Title: Orgānu transplantācija: nacionālais un starptautiskais tiesiskais regulējums un tā problemātika.
Other Titles: Organ transplantation: national and international legal regulations and problematics
Authors: Karina Palkova
Daniela Izotenko
Juridiskā fakultāte
Faculty of Law
Keywords: Biomedicīnas tiesības;prezumētā piekrišana;transplantācija;homotransplantācija;mākslīgi orgāni;3D orgāni;transplantācijas starptautiskais tiesiskais regulējums;donors;ziedošana;bioētika;medicīnas ētika;medicīnas tiesības;Biomedicine Law;presumed consent;transplantation;homotransplantations;artificiel organs;3D organs;transplant professionals;International transplantation Law;donor;donation;bioethics;medicine ethics
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Maģistra darbs ir veltīts aktuālajai orgānu transplantācijas nacionālā un starptautiskā tiesiskā regulējuma problemātikai. Zinātniskajam un tehnoloģiskajam progresam jābūt vērstam uz indivīdu, ģimeņu, grupu vai kopienu un visas cilvēces labklājības veicināšanu, vienlaikus nodrošinot cilvēka cieņas un pamatbrīvību vispārēju ievērošanu. Tika analizēts nacionālais un starptautiskais tiesiskais regulējums, kas attiecas uz orgānu homotransplantāciju, ētiskajiem apsvērumiem, procesuālo piemērošanu, orgānu tirdzniecības aizliegumu un cilvēktiesībām. Latvijas Republikā ir nostiprināta prezumētās piekrišanas sistēma. Nacionālo normatīvo aktu pēdējo gadu grozījumu mērķis bija padarīt transplantāciju skaidrāku un saprotamāku, tomēr ir palikuši procesi, kas nav regulēti. Darba rezultātā secināts, ka nacionālajam tiesiskajam regulējumam ir nepieciešama virkne grozījumu, nosakot: precīzāku transplantācijas jēdzienu, nepilngadīgo donoru īpašo aizsardzību, ārstniecības personāla tiesisko aizsardzību, sazinoties ar tuviniekiem, kas nav klātesoši, intensīvas terapijas ilgumu pēc smadzeņu nāves fakta konstatācijas, u.c. Maģistra darbs sastāv no ievada, trīs nodaļām, kā arī secinājumiem un priekšlikumiem. Maģistra darba apjoms ir 96 lpp.
The master’s thesis is dedicated to the current challenges and problematics of the national and international legal framework for organ transplantation. Scientific and technological progress must always be aimed at promoting the wellbeing of individuals, families, groups, communities and all of humanity, while ensuring universal respect for human dignity and human rights. In the thesis it has been analysed both national and international legal frameworks relating to organ homotransplantation, ethical considerations, procedural application, the ban on organ trafficking and human rights. The system of presumed consent has been strengthened in the Republic of Latvia. The amendments in national legislation in recent years aimed to make transplantation clearer and more comprehensible, but non-regulated processes have remained. It was concluded that the national legal framework needs a series of amendments to define: the more accurate definition of transplantation, including transplantation of artificiel organs, the special protection of minor donors, the legal protection of medical staff in contact with non-present relatives, the duration of intensive care after determination of brain death, etc. The master's thesis consists of an introduction, three chapters, as well as conclusions and proposals part. The volume is 96 pages.
Description: Tiesību zinātne
Law Science
Tiesību zinātne
Law Science
Appears in Collections:Maģistra darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.