Title: Multimorbiditāte un polifarmācija ģimenes ārsta praksē- klīniskais gadījums
Other Titles: Multimorbidity and polipharmacy in family physician's practice - clinical case
Authors: Vija Siliņa
Ramona Brūvere
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: Geriatrija;multimorbiditāte;polifarmācija;geriatriskie sindromi;farmakoterapija;ģimenes ārsts;Geriatric;multimorbidity;polypharmacy;geriatric syndromes;pharmacotherapy;family doctor.
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Multimorbiditāte nozīmē, ka vienam pacientam ir vairākas saslimšanas. Polifarmācija savukārt ir stāvoklis, kad pacients slimības/u ārstēšanai lieto vairākus medikamentus vienlaicīgi. Multimorbiditāte un polifarmācija ir arvien izplatītāki stāvokļi vecāka gadagājuma cilvēkiem un tie ir savstarpēji saistīti arī ar geriatrisko sindromu attīstību, esamību. Pētnieciskā darba ietvaros tika aplūkota 83 gadus veca paciente, kurai ir 25 diagnozes, tajā skaitā otrā tipa cukura diabēts un tā komplikācijas, sirds un asinsvadu saslimšanas, muskuloskeletālās saslimšanas, onkoloģija, kas ir tikai dažas no pacientes multimorbiditātēm. Pacientes galvenās sūdzības bija vājums, sāpes kājās un mugurā, paaugstināts asinsspiediens, slikta dzirde, trokņi ausīs, slikta redze, hroniski aizcietējumi, urīna nesaturēšana, slikta pašaprūpe un pārvietošanās grūtības. Terapijā paciente lietoja dažādus medikamentus, ko ordinēja ģimenes ārsts un arī citi speciālisti. Šobrīd paciente lieto 21 medikamentu, starp kuriem ir sastopamas dažādas mijiedarbības, kopskaitā tās ir 21. Esošās zāļu - zāļu mijiedarbības visticamāk varēja ietekmēt arī pacientes hospitalizācijas biežumu. Pēdējo 1,5 gadu laikā paciente tika stacionēta 6 reizes, sakarā ar akūtu koronāro sindromu, onkoloģiju, mirdzaritmijas paroksizmu. Terapijas optimizēšanas prakse balstījās uz pacientes subjektīvajām sajūtām, laboratorajām atradēm, piemēram, glomerulārās filtrācijas ātrumu. Tika konstatēti izaicinājumi ar kādiem nācās saskarties ģimenes ārstam ar šīs konkrētās pacientes ārstēšanu un aprūpi, tika veikta terapijas izvērtēšana pirms onkoloģijas diagnosticēšanas un tagad. Tā kā medikamenti bija galvenais modificējamais riska faktors geriatriskajai pacientei, tāpēc tika konstatētas medikamentu mijiedarbības un izvērtēti iespējamie riski uz pacientes vispārējo stāvokli. Pētnieciskajā darbā ir praktiski sniegtas rekomendācijas ģimenes ārstam, lai veiktu šādu pacientu ārstēšanu un aprūpi, galvenokārt aspektā par polifarmācijas kontroli. Ģimenes ārsts ir tas speciālists, kuram ir būtiskākā loma šādu pacientu ārstēšanā un aprūpē. Ģimenes ārsta galvenais uzdevums ir šādiem pacientiem ar multimorbiditāti un polifarmāciju veikt efektīvu, drošu un racionālu zāļu izrakstīšanu un nepieciešamības gadījumā to korekciju. Atslēgas vārdi: Multimorbiditāte, polifarmācija, geriatriskie sindromi, ģimenes ārsts.
Multimorbidity means that one patient has many diseases. Polypharmacy is a condition in which a patient takes several medications at the same time to treat the disease/es. Multimorbidity and polypharmacy are increasingly common conditions in the elderly and are also interrelated with the development of geriatric syndromes. The research looked at an 83 -year-old patient with 25 diagnoses, including type 2 diabetes and its complications, cardiovascular disease, musculoskeletal disease, oncology, which are just some of the patient's multimorbidities. The patient's main complaints were weakness, leg and back pain, high blood pressure, poor hearing, tinnitus, poor eyesight, chronic constipation, urinary incontinence, poor self-care and difficulty moving. During treatment, the patient took various medications prescribed by a family doctor and other specialists. Currently, the patient is taking 21 medications, between which there are various interactions, in total there are 21. The existing drug-drug interactions were likely to affect the patient's hospitalization frequency. During the last 1.5 years, the patient was hospitalized 6 times due to acute coronary syndrome, oncology, paroxysmal arrhythmias. Therapy optimization practices were based on the patient's subjective feelings, laboratory findings, such as glomerular filtration rate. The challenges faced by the family doctor with the treatment and care of this particular patient were identified, and the treatment was evaluated before and after the oncology diagnosis. Medication for the patient was the main risk factor for modification in the geriatric patient, so drug interactions were identified and the potential risks to the patient's general condition were assessed. The research provides practical recommendations to the family doctor for the treatment and care of multimorbid patients, mainly in the aspect of polypharmacy control. The family doctor is the specialist who plays the most important role in the treatment and care of multimorbid patients. The main task of the doctor is to prescribe effective, safe and rational medication to patients with multimorbidity and polypharmacy and to correct them if necessary. Keywords: Multimorbidity, polypharmacy, geriatric syndromes, family doctor.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Pielikumi.pdfNoslēguma darba pielikums322.23 kBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked
Medicinas_fakultate_MF_2021_Ramona_Bruvere_025665.pdfStudējošā pētnieciskais darbs636.04 kBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.