Title: Bioloģiski aktīvo piedevu lietošana kopā vai tradicionālo medikamentu vietā
Other Titles: The use of biologically active additives in combination with or instead of traditional drug therapy
Authors: Jelizaveta Aleksejeva
Kristīne Kabanova
Medicīnas fakultāte
Faculty of Medicine
Keywords: Bioloģiski aktīvās piedevas;BAP;uztura bagātinātāji;eubiotiķi;nutriceitiķi;parafarmaceitiķi;probiotiķi;Karls Renborgs;simbiotiķi;multiprobiotiķi;sinbiotiķi.;Dietary supplements;biologically active additives;BAA;eubiotics;nutraceutics;nutraceuticals;parapharmaceuticals;probiotics;Carl Rehnborg;symbiotics;multiprobiotics;synbiotics.
Issue Date: 2021
Publisher: Rīgas Stradiņa universitāte
Rīga Stradiņš University
Abstract: Darbā ir izklāstīta vispārējā informācija par bioloģiski aktīvajām piedevām (BAP): par to vēsturi, definīcijām un klasifikāciju, BAP atšķirībām no medikamentiem. Ir sniegta informācija gan par BAP savstarpēju mijiedarbību efektiem, gan arī rezultātiem, mijiedarbojoties tām ar medikamentiem, aprakstot gan pozitīvu, gan negatīvu ietekmi uz organismu, ka arī ir aprakstīta BAP nozīme klīniskajā praksē. Darbā ir aprakstīts pētījums, kas bija veikts ar mērķi izpētīt cilvēku attieksmi pret bioloģiski aktīvajām piedevām, to būtības izpratni, lietošanas paradumus, ka arī izpētīt, vai BAP lietošana ir iespējama kā vienīga ārstēšanas metode vai tikai kombinācijā ar tradicionālās medicīnas medikamentiem. Secinājumi: uztura bagātinātājus biežāk lieto gados jaunāki cilvēki, nekā gados vecāki pieaugušie un katrā vecuma grupā lietošana sievietēm ir lielāka, nekā vīriešiem; gan sieviešu, gan vīriešu grupā prevalē pozitīva attieksme pret BAP; lielākā respondentu daļa uzskata, ka BAP ir pārtikas papildinājums; vispārēja veselības stiprināšana, slimību profilakse, hronisks vājums un aktīva nodarbošanās ar sportu visvairāk motivē/varētu motivēt respondentus lietot BAP; respondentu vairākums zin BAP un medikamentu atšķirības, ka arī lielākā respondentu daļa uzskata, ka medikamentus nevar pilnībā aizvietot ar BAP un uztura bagātinātājus kopā ar medikamentiem lietos tikai pēc konsultācijas ar ārstu.
The paper presents general information about biologically active additives (BAA): their history, definitions and classification, differences in BAA from drugs. And the information is provided on both the effects of interactions of BAA and the results of interactions between BAA and drugs, describing positive and negative effects on a health condition, as well as the role of BAA in clinical practice is also described. The research analyzes results of the survey conducted to study the attitude of our society to BAA, understanding of its nature, usage patterns, as well as study of the usage of BAA as the main threating method or in complex with drugs. Conclusions: Dietary supplements are more commonly used by younger than older people and the use is higher for women in each age group than for men; both women and men have a positive attitude towards BAA; most respondents consider BAA to be a food supplement; general health condition improvement, prevention of different kind of diseases and support of the active way of live are the most motivating or could motivate respondents to use BAA; the majority of respondents are aware of the differences between BAA and drugs, and most respondents believe that drugs cannot be completely replaced by BAA which should be used only by recommendation of doctors.
Description: Medicīna
Medicine
Veselības aprūpe
Health Care
Appears in Collections:Studējošo pētnieciskie darbi

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Galvojums_K_Kabanova.docxNoslēguma darba pielikums14.39 kBUnknownView/Open    Request a copyopen_acces_locked
Pētījumu ētikas komitejas lēmums_K_Kabanova.pdfNoslēguma darba pielikums272.14 kBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked
Medicinas_fakultate_MF_2021_Kristine_Kabanova_001800.pdfStudējošā pētnieciskais darbs1.57 MBAdobe PDFView/Open    Request a copyopen_acces_locked


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.