Title: Dental Caries Prevalence in Children with Cleft Palate/Lip
Other Titles: Zobu kariesa izplatība bērniem ar iedzimtām šķeltnēm
Authors: Kristīne Kadiķe
Dongmin Lee
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: lūpu un aukslēju šķeltne - lūpu šķeltne - aukslēju šķeltne - kariess - izplatība – bērns;cleft lip palate – cleft lip – cleft palate – caries – prevalence – child
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Lūpas un aukslēju šķeltnes ir visbiežāk sastopamā iedzimtā patoloģija sejas-žokļu rajonā. Bērni ar lūpu un aukslēju šķeltnēm visā dzīves laikā saskaras ar dažādām veselības un dentālām problēmām. Lai nodrošinātu veselīgu sakodienu, ļoti svarīga ir kaula saglabāšana šķeltnes apvidū, zobu vietas saglabāšana un pieņemama oklūzija. Zobu kariess ir hroniska novēršama slimība un galvenais apdraudējums bērnu mutes veselībai (Selwitz et al., 2007). Tādējādi, profilakse un agrīna diagnostika ir svarīga multidisciplināras ārstēšanas sastāvdaļa bērniem ar lūpu un aukslēju sķeltnēm. Šī literatūras apskata mērķis ir atrast pierādījumus tam, vai bērniem ar lūpu un aukslēju šķeltnēm ir vai nav augstāks kariesa izplatības līmenis salīdzinājumā ar veseliem bērniem bez šķeltnēm. Šis literatūras apskats ir nozīmīgs, jo tajā ir noteikti iespējamie kariesa predisponējošie riska faktori, mutes veselības modeļi, kā arī minēti esošie profilakses pasākumi bērniem ar lūpu un aukslēju šķeltnēm, kas palīdz izstrādāt un īstenot slimības profilakses pasākumus, kuri ir īpaši paredzēti šai iedzīvotāju grupai. Darba pirmajā daļā ir īsi definētas lūpu un aukslēju šķeltnes un zobu kariess, lai sekmētu turpmāku analīzi un diskusiju. Slimības epidemioloģiskais sadalījums ir aprakstīts, lai veiktu tiešu salīdzinājumu starp šķeltņu un zobu kariesa izplatības rādītājiem. Otrkārt, pēc šķeltņu un zobu kariesa definīcijas un teorētiskā pamatojuma tiek pētīta kariesa izplatība bērniem ar lūpu un aukslēju šķeltnēm, aplūkojot vairākus iepriekšējos pētījumus par šo konkrēto tematu. Pamatojoties uz iegūtajiem rezultātiem, ir identificēti riska faktori, kas izraisa zobu kariesu bērniem ar lūpu un aukslēju šķeltnēm. Noteikti un kritiski izvērtēti ne tikai riska faktori, kas balstās uz anatomiskām īpatnībām, bet arī ārējās ietekmes, kas rada iespējamu kariesa risku bērniem ar lūpu un aukslēju šķeltnēm. Noteikti slimību profilakses pasākumi bērniem bez lūpu un aukslēju šķeltnēm un bērniem ar lūpu un aukslēju šķeltnēm, lai salīdzinātu profilakses pasākumus un nosauktu izmaiņas vai ieteikumus, kas īpaši paredzēti bērniem ar lūpu un aukslēju šķeltnēm. Šī pētījuma rezultāti sniedz ieskatu par iespējamiem kariesa riska faktoriem bērniem ar lūpu un aukslēju šķeltnēm un profilaktiskajiem pasākumiem, kas ir īpaši pielāgoti šo bērnu vajadzībām. Ļoti svarīga ir starpdisciplināra pieeja starp aprūpē iesaistītajiem speciālistiem un bērnu zobārstiem jau no paša sākuma, jo agrīna diagnostika ir galvenais, lai novērstu slimības progresēšanu.
Cleft lip and palate are the most common congenital malformations in maxillofacial region. Children born with CL/P encounter numerous health and dental problems throughout their lifetime. Therefore, the maintenance of a healthy dentition especially in this group of patients is of principal importance for aspects such as bone preservation, space maintenance and an acceptable occlusion. Dental caries is the most chronic preventable disease and the main hazard to the oral health in children (Selwitz et al., 2007). Thus, the prevention and early diagnosis is an important component of the multidisciplinary management of children with CL/P. The aim of this literature review was to find evidence whether or not children with CL/P demonstrate a higher caries prevalence compared to healthy cleft-free children. This literature review is important as it identifies possible caries predisposing risk factors, oral health patterns as well as current preventive measures in children with CL/P, which aid in the elaboration and implementation of disease preventive measures that are specifically aimed towards this population group. In the first part of the thesis, oral clefts and dental caries is briefly defined in a way that contributes to further analysis and discussion. The epidemiological distribution of disease is elaborated on to draw a direct comparison between oral clefts and caries incidences. Secondly, following the definition and theoretical background of oral clefts and dental caries, the caries prevalence in children with CL/P is investigated by reviewing several previous studies on that specific topic. On the basis of the findings, risk factors of dental caries in CL/P patients is identified. In this process, not only risk factors based on anatomical circumstances, but also external influences are determined and critically scrutinized, which pose a supposed risk for caries in children with CL/P. Disease preventive interventions in children and in children with CL/P are determined with the aim of comparing the preventive measures and naming modifications or recommendations specifically directed towards children with CL/P. The results of this study provide insight in the possible risk factors for caries in children with CL/P and the preventive measures to be inferred that are specifically tailored to the needs of these children. A multidisciplinary approach between cleft teams and pediatric dentists from the very beginning is of great importance, as early diagnosis is the key point in preventing disease progression.
Description: Zobārstniecība
Dentistry
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.