Title: Funkcionālās kuņģa- zarnu trakta slimības diagnostika un ārstēšanas taktika ģimenes ārstu praksē
Other Titles: Diagnosis of functional gastrointestinal disease and treatment tactics in general practitioner practice
Authors: Jelizaveta Aleksejeva
Dāvids Žurilo
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: Funkcionāla kuņģa-zarnu trakta slimība.;Functional gastrointestinal disorder.
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Ievads. Ģimenes ārsta praksē nereti nākas pieņemt pacientus ar sūdzībām par kuņģa-zarnu trakta (KZT) traucējumiem, kas ietekmē gan pacienta ikdienas darbus, gan pacienta vispārējo dzīves kvalitāti. Vēl aizvien nav pilnīgi skaidrs, ko darīt situācijās, kad pacientam ir izteiktas sūdzības par gremošanas traktu, bet objektīvās izmeklēšanas metodes noliedz patoloģisku atradni. Līdz ar to ir ieviests termins “funkcionāla kuņģa-zarnu trakta slimība”, kas savu neskaidro patofizioloģisko mehānismu dēļ, nosaka nepieciešamību pēc multidisciplināras un personalizētas terapijas. Darba mērķi. Noskaidrot ģimenes ārstu viedokli un profesionālo attieksmi pret funkcionālas kuņģa-zarnu trakta slimības diagnostiku, ārstēšanas taktiku un to papildus ietekmējošiem faktoriem. Materiāli un metodes. Lai sasniegtu pētījuma mērķi, tika pielietota darba autora izveidota anketa, ko anonīmi tiešsaistē aizpildīja 191 ģimenes ārsta no dažādiem Latvijas reģioniem. Anketas jautājumi iekļāva jautājumus par ģimenes ārsta profesionālo darbību, ģeodemogrāfiskiem datiem, funkcionālas KZT slimības diagnostiku un ārstēšanas metodēm. Iegūtie dati tika apstrādāti ar statistisko datu apstrādes programmu “IBM SPSS version 26”. Rezultāti. Pētījuma rezultāti rādīja, ka pacienti ar neskaidras izcelsmes sūdzībām par gremošanas traktu ir regulāri sastopami ģimenes ārstu praksē un tikai 20,4% no respondentiem izmanto standartizētos Rome kritērijus, lai diagnosticētu vai izslēgtu funkcionālas KZT slimības iespējamību. Kā arī aptuveni puse no aptaujātajiem ģimenes ārstiem atbalstīja psihoterapiju kā papildus terapijas metodi pie šīs slimības, līdz ar to iezīmējās problēma, ka psihoterapija ne visur ir plaši pieejama un ne visi pacienti to var atļauties. Rezultāti arī rādīja, ka 41,3% ģimenes ārsti darba apjoma, aizņemtības uz citu faktoru dēļ nespēj sekot līdzi šīs slimības aktualitātēm. Secinājumi. Apkopojot rezultātus var secināt, ka lielākā daļa ģimenes ārstu, kas piedalījās pētījumā, apzinās funkcionālas KZT slimības nozīmīgumu un ir zinoši par iespējamām terapijas metodēm.
Introduction. Family medicine doctors frequently see patients with complaints about gastrointestinal disorders, which affect both the patient's daily work and the patient's overall quality of life. It is still not entirely clear what to do in situations where the patient has complaints about the digestive tract, but objective diagnostic work-up methods deny the abnormal finding. Consequently, the term “functional gastrointestinal disorder” has been introduced, which, due to its unclear pathophysiological mechanisms, determines the need for multidisciplinary and personalized therapy. Aim of the research. To find out the opinion and professional attitude of family doctors towards the diagnosis of functional gastrointestinal disease, treatment tactics and additional influencing factors. Methods used in the study. In order to achieve the aim of the research, a questionnaire created by the author of the paper was used, which was filled in anonymously by 191 family doctors from different regions of Latvia. The questions of the questionnaire included questions about the professional activity of a family doctor, geodemographic data, diagnosis of functional gastro-duodenal disease and treatment methods. The obtained data were processed with the statistical data processing program “IBM SPSS version 26”. The results of the study. Patients with unclear complaints about the gastrointestinal tract are regularly found in practices of family doctors and only 20.4% of respondents use standardized Rome criteria to diagnose or rule out the possibility of functional gastrointestinal disorder. Also, about half of the surveyed family doctors supported psychotherapy as an additional treatment method for this disease, thus the problem is that psychotherapy is not widely available everywhere and not all patients can afford it. The results also showed that 41.3% of general practitioners are unable to keep up with the latest developments due to the workload and other factors. Conclusion. Summarizing the results, it can be concluded that most of the family doctors who participated in the study are aware of the importance of functional gastrointestinal disorder and are aware of possible treatment methods.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Galvojums.docxNoslēguma darba pielikums13.66 kBUnknownView/Open    Request a copyopen_acces_locked
Ētikas komiteja.pdfNoslēguma darba pielikums274.24 kBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked
Medicinas_fakultate_MF_2021_Davids_Zurilo_025338.pdfStudējošā pētnieciskais darbs1.5 MBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.