Title: Nootropo līdzekļu lietošana studentu vidū
Other Titles: Use of nootropic drugs among students
Authors: Ieva Kalve
Roberts Žuns
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: Nootropie līdzekļi;studenti;psihostimulatori;kognitīvie stimulatori.;Nootropic drugs;students;psychostimulants. cognitive enhancers.
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Ievads. Nootropie un kognitīvo darbību uzlabojošie līdzekļi gūst arvien lielāku popularitāti mūsdienu studentu vidū. Studenti sāk biežāk lietot psihostimulējošos līdzekļus, lai uzlabotu savu akadēmisko sniegumu un saglabātu konkurētspēju universitātes vidē. Psihostimulantu nesankcionēta lietošana var radīt draudus veselībai un pat dzīvībai. Ir svarīgi izprast riskus un ieguvumus, kas saistīti ar psihostimulantu lietošanu. Mērķis. Šī literatūras apskata mērķis ir noskaidrot nootropo līdzekļu lietošanas biežumu un tendences studentu vidū, kā arī izvērtēt riskus un ieguvumus, kas saistīti ar iepriekš minēto līdzekļu nesankcionētu lietošanu. Materiāli un metodes. Literatūras apskatā tika izmantota analītiskā metode, kura sevī ietvēra vairāku pētniecisko darbu meklēšanu un analizēšanu. Salīdzinošā metode, kura sevī iekļāva skatīto pētniecisko darbu informācijas salīdzināšanu savā starpā. Deduktīvā metode, kura tika pielietota, lai veiktu secinājumus, balstoties uz jauniegūto informāciju un tās savstarpēju salīdzināšanu. Rezultāti. Literatūras apskatā tika noskaidrots, ka nootropo līdzekļu un psihostimulantu lietošana studentu vidū ir aktuāla problēma ar tendenci pieaugt popularitātē. Nootropo līdzekļu un psihostimulantu lietošana sevī ietver riskus uz īstermiņa un arī ilglaicīgām veselības problēmām, kas būtiski samazina dzīves kvalitāti un var pat novest pie lietotāja nāves. Skatītajos pētījumos respondentu skaits variēja no 326 aptaujātajiem studentiem līdz pat 1115 aptaujātajiem studentiem, apskatot gan lielākas, gan mazākas respondentu grupas ar atšķirīgiem demogrāfiskajiem un sociāli ekonomiskajiem apstākļiem. Nootropo līdzekļu un psihostimulantu lietotāju skaits variēja no 0,76% līdz 18%, taču vidēji svārstījās ap 11%. Kā galvenais iemesls līdzekļu lietošanā tika atzīmēta akadēmiskā izaugsme un konkurentspējas nodrošināšana studiju vidē. Secinājumi. Nesankcionēta nootropo līdzekļu un psihostimulantu lietošana studentu vidū ir aktuāla problēma. Tās popularitāte studentu vidū paliek augstāka un skar pārsvarā visus pasaules reģionus. Ņemot vērā iesaistītos riskus lietotāju veselībai un dzīvībai, problēmai ir jāpievērš lielāka uzmanība un tā ir cītīgāk jāizpēta.
Introduction. Nootropic and cognitive performance enhancing drugs are gaining popularity among modern students. Students are starting to use psychostimulants more frequently to improve their academic performance and to remain competitive in the university environment. Unauthorized use of these psychostimulants can pose a threat to the users’ health and well-being, in cases even life itself. It is important to understand the risks and benefits associated with the use of cognitive enhancers. Objectives. The purpose of this review of literature is to identify the frequency and trends of use of nootropic products among students, as well as to assess risks and benefits associated with the unauthorised use of the products mentioned above. Materials and methods. The review of literature used an analytical method that included the search for and analysis of several research works. The comparative method, which included comparing the information of the research works being studied with each other. The deductive method used to draw conclusions on the basis of the new information and its cross-comparison. Results. The review of literature found that the use of nootropic drugs and psychostimulants among students is a pressing problem with a tendency to grow in popularity. The use of nootropic agents and psychostimulants includes risks to short-term and also long-term health problems, which significantly reduce quality of life and may even lead to the death of the user. In the studies reviewed, the number of respondents varied from 326 to 1115 students surveyed, looking at both larger and smaller groups of respondents with different demographic and socio-economic conditions. The number of users of nootropics and psychostimulants varied from 0.76% to 18%, but averaged around 11%. The main reason for the use of the aforesaid drugs was to improve academic growth and competitiveness in the study environment. Conclusions. Unauthorized use of nootropic drugs and psychostimulants among students is a pressing problem. Its popularity among students tends to grow and affects mostly all regions of the world. In view of the risks to the health and life of users, the problem needs to be given greater attention and needs to be studied more closely.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.