņām un ietekmi uz cukura diabēta pacientu mutes dobuma veselību, kā arī izstrādāt ieteikumus zobārstiem darbam ar cukura diabēta pacientiem. Pēc iekļaušanas un izslēgšanas kritērijiem tika izvēlētas 38 publikācijas no datu bāzes PubMed (publicētas laika posmā no 2014. līdz 2021. gadam) un 2 papildus avoti. 1. tipa cukura diabēta pacientiem ir paaugstināts periodontīta risks, taču pētījumu rezultāti par konkrētām mutes dobuma mikrobioma izmaiņām nav vienprātīgi. 2. tipa cukura diabēta pacientiem ir raksturīgas krasas mikrobioma izmaiņas un hroniskas hiperglikēmijas izraisīta mikrobioma disbioze. Visizteiktākās mikrobioma izmaiņas ir novērojamas 2. tipa cukura diabēta pacientiem ar periodontītu. Šiem pacientiem mutes dobumā dominē patogēnas un acidofilas baktērijas, praktiski nav probiotisko baktēriju, kā arī ir izteikti lielāks kopējais mikroorganismu skaits un daudzveidība. Gestācijas cukura diabēta pacientēm izteiktas mutes mikrobioma izmaiņas nenovēro, taču jāpiemin, ka šī tēma īpaši Eiropā nav plaši pētīta. Darbā ar cukura diabēta pacientiem, zobārstiem ir jāpievērš pastiprināta uzmanība pacienta periodontālo audu veselības stāvoklim. Zobārstam ir jāsniedz atbilstošas rekomendācijas, kas pacientiem palīdzētu uzlabot mutes dobuma veselību un nepieciešamības gadījumā ir jāsadarbojas ar pacienta ģimenes ārstu vai endokrinologu.
Aim of this literature review was to gather and analyse the available literature about oral microbiome alterations and its impact on the oral health of diabetes mellitus patients, as well as to develop recommendations for dentists working with diabetes mellitus patients. After application of inclusion and elimination criteria 38 publications were selected from PubMed database (published between 2014 and 2021) and 2 additional sources. Type 1 diabetes patients have an increased periodontitis risk, but research results about the particular oral microbiome modifications are not conclusive. Type 2 diabetes patients exhibit prominent oral microbiome alterations and microbiome dysbiosis caused by chronic hyperglycaemia. The most notable changes can be seen in type 2 diabetes patients with periodontitis. The oral microbiota in these patients is heavily dominated by pathogenic and acidophilic bacteria and there are practically no probiotic bacteria, as well as the overall bacterial count and diversity is considerably higher. Gestation diabetes patients do not exhibit prominent oral microbiome shifts, but it must be noted that this topic is not widely researched, especially in Europe. When working with diabetes mellitus patients, dentists must recognize that special attention needs to be paid to their periodontal health status. Dentists must also be able to give appropriate recommendations on how their oral health can be improved and, when needed, patient’s general practitioner or endocrinologist should be consulted.
Description: Zobārstniecība
Dentistry
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.