Title: Mijiedarbība, sadarbība un atlīdzināšana Latvijas laukos
Other Titles: Interactions, cooperation and reciprocity in Latvia countryside
Authors: Klāvs Sedlenieks
Sabīne Baumane
Komunikācijas fakultāte
Faculty of Communications
Keywords: Atslēgas vārdi: Mijiedarbība;sadarbība;atlīdzināšana;norēķins;reciprocitāte;normas;lauki.;Keywords: interaction;cooperation;redress;settlement;reciprocity;norms;countryside;rural economy.
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: ANOTĀCIJA Maģistra darba “Mijiedarbība, sadarbība un atlīdzināšana Latvijas laukos” uzdevums ir skaidrot savstarpējo ciema iedzīvotāju sociālo mijiedarbību, kura ir blakusesoša tirgus ekonomikai un kura lielā mērā balsta lauku ekonomiku, kā arī darbs pēta, kā notiek savstarpējā mijiedarbības atlīdzināšana. Maģistra darbs ir balstīts uz lauka pētījumu nelielā lauku ciemā Ziemeļkurzemē un tapis laika posmā no 2020.gada aprīļa, kad veicu pirmo novērojumu piefiksēšanu, līdz 2021.gada novembrim, izmantojot tādas pētījuma metodes kā līdzdalīgais novērojums, daļēji strukturētas intervijas, neformālas intervijas un autoetnogrāfiju. Darbā tiek raksturota ciema iedzīvotāju savstarpējā mijiedarbība un sadarbība – kā norisinās mijiedarbība, kas ikdienā viņus uz to pamudina, kā tieši norit mijiedarbība un sadarbība, kāda ir to lomu viņu dzīvē un vai pastāv savstarpēja atīdzināšana mijiedarbības procesā, kā arī tiek analizēts, kāpēc vietējie iedzīvotāji izvēlās būt sociālajās attiecībās un ir ļoti atturīgi pret naudas iesaisti tajās. Darbā tiek aktualizēts jautājums par sociālās mijiedarbības nozīmīgo lomu lauku ekonomikā un resursu pieejamībā vietējiem iedzīvotājiem. Balstoties uz pētījuma rezultātiem, par maģistra darba galveno tēzi ir izvirzīts apgalvojums, ka vietējie iedzīvotāji izvēlas būt sociālajās attiecībās, jo tās balsta viņu ikdienas soli ciemā un nodrošina plašāku un ātrāku resursu pieejamību, ja salīdzinām ar tirgus ekonomikas resursu pieejamību. Distancējoties no savstarpējās atlīdzināšanas vērtību noteikšanas abpusējā mijiedarbībā, ciema iedzīvotāji iegūst vairākus labumus. Pirmkārt, kaimiņu attiecības tiek uzturētas ar sociālo saišu palīdzību un skaidra atlīdzināšana, kā arī nauda no tām tiek turēta pēc iespējas lielākā atstatumā. Otrkārt, nerunājot ne par naudu, ne cita veida norēķinu, ciema iedzīvotāji nodrošina sev nākotnes resursu, jo, ja nenotiek atlīdzināšana, tad attiecības netiek izbeigtas un tiek saglabāta iespēja, ka otram var kaut ko prasīt, ja pašam radīsies tāda vajadzība. Pētījums tiek balstīts uz ekonomikas antropoloģijas teoriju un skatīts caur sociālo normu, tirgus normu, reciprocitātes, parāda un naudas terminoloģiju. Atslēgas vārdi: Mijiedarbība, sadarbība, atlīdzināšana, norēķins, reciprocitāte, normas, lauki.
ABSTRACT The task of the master's thesis "Interactions, cooperation and reciprocity in Latvia countryside" is to explain villagers mutual social interactions, which are adjacent to the market economy and which highly supports the countryside economy, and the work also explores how mutual interactions are settled. The master thesis is based on field research in the small village in Ziemeļkurzeme, and field research is conducted from April 2020 to November 2021 using participant observation, semistructured interviews, and unstructured interviews, and autoethnography. The thesis characterizes villagers mutual social interactions and cooperation – how interactions take place, what urges villagers to interact in their every day, how exactly interactions and collaboration is going on, what is their role in villagers life and whether there is a mutual settlement in the process of interaction, as well there is an analysis of question why villagers choose to be in social relations and are very reserved to involve money in their relationship. The central argument of the thesis is that local people choose to be in a social relationship because they support their daily life and provide broader and faster access to resources compared to the availability of market economy resources. Distancing from determining the values in mutual interaction, the villagers obtain several benefits. Firstly, neighborhood relations are maintained through social ties and clear redress, and money from them is kept as far apart as possible. Secondly, not to mention money or other forms of settlement, the villagers provide themselves with a future resource because if there is no settlement, the relationship is not terminated, and the possibility remains that the other may be asked for something if the need arises. The thesis is based on the theory of economic anthropology and is viewed through the terminology of interaction, social norms, market norms, reciprocity, debt, and money. Keywords: interaction, cooperation, redress, settlement, reciprocity, norms, countryside, rural economy.
Description: Sociālā antropoloģija
Social Anthropology
Socioloģija, politoloģija un antropoloģija
Sociology, Politics and Anthropology
Appears in Collections:Maģistra darbi

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Apliecinajums_Baumane_Sabīne.pdfNoslēguma darba pielikums312.08 kBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked
Komunikacijas_fakultate_SAM_2022_Sabine_Baumane_035103.pdfMaģistra darbs2.11 MBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.