Title: Stress- induced Hormonal Levels in Blood and Symptomatic Changes in PCOS Patients
Other Titles: Stresa izraisīts hormona līmenis asinīs un simptomātiskās izmaiņas PCOS pacientiem
Authors: Vladimirs Voicehovskis
Berit Tülin Ersin
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: Stress un PCOS patoģenēze;psihoneiroendokrinoloģija;hronisks zemas pakāpes iekaisums;HPA ass disfunkcija;HPO ass;psihiski traucējumi;PTSS;HSP70.1;KHFAC;MCP-1;progesterona deficīts;locus coeruleus;LC-NE sistēma;Stress and PCOS pathogenesis;psychoneuroendocrinology;chronic low-grade inflammation;HPA axis dysfunction;HPO axis;psychiatric disturbances;PTSD;HSP70.1;KHFAC;MCP-1;progesterone deficiency;locus coeruleus;LC-NE system
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Aplēses liecina, ka PCOS izplatība ir aptuveni 12%, un tas tiek uzskatīts par visizplatītāko endokrīnās sistēmas traucējumu sievietēm reproduktīvā vecumā, neatkarīgi no to rases vai etniskās piederības. Tendences norāda uz to, ka saslimstība ar PCOS pieaug. Dažos gadījumos viens no saslimstības pieauguma faktoriem ir aptaukošanās, tomēr vairumā gadījumu no PCOS cieš sievietes, kas ir kalsnas un kam nav aptaukošanās pazīmju. Līdz ar to var secināt, ka šos PCOS traucējumus galvenokārt veicina nevis insulīna rezistence, bet gan citi faktori. Vairāki pētījumi norāda uz to, ka sievietēm ar PCOS ir novērota lielāka psihisko traucējumu izplatība un intensitāte, tostarp trauksme, depresija un bipolārie traucējumi. Atsevišķos gadījumos sievietēm ar PCOS ir novērota progresīvā ritma disfunkcija, paaugstināta virsnieru dziedzera darbība, hronisks zemas pakāpes iekaisums un vairogdziedzera disfunkcija. Pētījumi arī liecina, ka ilgstošs stress ir būtisks faktors insulīna rezistences attīstībā un var būt saistīts ar vairākiem ierosinātiem PCOS patogenētiem faktoriem līdz ar insulīna rezistenci. Ārpus ģenētiskiem un vides faktoriem hiperreaktīva HPA ass var būt katalizators PCOS attīstībā, pasliktinot PCOS nēsātāja veselības stāvokli.
The prevalence of PCOS is estimated to be around 12% and is considered the most common endocrine disorder in women of reproductive age, affecting all races and ethnicities. The incidence seems to be rising. Some have connected the increased incidence to an overall increase in obesity; however, a greater degree of PCOS women than what was previously thought are lean and can seem to have other factors than solely insulin resistance that could play a part in the development of the disorder. Several studies have pointed out a greater prevalence and burden of psychiatric disorders among women with PCOS, including anxiety, depression, and bipolar disorder. A circadian rhythm dysfunction has been documented in women with PCOS; an increased adrenal gland volume, chronic low-grade inflammation and thyroid dysfunction are other conditions that have been linked to PCOS. As well, research shows that long-term stress plays a in the development of insulin resistance and may be connected to several proposed pathogenetic factors in PCOS other than insulin resistance. Apart from genetic and environmental factors, a hyperreactive HPA axis seem to be a catalyst for the development of and worsening of PCOS.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.