Title: Pārmērīgas instrumentācijas problēma periodontoloģijā
Other Titles: The problem of over-instrumentation in periodontology
Authors: Una Stāmere
Lelde Beāte Ziemele
Zobārstniecības fakultāte
Faculty of Dentistry
Keywords: Periodontīts; zobakmens noņemšanas instrumenti; periodontālā terapija; zoba saknes virsma; dentīna zudums.;Periodontitis; instruments for removing calculus; periodontal therapy; tooth root surface; dentine loss.
Issue Date: 2022
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Periodontīts ir slimība, par kuras esamību cilvēks var nenojaust ļoti ilgu laiku, taču tā neatkāpjas – periodontīta progresija ar katru gadu var aizvien palielināties. Tieši šī iemesla dēļ ļoti svarīga ir tā konstatēšana agrīnās stadijās. Labi uzraudzīts un pienācīgi ārstēts, tas var neprogresēt un neietekmēt cilvēka dzīves kvalitāti. Lai to nodrošinātu, katram pacientam ir nepieciešami individuāli izmeklējumi un pieeja, kā ārstēt šo slimību. Kvalifikācijas darbs par “Pārmērīgas vai nepietiekamas instrumentācijas problēmu periodontoloģijā” sastāv no ievada, četrām nodaļām ar literatūras apskatu, pētījumā iegūto datu rezultātu apskatu, diskusijas, secinājumiem un diviem pielikumiem. Darbā risināts jautājums par to, pie kādām sekām var novest pārmērīga vai nepietiekama instrumentācija periodontoloģijā un kādi instrumenti zobakmens un aplikuma noņemšanā ir vis-saudzīgākie pret zoba audiem. Kvalifikācijas darba mērķis ir izpētīt, kādas sekas uz periodontu atstāj pārmērīga instrumentācija, kā arī apskatīt dažādus instrumenti, ar kuriem veicama gan periodontoloģiskā ārstēšana, gan apskate, un, kurš no tiem ir vissaudzīgākais pret zoba audiem. Pirmajā darba daļa tiek veikts literatūras apskats par tēmu un salīdzināti dažādi zobakmens un aplikuma noņemšanas instrumenti un to radītajām negatīvajām sekām uz zoba audiem. Otrajā darba daļā tiek veikta aptaujas analīze un rezultātu apkopojums. Svarīgākais un nozīmīgākais kvalifikācijas darbā iegūtais secinājums - lietojot nepiemērotus un nekvalitatīvus instrumentus, un, neapzinoties iespējamo pacienta kaitējumu, ir risks panākt nelabvēlīgu periodotālās terapijas iznākumu, kā arī darba aptaujas rezultāti liecina, ka daļa speciālistu tomēr nav informēti par sekmīgas periodontālās ārstēšanas priekšnosacījumiem.
Periodontitis is a disease that can be unsuspected for a very long time, but it does not retreat – the progression of periodontitis can increase with each year. It is precisely for this reason that it is very important to detect it at an early stage. Well monitored and pro-perly treated, it may not progress or affect the quality of human life. To ensure this, indi-vidual examinations and approaches to the treatment of this disease are required for each patient. The qualification work on “Excessive or insufficient instrumentation in periodon-tology” consists of an introduction, four chapters with an overview of literature, an over-view of the results of the data obtained in the study, discussions, conclusions and two an-nexes. The issue addressed in the qualification work deals with excessive or insufficient instrumentation in periodontology, and which instruments for removing the calculus and plaque are the most gentle to the tissues of the tooth. The purpose of the qualification work is to examine the effects of excessive instrumentation on periodont, as well as to look at the various instruments that require both periodontological treatment and testing and which are the most gentle to the tissues of the tooth. The first part of the work carries out an overview of the topic and compares the various instruments for removing the calculus/plaque and the negative effects they leave on the tissues of the tooth. The second part of the work carries out a survey analysis and a summary of the results. The most important and significant conclusion of the qualification work: using inappropriate and non-qualified tools and, without knowing the potential harm to the patient, is the risk of achieving a non-favourable outcome of the periodontal therapy, as well as the results of the work survey show that some specialists have not yet been informed of the pre-conditions of successful periodonal treatment.
Description: Zobu higiēnists
Dental Hygiene
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo kvalifikācijas darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.