Title: Recent Development in Particulate Matter Research
Other Titles: Nesenā attīstība cieto daļiņu vielu izpētē
Authors: Marija Avota
Philipp Klaus Daniel Maria Kawaletz
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: Īpaša lieta;Īpaša lieta izpēte;kritēriji piesārņotāji;gaisa piesārņojums;veselība;COVID-19;ietekme uz cilvēka ķermeni;oksidatīvais stress;plaušu vēzis;Particulate matter;particulate matter research;criteria pollutants;air pollution;health;COVID-19;effect on human body;oxidative stress;lung cancer
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Gaisa piesārņojums ir viena no 21. gadsimta visietekmīgākajām problēmām ar lielākajām sekām. Pēdējās desmitgadēs lēnām, bet stabili tika atklāts, ka gaisa piesārņojums arvien vairāk ietekmē mūsu veselību. 20. gadsimta sākumā pasaule lēnām apzinājās gaisa piesārņojuma postošo potenciālu. Tas bija spēcīgi jūtams smoga veidojumos Londonā un Losandželosā. Drīz pētnieki ievēroja saistību starp daļiņām un postošām gāzēm, kas izdalās dažādu procesu laikā, kas nodrošina tehnoloģisko attīstību kā atbildīgo faktoru. Lai ierobežotu sekas uz veselību tika ieviesti jauni likumi un noteikumi. Kopš tā laika tika apzināti vairāki piesārņotāji un izprasti fundamentāli mehānismi. Īpaši cietās daļiņas tiek uzskatītas par visietekmīgāko piesārņojošo vielu. Cieto daļiņu kaitīgā ietekme, kas ne tikai ietekmēja plaušas, bija vērojama jau 2000. gadu sākumā. 10 gadu intervālā no 2000. gada līdz 2010. gadam tika publicēti vairāki pētījumi, kas veidoja spēcīgus zinātniskos pamatojumus. No tā brīža publicēto pētījumu skaits ir pieaudzis. Pēdējos gados tika veikti vairāki atklājumi, kas parādīja jaunas asociācijas starp slimību un patoloģisko procesu mijiedarbību, kas līdz šim vēl nebija veikti. Turklāt cietajām daļiņām ir svarīga nozīme infekcijas slimību pārnešanā, kas ir aktuālāka tēma nekā jebkad agrāk. Nesenais veikto un publicēto pētījumu palielinājums, tikai apstiprina, ka daļiņu ietekme nav līdz galam noteikta un saprotama. Ir ļoti svarīgi sekot un izpētīt vienu no 21. gadsimta bīstamākajiem draudiem. Mērķis ir analizēt, apkopot un pasniegt saprotamu ainu par jaunākajiem un būtiskākajiem pētījumiem par cietajām daļiņām un to ietekmi uz cilvēku veselību, kā arī noteikt, vai to ietekme, pēdējās desmitgadēs, ir novērtēta par zemu. Pētījumu skaits pieaug un norāda uz daudz lielāku ietekmi uz cilvēka organismu nekā pēdējos gados gaidīts, kas vēl jāprecizē. Lai radītu reprezentatīvu priekšstatu par nesenajiem pētījumiem par daļiņu ietekmi un nozīmi cilvēka dzīvē. Lai izveidotu visaptverošu un saprotamu pārskatu uz sarežīgo cilvēka ķermeņa kopumu, tas tika sadalīts mazākās vienībās, sauktās par ķermeņa sistēmām. Bija nepieciešams sākt ar pēdējās desmitgades fundamentālajiem un būtiskākajiem pētījumiem, kam sekoja piekļuve jaunākajiem medicīnas, aroda un sabiedrības veselības rakstiem, grāmatām, pētījumiem un iestāžu datu bāzēm, piemēram, PVO, CDC, ECDC. Izmantojot vairākas meklētājprogrammas, piemēram, “PubMed” un slavenus žurnālus, piemēram, “The Lancet”, tika veikta sistēmiska pieeja jaunāko un svarīgāko pētījumu izpētei. Rezultāti tika izsecināti balstoties uz vairākiem vispasaules pētījumiem ar apstiprinošiem pierādījumiem.
Air pollution is one, if not the most, influential consequence and challenge of the 21st century. Slowly but steady the last decades revealed more and more the impact air pollution has on our health. In the early 20th till the mid of this century the world slowly, recognized the destructive potential of air pollution. This was painfully experienced during the smog formations in London and Los Angeles. Soon researchers draw the association between particles and destructive gases released during processes to keep the technological progression ongoing to be responsible. To limit the price, in form of health, society payed new laws and regulations were introduced. Since then, several pollutants were identified, and fundamental mechanisms understood. Especially particulate matter is awarded as the most influential criteria pollutant. The more insidious effect of particulate matter, in terms not only affecting the lung, was already in the early 2000s insinuated. In a 10-year interval from 2000 until 2010 several studies were published building a solid fundament of research. From that on the number of published studies have rose. In the recent years a series of findings making new associations of an interplay of diseases and pathological processes were made, which haven’t been made before. Additionally, particulate matter is playing an important role in the transmission of infectious diseases, which is more up to date than ever before. The recent leap of studies and research performed and published, is just confirming, that the full influence of particulate matter is not even close determined and understand. It is crucial to follow and investigate in one of the most dangerous threads if the 21st century. The aim is to analyse, summarize and project an understandable picture of the most recent and relevant studies about particulate matter and its effect on the human health, as well as determine, whether its impact was underestimated in the last decades. The number of studies is mounting and hinting on a much greater influence on the human body than in the last years expected, which needs to be clarified. In order to create a representative picture of the recent studies about the impact of particulate matter and its role in the human life. To create a comprehensive and understandable review the complex human body was divided into smaller fields, referred as body systems. It was necessary to start with the basics and the most relevant studies of the last decade, followed by accessing the latest medical, occupational and public health articles, books, studies and data bases of authorities like the WHO, CDC, ECDC. A systemic approach of researching of the latest and most relevant studies was accomplished via several search engines, like “PubMed”, and as well renowned journals, like “The Lancet”. The results were underlined with several studies with evidential prove of all around the world.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.