Title: Māsas vadītas iegurņa pamatnes muskulatūras nostiprināšanas nodarbības sievietēm ar urīna nesaturēšanu un to iznākums
Other Titles: Nurse-led pelvic floor muscle strengthening classes with the outcome for women with urinary incontinence
Authors: Inga Millere
Inese Kravcova
Liepājas filiāle
Liepāja branch
Keywords: Urīna nesaturēšana;biofeedback metode;māsas aprūpe;dzīves kvalitāte.;Urinary incontinence;biofeedback method;nurse’s care;quality of life.
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Anotācija Pēdējos desmit gadus aizvien biežāk uzmanība tiek vērsta uz cilvēka veselību. Mazāk vai vairāk nopietna problēma ir urinēt noteiktā laikā un vietā. Urīna nesaturēšana skar abus dzimumus, bet anatomisko atšķirību dēļ vairāk cieš sievietes. Nesaturēšana ļoti iespaido dzīves kvalitāti. Sabiedrībā par šo problēmu nav pieņemts runāt, bet ir būtiski pievērst tai uzmanību. Urīna nesaturēšanu var ārstēt dažādi, no maz invazīvām metodēm līdz operācijām. Sākotnēji ir svarīgi vingrināt iegurņa muskulatūru. Biofeedback ir papildus metode iegurņa pamatnes muskuļu treniņam sievietēm ar urīna nesaturēšanu. Ar šo metodi var motivēt pacientus vingrot un panākt brīvprātīgu procesu kontroli pār mazā iegurņa muskuļiem. Māsas ir kompetentas sniegt konsultācijas un informāciju, piedāvāt iespējamos risinājumus, lai uzlabotu pacientu dzīves kvalitāti ar urīna simptomiem. Pārrunas, vingrojumu apmācība ar biofeedback palīdzību, rekomendācijas par šķidruma uzņemšanu un higiēniskiem pasākumiem var uzlabot uzvedības iejaukšanās kvalitāti. Tas ir ietilpīgs darbs, ārstēšanas veids, kas var ilgt no dažiem mēnešiem līdz pat gadam – tāds laika posms vajadzīgs, lai pacienti sasniegtu vēlamo rezultātu. Maģistra darba pētījuma izstrādes laikā kādā no Latvijas slimnīcām, urīna nesaturēšanas kabinetā tika izpētīts, vai māsas vadītās iegurņa pamatnes muskulatūras nostiprināšanas nodarbības sievietēm ar urīna nesaturēšanu samazina urīna nesaturēšanas simptomus un paaugstina ar veselību saistīto dzīves kvalitāti. Randomizēts kontrolēts pētījums- noteiktas intervences grupa tiek salīdzināta ar kontroles grupu, kas nesaņem intervenci. Pētījumam sadalījums pa grupām izvēlēti nejauši. Pētījuma veikšanai kā palīgierīce izmantota bioatgriezeniskās saites metodes programma Urostym, un anketas. Secināts, ka māsas vadītas iegurņa pamatnes muskulatūras nostiprināšanas nodarbības sievietēm ar urīna nesaturēšanu, samazina tās simptomus, un paaugstina ar veselību saistīto dzīves kvalitāti.
Annotation In last 10 years more attention is brought to human health. More or less serious problem is to urinate in certain place and in certain time. Both genders are affected by urinary incontinence, but because of anatomical differences female are affected more. Incontinence affects the quality of life. In society it is not widely discussed about this problem, but it is important to pay attention to it. Urinary incontinence can be cured by different methods, from invasive methods to surgeries. At the beginning it is important to exercise the pelvic muscle. Biofeedback is additional method to exercise the pelvic floor muscle for females with urinary incontinence. With this method it is possible to motivate patients to exercise and to reach voluntary process control over the small pelvic muscle. Nurses are competent to give consultations and information, to offer possible solutions, to improve quality of life of the patient with urine symptoms. Consultations, exercise instructions with help by the biofeedback method, recommendations about consuming liquids and hygienic measures may improve quality of intervene of behavior. It is long work and type of treatment, which can take time form few months up to year, to reach the desired result. To get results for this research, has been examined patients in urinary incontinence rooms in one of the hospitals of Latvia if the pelvic floor muscle strengthening training lead by nurses for female with urinary incontinence decreases urinary incontinence symptoms and increases quality of life connected with heath quality. The randomized controlled research – certain intervention group has been compared with control group, which did not receive intervention. Distribution into groups was chosen by chance. Biofeedback method’s program Urostym and questionnaire was used to make this research. It has been concluded that pelvic floor musculature`s exercises lead by nurses for female with urinary incontinence decreases urinary incontinence symptoms and increase quality of life connected with health.
Description: Māszinības
Nursing Studies
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Maģistra darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.