Title: Vegetarian Diet Impact on Obesity
Other Titles: Veģetāro diētu ietekme uz aptaukošanos
Authors: Jānis Leitis
Rashida Parveen Khaliq
Ārvalstu studentu nodaļa
International Student Department
Keywords: Atslēgas vārdi: aptaukošanās;visēdājs;veģetārietis;vegāns;lakto-ovo-veģetārietis;Keyword: obesity;non-vegetarian;vegetarian;vegan;lacto-ovo-vegetarian
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Aktualitāte: Šī zinātniskā darba mērķis ir apkopot zinātnisko literatūru par aptaukošanās nozīmi dažādu veģetāro un neveģetāro diētu kontekstā. Atšķirība starp abām diētām būtu tādu dzīvnieku izcelsmes produktu kā liellopa, jēra un cūkgaļas, kā arī piena produktu patēriņš. Tā kā gaļas sastāvā ir augstāks tauku līmenis salīdzinot ar augu izcelsmes produktiem, ir izteikts pieņēmums, ka aptaukošanās īpatsvars varētu palielināties. Tāpat ēdienu pagatavošanas veidi gadu gaitā ir dažādojušies. Ēdiena gatavošanas metodes ir mainījušās no grilēšanas līdz pārtikas fritēšanai, kā arī pieejamais ēdienu klāsts ir stipri palielinājies. Šīs izmaiņas var ietekmēt personu veselīgo dzīvesveidu. Minētās izmaiņas var novest pie aptaukošanās un palielināt citu slimību attīstības risku.Tad tika veikti daži salīdzinājumi ar aptaukošanās izplatību un ķermeņa masas indeksu starp dažādām diētām. Līdz ar to šī literatūras apskata pamatā ir apkopot pamatzināšanas par aptaukošanos, tās īpašības un tipiskās attīstības veidiem. Šādi tiek iegūta lielāka izpratne par veģetārajām un neveģetārajām diētām, dažādajiem veidiem un to ietekmi uz ķermeņa masas indeksu un aptaukošanās iespējamību. Visbeidzot, tiek salīdzināta aptaukošanās izplatība un ķermeņa masas indekss, ievērojot dažādas diētas. Hipotēze: Ievērojot neveģetāro diētu salīdzinot ar veģetāro diētu, aptaukošanās līmeņa paaugstināšanās ir būtiska. Mērķis: Darba mērķis ir novērtēt veģetārās diētas, vegānu un lakto-ovo-veģetāriešu diētas ietekmi uz aptaukošanos salīdzinājumā ar neveģetāro diētu. Pētījuma metode: Apkopotie dati ir zinātniskās literatūras apskats, tajā skaitā zinātniskie žurnāli, raksti un gadījumu pētījumi. Rezultāti: Salīdzinot dažādās diētas, izteikta korelācija ir vērojama starp svara zudumu un vegānu diētu. Diētas pamatā bija zema glikēmiskā indeksa pārtikas produkti, piemēram, pupiņas, lēcas un zaļumi. Rezultātā bija vērojams ne tikai svara zudums, bet arī uzlabots vispārējais veselības stāvokli. Daži pētījumi gan parāda, ka gadījumos, kad cilvēki ievēro diētu, kuras pamatā ir kaloriju ierobežošana, un salīdzina to ar vegānu diētu, svara zudums būtiski neatšķiras. Salīdzinot lakto-ovo-veģetāro un neveģetāro diētu, bija vērojams svara zudums, kā rezultātā aptaukošanās līmenis samazinājās. Pēc sākotnējiem rādītājiem dalībnieku vidējais svars bija 67.2 +/- 5.2 kg, bet 12 mēnešus ievērojot lakto-ovo-veģetāro diētu vidējais svars samazinājās līdz 65.3 +/- 4.7 kg. Secinājumi: Pēc zinātniskās literatūras analīzes parādās būtiskas iezīmes, kas norāda, ka neveģetārai diētai pastāv spēcīga saistība ar aptaukošanos, salīdzinot ar veģetāro diētu. To var saistīt ar lielo gaļas un augstu glikēmisko pārtikas produktu patēriņu.
Background: This scientific paper aims to summarise the medical literature concerning the likelihood of being obese when following either a vegetarian or nonvegetarian diet. The difference between the two diets would be the consumption of animal products such as beef, lamb and pork as well as dairy products. Therefore, assuming there would be an increase in the prevalence of obesity as meat consist of a higher fat level when compared to plant-based products. Also, over the years we have become more creative when it comes to cooking. We have changed our methods of cooking from grilling to deep frying food as well as the range of foods available. These changes can affect the healthy lifestyle of individuals. This could possibly lead to obesity and increase the risks of developing other diseases. With that in mind, the layout of this paper would be to gather background knowledge about obesity, the characteristics and the typical mechanism for development. Then you will gain a greater understanding into vegetarian and non-vegetarian diets, the different types and the impact it would have on the body mass index and the likelihood of being obese. Then some comparisons were made with the prevalence of obesity and body mass index between the different diets. Hypothesis: There would be a significant increase in the level of obesity in the non-vegetarian diet compared to the vegetarian diet. Aim: The aim is to evaluate the prevalence of obesity and its effect in vegetarian diets, vegan and lacto-ovo-vegetarian compared to the nonvegetarian diet. Method: The evidence gathered is collected from previous medical literature. The medical literature involved are scientific journals, articles and case studies. Results: When comparing the different diets, there is a negative correlation of obesity when participants were following a vegan diet. The diet consisted of low glycaemic index foods such as beans, lentils and greens. Not only did they see an improvement in weight loss therefore decreasing the prevalence of obesity but in their overall health. However, some studies have shown when individuals follow a calorie restriction diet compared to a vegan diet, there is no significant difference in weight loss. When comparing the lacto-ovo-vegetarian and the non-vegetarian diet, there was a decrease in weight loss resulting in a decrease in obesity rate. As initially, the participants weighted 67.2 +/- 5.2 kg and after 12 months of following a lacto-ovo-vegetarian diet, the weight decreased to 65.3 +/- 4.7 kg. Conclusion: After reviewing the evidence, it was shown there is a strong association of becoming obese when consuming a non-vegetarian diet compared to a vegetarian diet. This is associated with the high consumption of meat alongside the high glycaemic foods.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi



Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.